Logo
Logo
1
Do góry

Mszyce w kwietniu!

Pytanie czytelnika: Pomocy! Z roku na rok mszyce pojawiają się coraz wcześniej. W tym roku pojawiły się już na początku kwietnia. Sprzyja im dobra pogoda i szybko pojawiają się kolejne. Jakie są sprawdzone sposoby, by szybko się ich pozbyć?

Mszyce pojawiają się już na początku sezonu, czasem już w kwietniu. Pierwsze osobniki pojawiają się na pąkach i stożkach wzrostu. Ograniczają przyrosty, przenoszą choroby wirusowe i wydzielają spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe.

Występuje wiele gatunków mszyc, m.in. bawełnice na drzewach jabłoni, mszyce burakowe uwielbiające fasolę, mszyce porzeczkowo-czyściecowe na porzeczkach (zostawiają szpecące czerwone kreski).

Jak pozbyć się mszyc?

Ich naturalni wrogowie to ptaki, biedronki, złotooki i larwy bzygowatych, lecz w przypadku większego ataku nasi ogrodowi sprzymierzeńcy mogą sobie sami nie poradzić w ograniczaniu liczebności szkodnika.

Działaj szybko, już po zauważeniu pierwszych mszyc. Owady bardzo szybko się rozmnażają i atakują kolejne rośliny!

Umyj/opryskaj rośliny środkiem z detergentem lub specjalnymi (naturalnymi) preparatami z kwasami tłuszczowymi lub olejem (blokują one aparaty oddechowe mszyc). Możesz także użyć chemicznych środków chemicznych, które zabijają mszyce kontaktowo lub systemicznie (owady pobierają je, żerując na liściach). Bez problemu znajdziesz je w każdym centrum ogrodniczym, zapytaj po prostu o preparat na mszyce, jest ich kilkanaście!

Zdjęcie: Ron van den Berg / Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Powiązane artykuły
To Cię zainteresuje
Popularne rośliny
PTAKI
Na czasie
PTAKI
Zobacz więcej
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!