Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
1
Do góry

Mszyce w kwietniu!

Pytanie czytelnika: Pomocy! Z roku na rok mszyce pojawiają się coraz wcześniej. W tym roku pojawiły się już na początku kwietnia. Sprzyja im dobra pogoda i szybko pojawiają się kolejne. Jakie są sprawdzone sposoby, by szybko się ich pozbyć?

Mszyce pojawiają się już na początku sezonu, czasem już w kwietniu. Pierwsze osobniki pojawiają się na pąkach i stożkach wzrostu. Ograniczają przyrosty, przenoszą choroby wirusowe i wydzielają spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe.

Występuje wiele gatunków mszyc, m.in. bawełnice na drzewach jabłoni, mszyce burakowe uwielbiające fasolę, mszyce porzeczkowo-czyściecowe na porzeczkach (zostawiają szpecące czerwone kreski).

Jak pozbyć się mszyc?

Ich naturalni wrogowie to ptaki, biedronki, złotooki i larwy bzygowatych, lecz w przypadku większego ataku nasi ogrodowi sprzymierzeńcy mogą sobie sami nie poradzić w ograniczaniu liczebności szkodnika.

Działaj szybko, już po zauważeniu pierwszych mszyc. Owady bardzo szybko się rozmnażają i atakują kolejne rośliny!

Umyj/opryskaj rośliny środkiem z detergentem lub specjalnymi (naturalnymi) preparatami z kwasami tłuszczowymi lub olejem (blokują one aparaty oddechowe mszyc). Możesz także użyć chemicznych środków chemicznych, które zabijają mszyce kontaktowo lub systemicznie (owady pobierają je, żerując na liściach). Bez problemu znajdziesz je w każdym centrum ogrodniczym, zapytaj po prostu o preparat na mszyce, jest ich kilkanaście!

Zdjęcie: Ron van den Berg / Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Pomysły na ogród
Temat miesiąca
Pomysły na ogród
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Twoja strona ogrodu