Logo
Logo

Siej i sadź kwiaty dla pszczół | Oto narzędzia ogrodowe, które Ci w tym pomogą!

Stworzenie ogrodu czy balkonu przyjaznego pszczołom i innym pożytecznym owadom nie wymaga dużego wysiłku. Trzeba pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Liczą się chęci i przekonanie, że działamy w słusznej dla naszej planety sprawie. Zatem dbajmy o różnorodność w naszych ogrodach, siejmy kwiaty i pomóżmy pszczołom przetrwać i znaleźć dom. W realizacji planu pomogą nam narzędzia do wysiewu i sadzenia roślin.

Do działań na rzecz ochrony pszczół włącza się coraz więcej organizacji i firm, w tym również FISKARS, który w tym roku wprowadził do swojej oferty narzędzia do sadzenia i wysiewu roślin oraz podejmuje działania na rzecz promocji ogrodów przyjaznych pszczołom.

Jak pomóc pszczołom? Jak stworzyć dla nich ogród?

Rozmnażanie trzech czwartych populacji roślin kwitnących i około trzydziestu pięciu procent roślin jadalnych na świecie zależy od pszczół i innych zapylaczy. A zatem bez tych brzęczących przyjaciół nasza przepiękna przyroda i nasza dieta wyglądałyby zupełnie inaczej. Jednak fakty są bardzo niepokojące — ostatnio wyginęły już trzy gatunki trzmieli, a blisko jeden na dziesięć gatunków dzikich pszczół w Europie zagrożonych jest wyginięciem.

Przyczyną zmniejszania się populacji pszczół jest przede wszystkim niszczenie ich siedlisk. Istnieje kilka prostych, dostępnych dla każdego sposobów, aby temu zapobiec. Te wskazówki pomogą nie tyko pszczołom, ale również innym ważnym gościom odwiedzającym ogród, takim jak np. motyle.

1. Zadbaj o różnorodność roślin w ogrodzie – posadź różne rośliny, tak aby kwitły przez cały sezon. Niektóre gatunki pszczół pojawiają się wiosną, inne latem lub obecne są przez cały sezon. Dlatego warto zapewnić rośliny kwitnące w różnych okresach. Ważne są nie tylko kwiaty, lecz cała mozaika roślin – drzewa, krzewy, grządki z warzywami i owocami. One również dostarczają nektaru i pyłku przez cały rok.

2. Siej kwiaty polne i rośliny kwitnące – w ogrodach i donicach okiennych sadź występujące naturalnie kwiaty polne i rośliny kwitnące. To raj dla pszczół.

3. Nie stosuj pestycydów, używaj naturalnych nawozów – pestycydy są szkodliwe dla pszczół. W przypadku stosowania chemicznych środków ochrony roślin, wybieraj jedynie preparaty bezpieczne dla pszczół i przestrzegaj okresów zapobiegających ich zatruciu. A najlepiej stosuj naturalne nawozy jak np. kompost lub obornik.

4. Zostaw kawałek ogrodu w stanie „dzikim” – przyroda będzie mogła tu bujnie rozkwitnąć, a siedliska owadów i gryzoni pozostaną nienaruszone.

5. Zrób hotel dla pszczół – wiele pszczół zagnieździ się chętnie w bezpiecznym stosie drewna, wiązkach trzciny czy bambusa. Dobrym schronieniem dla pszczół, który możemy sami wykonać, jest domek dla trzmiela. 6. Zapewnij pszczołom wodę do picia – idealnym rozwiązaniem jest oczko wodne otoczone roślinami. Można ustawić również na zewnątrz płytkie naczynie z wodą i włożyć do niego kilka kamieni, aby pszczoły się nie potopiły.

 

 

Sadzenie roślin i tworzenie zrównoważonego ekosystemu ma jeszcze jedną zaletę – badania naukowe wykazały, że praca w ogrodzie zwiększa poziom szczęścia, poprawia zdrowie, uczy uważności i zapewnia dobre samopoczucie. Zmiana stylu życia związana z pandemią COVID-19 sprawiły, że coraz więcej ludzi korzysta z dobrodziejstw ogrodnictwa, choćby zakładając warzywnik, tworząc rabatkę, czy też uprawiając rośliny na balkonie.

Narzędzia pomocne w sianiu i sadzeniu kwiatów

Fiskars w tym roku wprowadził do swojej oferty sześć innowacyjnych, ergonomicznych i łatwych w użyciu narzędzi do siania i sadzenia roślin. Produkty z serii Xact, Ergo i Solid zostały zaprojektowane tak, aby spełnić oczekiwania każdego ogrodnika. I co najważniejsze - dzięki nim możemy stworzyć ogród przyjazny pszczołom.

1. Łopatka do wysiewu SolidTM
Składa się z czterech podstawowych elementów – łopatki, rysika, poszerzacza i narzędzia pomiarowego, a wszystko zintegrowane w jednym dwuczęściowym narzędziu. Wąska łopatka jest lekka i trwała dzięki zastosowaniu tworzywa FiberCompTM. Ułatwia wysiewanie nasion w odpowiedniej ilości i we właściwej odległości dzięki podziałce na łopatce i poszerzaczu.

2. Pikownik SolidTM
Służy do przygotowywania otworów w ziemi oraz sadzenia nasion, cebulek czy małych sadzonek na odpowiedniej głębokości. Unikalny uchwyt w kształcie litery L zapewnia optymalny ruch i duży komfort pracy. Ponadto pikownik ma podziałkę umożliwiającą kontrolę głębokości dołka do 150 mm. To wytrzymałe narzędzie wykonano z lekkiego, trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa FiberCompTM.

3. Siewnik SolidTM
To wszechstronne narzędzie, które może być używane przez cały rok. Latem można nim rozsiewać nasiona oraz rozrzucać nawóz, a zimą np. rozsypywać sól. Obracane pokrętło pozwala na łatwą regulację dozowania w zależności od zastosowania granulatu. Istnieje możliwość wyboru jednego z trzech różnych ustawień średnicy otworu do wysiewania środków sypkich, grubo i drobnoziarnistych. Zbiornik ma podziałkę wskazującą pojemność w litrach. Pokrywkę można zamknąć, co przydaje się podczas przechowywania i transportu.

Narzędzia pomocne w sianiu i sadzeniu kwiatów

4. Sadzarka z długim trzonkiem ErgoTM
Dzięki sadzarce ErgoTM szybkie i wygodne wykonanie otworów w ziemi pod cebulki nie jest już problemem. Narzędzie ma solidny, długi trzonek z wytrzymałej stali, co zapewnia użytkownikowi zarówno podparcie, kontrolę wykopu, oraz zmniejsza obciążenie pleców i kolan. Ostre zęby ułatwiają pracę, szczególnie w twardej ziemi. Natomiast spust w uchwycie umożliwia spulchnienie, zebranie i wyrzucenie gleby zapewniając sprawne i wydajne sadzenie.

5. Sadzarka XactTM
Długi trzonek sprawia, że nie trzeba się schylać, co oszczędza plecy i kolana. Sadzarka do cebul kwiatowych XactTM jest wykonana z wytrzymałego, lekkiego aluminium. Trzonek z ostrą końcówką i podpórką na stopę pozwala na łatwe wykonywanie otworów. Natomiast mechanizm blokujący w podpórce na stopę utrzymuje ostrze w pozycji otwartej, umożliwiając wrzucenie cebulki przez górną część sadzarki – dokładnie w pożądane miejsce. Maksymalna głębokość otworu wynosi 15 cm, a maksymalna średnica cebulki - 5 cm.

6. Sadzarka SolidTM
To idealna sadzarka do szybkiego i precyzyjnego sadzenia cebulek i sadzonek. Wystarczy ją przekręcić ruchem obrotowym, a ostre zęby umożliwią wygodne i sprawne wykonanie otworów w glebie. Sadzarka została wyposażona w miarkę głębokości sadzenia, znajdującą się na boku urządzenia, która znacznie usprawnia pracę. Wygodny uchwyt otwiera ostrze wysypując ziemię z otworu oraz cebulkę. Sadzarka SolidTM przeznaczona jest do sadzenia cebulek o szerokości do 6,5 cm i głębokości do 12,5 cm.

FISKARS logo

Autor
Siej i sadź kwiaty dla pszczół | Oto narzędzia ogrodowe, które Ci w tym pomogą!
Siej i sadź kwiaty dla pszczół | Oto narzędzia ogrodowe, które Ci w tym pomogą!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin