Logo
Logo

Przycinanie budlei | Jak i kiedy zrobić to prawidłowo?

Budleja wymaga regularnego cięcia, by co roku zdrowo rosnąć, mieć zwarty pokrój i tworzyć mnóstwo kwiatów. Sam zabieg nie jest trudny, ale trzeba przeprowadzić go w odpowiednim terminie, by przypadkowo nie wyciąć pąków kwiatowych. Dowiedz się, jak i kiedy ciąć budleję. Podpowiadamy!

Kiedy przycinać budleję i jak robić to prawidłowo?

Termin
Przycinanie pędów budlei przeprowadza się wczesną wiosną, zanim jeszcze ruszy wegetacja. Nie śpiesz się jednak, bo budleja jest dość wrażliwa na mrozy i zbyt wczesne cięcie może jej zaszkodzić, bo pobudzi ją do wzrostu. Jesienią przycinany jedynie ostatnie kwiaty i uschnięte gałązki, ale nie skracamy pędów zbyt mocno! Na cięcie wybieramy suchy i słoneczny dzień, unikamy dni deszczowych i mroźnych. Sekator do cięcia musi być ostry, by nie powstawały poszarpane rany po wyciętych gałęziach (może to powodować choroby grzybowe).

Jak to zrobić?
Podczas cięcia usuwamy wszystkie przemarznięte i połamane pędy, a pozostałe skracamy na wysokość ok 20-25 cm nad ziemią. Dzięki temu roślina ładnie się rozkrzewi i zagęści, a na końcu każdego pędu pojawi się kwiatostan.

W przypadku cięcia budlei warto przypomnieć sobie ogrodniczą zasadę, że krzewy kwitnące latem, przycinamy wiosną. Dzięki temu nie pozbawimy roślin pąków kwiatowych i kwitnienia w danym sezonie. Silne cięcie wzmocni budleję i pobudzi ją do wypuszczania młodych pędów, które latem wytworzą kwiaty.

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Arturs Budkevics, Pezibear / Pixabay

Autor
Przycinanie budlei | Jak i kiedy zrobić to prawidłowo?
Przycinanie budlei | Jak i kiedy zrobić to prawidłowo?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl