Logo
Logo

Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki

W obliczu zmieniającego się klimatu i zanikającej bioróżnorodności, każdy z nas może przyczynić się do ochrony środowiska, nawet w granicach własnego ogrodu. Założenie łąki kwietnej to nie tylko piękny gest wobec natury, ale też praktyczny krok ku zrównoważonej przestrzeni życiowej, która wspiera owady zapylające, motyle, a nawet lokalne gatunki ptaków. Ekspertzy z Fiskars i Fundacji Łąka przekonują, że stworzenie takiego ekosystemu jest prostsze niż się wydaje i w zasięgu ręki każdego ogrodnika. Właściwy wybór narzędzi, odpowiednie przygotowanie terenu i dobór nasion to klucz do sukcesu. W tym artykule odkryjemy, jak krok po kroku założyć łąkę kwietną, która nie tylko ożywi Twój ogród, ale również przyczyni się do ochrony naszej planety.

Streszczenie artykułu
Zakładanie łąki kwietnej stanowi doskonały sposób na przyczynienie się do ochrony bioróżnorodności oraz przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatu, takim jak utrata wody czy degradacja gleby. Fiskars promuje ekologiczne podejście do ogrodnictwa, oferując narzędzia, które umożliwiają założenie i pielęgnację łąki w sposób przyjazny dla środowiska. Proces ten obejmuje kilka etapów, zaczynając od wyboru odpowiednich, ręcznych narzędzi, poprzez przygotowanie gruntu poprzez usunięcie trawy, rozluźnienie ziemi i jej wyrównanie, aż po przygotowanie i równomierne rozsiewanie nasion zmieszanych z piaskiem lub wermikulitem. Kluczowym jest także odpowiednie podlewanie, najlepiej tuż przed przewidywanym deszczem, co naturalnie wspomoże proces kiełkowania. Ważne jest również unikanie typowych błędów, takich jak nierównomierne rozłożenie nasion czy ich zbyt gęste sianie, które mogą zniweczyć wysiłki i zapobiec powstaniu zdrowej łąki kwietnej.
Źródło: Fundacja Łąka / YouTube


Zmiana klimatu i zanik bioróżnorodności to jedne z kluczowych wyzwań naszych czasów. Możemy im przeciwdziałać dokonując przemyślanych wyborów m.in. w naszych ogrodach, balkonach czy przestrzeniach publicznych, do czego zachęca Fiskars. Jednym z takich działań jest zakładanie łąk kwietnych, które są doskonałym miejscem dla rozwoju różnorodnych roślin, owadów i zwierząt. Wybierając narzędzia Fiskars możemy założyć łąkę i pielęgnować nasz ogród bez emisji spalin.

Inicjatywa Fiskars dla przyrody

Bioróżnorodność odnosi się do różnorodności roślin, zwierząt, mikroorganizmów i jest często wykorzystywana jako miara bogactwa ekosystemu. Doskonałym miejscem do rozwoju bioróżnorodności są łąki kwietne, które dodatkowo zapobiegają utracie wody deszczowej, degradacji gleby, zanieczyszczeniu powietrza. Są więc cennym narzędziem przeciwdziałania problemom środowiska i ludzi. 

Dlatego zastanówmy się czy zamiast fragmentu trawnika lub ozdobnej rabaty nie założyć łąki kwietnej w ogrodzie, która oprócz tego, że pięknie wygląda, jest schronieniem dla owadów i dzikich gatunków roślin. Jeśli zamiast ogrodu mamy balkon pełen kwiatów, to warto wysiać nasionami łąki kwietnej chociaż jedną donicę. Owady, w tym dzikie pszczoły w miastach potrzebują szczególnie naszego wsparcia. 

Promocją i szeroką edukacją na temat znaczenia łąk kwietnych w miastach zajmuje się Fundacja Łąka, którą od 2023 roku wspiera firma Fiskars. W efekcie współpracy powstała łąka kwietna w Warszawie, na osiedlu Jazdów – miejscu, gdzie m.in. można zapoznać się z zasadami ekologicznego ogrodnictwa.

 

Łąka kwiatowa - przed i po
Łąka kwiatowa – przed i po

Zakładanie łąki kwietnej w pięciu krokach 

Jeśli chcesz założyć pożyteczną łąkę w swoim ogrodzie, mamy dla Ciebie praktyczny poradnik przygotowany przez Fiskars i ekspertów z Fundacji Łąka. Dowiedz się, jak krok po kroku przygotować teren, wybrać i wysiać nasiona, by cieszyć się kolorowym, bioróżnorodnym ekosystemem. 

Krok 1. Dobieramy narzędzia 

Jeśli chcemy wysiać łąkę w sposób jak najbardziej ekologiczny, nie stosujmy narzędzi elektrycznych ani spalinowych. Wystarczy kilka ręcznych, wysokiej jakości produktów Fiskars, które są projektowane i produkowane z myślą o długiej żywotności i mogą być używane wielokrotnie, co pomaga zminimalizować ilość odpadów. 

Do założenia łąki kwietnej w warunkach ogrodowych potrzebujemy

 1. Kosiarki – użyjmy kosiarki bębnowej StaySharpTM Plus, która nie emituje spalin i ma o 75% więcej mocy w porównaniu do innych kosiarek bębnowych oraz tnie trawę w zakresie od 4 do 10 cm. 
 2. Szpadla – w tej sytuacji doskonale sprawdzi się szpadel ostry XactTM przeznaczony do kopania, usuwania korzeni i kępek trawy. Ostrzona krawędź blatu ułatwia głowicy wbijanie się w podłoże, a antypoślizgowa podpora, którą posiada blat szpadla umożliwi efektywną pracę. Dostępna jest również wersja z teleskopowym trzonkiem, który można regulować w zakresie od 110,8 com do 130 cm. 
 3. Wideł – wybierzmy widły do kopania XactTM, które idealnie nadają się do rozluźnienia i napowietrzania gleby, czy usunięcia kamieni lub chwastów. 
 4. Kultywatora (lub motyki) – narzędzie to przyda się do rozbicia grudek, usunięcia chwastów. Możemy wybrać kultywator z serii SolidTM, który skutecznie poradzą sobie z tym zadaniem. 
 5. Grabi – warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje grabi, tj. grabie uniwersalne XactTM – idealne do grabienia gleby, oraz lekkie grabie do liści XactTM lub SolidTM, które dokładnie wyrównają podłoże przed siewem. 
 6. Pojemnika na darń – w tej sytuacji doskonale sprawdzi się koszt Pop-up i wiaderka z piaskiem lub wermikulitem i siewnika lub woreczka na nasiona. 
 7. Sprzętu do nawodnienia – może wybrać np. automatyczny bęben z wężem XL z kółkami, gotowy od razu do użycia dzięki akcesoriom przechowywanym w praktycznym pojemniku. 

Krok 2. Przygotowujemy grunt pod wysiew

Z wybranej powierzchni usuwamy trawy. Jeśli ziemia jest zbita, rozluźniamy ją widłami i rozbijamy grudki kultywatorem lub motyką. Następnie wyrównujemy powierzchnię grabiami. Nie powinno być w niej dołków, do których nasiona mogłyby wpłynąć razem z wodą. Dlatego po użyciu grabi uniwersalnych, warto zastosować na koniec lekkie grabie do liści, które doskonale wyrównają powierzchnię ziemi. ▼

Krok 3. Przygotowujemy nasiona

Nasiona rozprowadzamy w piasku lub wermikulicie i dokładnie mieszamy, aby rozeszły się równomiernie. Wtedy będzie nam wygodnie sięgać po duże garści, a nasion w nich będzie niewiele, więc siew będzie równy. ▼

Aby łąka kwietna była bujna, bogata i trwała, należy dobrać nasiona do warunków, w jakich znajduje się miejsce na przyszłą łąkę kwietną. W specjalistycznych sklepach można kupić mieszanki nasion takie jak „Ptasia”, „Cienista” czy „Smogówka” – które zostały specjalnie skomponowane, aby utrzymać się w wymagających warunkach lub wzbogacić swoje otoczenie w określony sposób.

Tak jak w przypadku narzędzi – lepiej zainwestować w porządny zakup niż powtarzać bezskuteczne próby. To, czy łąka ma być rabatą bylinową, czy jednoroczną zależy już od preferencji ogrodnika. Dobra mieszanka powinna zawierać 100% kwiatów oraz mieć podany dokładny skład i instrukcję siewu.

Krok 4. Rozsiewamy nasiona

Mieszaninę równomiernie rozsiewamy po przygotowanym poletku. Nie ma potrzeby przysypywać nasion. Wystarczy wdeptać je w ziemię, noga przy nodze, tworząc powierzchnię bez zagłębień. ▼

Krok 5. Podlewanie

Najlepszy moment na siew łąki kwietnej to dzień przed deszczem – wtedy nawet nie musimy użyć sprzętu do nawadniania. Oczywiście małe łączki w ogrodach można traktować jak rabatki i podlewać, ale na większych terenach lepiej zostawić sprawę naturze. 


Błędy popełniane podczas zakładania łąki

Łąki kwietne są proste w uprawie, jest jednak kilka błędów, które zdarzają się nawet doświadczonym ogrodnikom. Oto one:

 1. Wysypanie nasion łąki kwietnej w trawę
  Maleńkie nasiona łąki kwietnej nawet nie dotkną ziemi, jeśli przykrywa ją darń. Nie mają szans wykiełkować.
 2. Sianie nasion roślin dwuliściennych tak gęsto jak trawy
  Nasze rośliny łąkowe będą o wiele bardziej rozłożyste. Naprawdę wystarczy od 2 do 4 gramów nasion na metr kwadratowy. To jest, w przybliżeniu, łyżeczka do herbaty.
 3. Sianie „szczyptami”
  Przed siewem odważoną w odniesieniu do wielkości rabaty porcję nasion trzeba rozprowadzić w dużej ilości sypkiego nośnika, np. piasku lub wermikulitu. Siew „szczyptami” będzie z pewnością nierówny. 

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fiskars
i Agnieszką Nowak, edukatorką z Fundacji Łąka.

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Dlaczego warto zakładać łąki kwietne?

  Łąki kwietne wspierają bioróżnorodność, zapobiegają utracie wody deszczowej, degradacji gleby i zanieczyszczeniu powietrza.
 • Jakie narzędzia są potrzebne do założenia łąki kwietnej?

  Potrzebne są ręczne narzędzia ogrodowe, takie jak kosiarka bębnowa, szpadel, widły do kopania, kultywator, grabie uniwersalne, lekkie grabie do liści, kosz Pop-up, i sprzęt do nawadnienia.
 • Jak przygotować grunt pod wysiew łąki kwietnej?

  Usuń trawy, rozluźnij i nawietrz ziemię, a następnie wyrównaj powierzchnię grabiami, by nie było dołków.
 • Jak przygotować nasiona łąki kwietnej?

  Rozprowadź nasiona w piasku lub wermikulicie, by równomiernie się rozłożyły, i dobierz mieszankę nasion dostosowaną do warunków terenowych.
 • Jak prawidłowo rozsiewać nasiona?

  Rozsiewaj nasiona równomiernie po przygotowanej ziemi, nie przysypuj ich, tylko wdepnij w ziemię, tworząc równą powierzchnię.
 • Kiedy i jak podlewać łąkę kwietną?

  Najlepiej wysiewać dzień przed deszczem, aby natura zajęła się nawadnianiem. Na większych terenach lepiej nie podlewać, pozostawiając to naturalnym opadom.
 • Jakie są typowe błędy podczas zakładania łąki kwietnej?

  Wysiewanie nasion w trawę, gdzie nie mają szans na kontakt z ziemią. Zbyt gęste sianie nasion roślin dwuliściennych. Sianie „szczyptami”, co prowadzi do nierównomiernego rozłożenia nasion.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy