Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
1
Do góry

Mszyce w kwietniu!

Pytanie czytelnika: Pomocy! Z roku na rok mszyce pojawiają się coraz wcześniej. W tym roku pojawiły się już na początku kwietnia. Sprzyja im dobra pogoda i szybko pojawiają się kolejne. Jakie są sprawdzone sposoby, by szybko się ich pozbyć?

Mszyce pojawiają się już na początku sezonu, czasem już w kwietniu. Pierwsze osobniki pojawiają się na pąkach i stożkach wzrostu. Ograniczają przyrosty, przenoszą choroby wirusowe i wydzielają spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe.

Występuje wiele gatunków mszyc, m.in. bawełnice na drzewach jabłoni, mszyce burakowe uwielbiające fasolę, mszyce porzeczkowo-czyściecowe na porzeczkach (zostawiają szpecące czerwone kreski).

Jak pozbyć się mszyc?

Ich naturalni wrogowie to ptaki, biedronki, złotooki i larwy bzygowatych, lecz w przypadku większego ataku nasi ogrodowi sprzymierzeńcy mogą sobie sami nie poradzić w ograniczaniu liczebności szkodnika.

Działaj szybko, już po zauważeniu pierwszych mszyc. Owady bardzo szybko się rozmnażają i atakują kolejne rośliny!

Umyj/opryskaj rośliny środkiem z detergentem lub specjalnymi (naturalnymi) preparatami z kwasami tłuszczowymi lub olejem (blokują one aparaty oddechowe mszyc). Możesz także użyć chemicznych środków chemicznych, które zabijają mszyce kontaktowo lub systemicznie (owady pobierają je, żerując na liściach). Bez problemu znajdziesz je w każdym centrum ogrodniczym, zapytaj po prostu o preparat na mszyce, jest ich kilkanaście!

Zdjęcie: Ron van den Berg / Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Pomysły na ogród
Na czasie
Pomysły na ogród
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu