Logo
Logo

Świecznik i designerska misa z betonu | Jak zrobić krok po kroku?

Beton kreatywny i dekoracyjny to świetne produkty do zabawy i do zrobienia samemu designerskich dekoracji do domu lub na taras. Wystarczy gotowa masa i ciekawy pomysł, aby samemu stworzyć piękne, oryginalne ozdoby. Zobacz, jak wykorzystać takie mieszanki. Oto poradnik krok po kroku!

Jak zrobić betonowe ozdoby w domu?

Zabawa z betonem kreatywnym i dekoracyjnym jest niezwykle twórcza. Daje też sporą dawkę satysfakcji, pozwalając na własnoręczne tworzenie pięknych ozdób i praktycznych dodatków.

- Co ważne, beton jest bardzo łatwy w zastosowaniu, dlatego przy pracy z materiałem nie trzeba mieć żadnego doświadczenia w rękodziele. Poza tym masy, w porównaniu do tradycyjnego betonu, mają ograniczone pylenie, więc można bawić się nawet w zaciszu własnego domu - tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Czym różni się beton kreatywny od dekoracyjnego?

 • Beton kreatywny to plastyczna masa, która pozwala na modelowanie różnych kształtów. 
 • Beton dekoracyjny jest płynny, dlatego pozwala na odlewanie najróżniejszych form.

Jeżeli chcesz wykonać świecznik z elementami szkła, sięgnij po beton dekoracyjny. Gdy jednak wolisz zrobić ozdobną misę, wybierz beton kreatywny.

Beton kreatywny pozwala na tworzenie najróżniejszych dekoracji do ogrodu i domu, np. kwiatów, figurek czy filigranowych rzeźb. Po wyschnięciu przedmioty wykazują się dużą trwałością – beton nie kurczy się, nie pęka, za to jest odporny na słońce, wilgoć i mróz. Czas wstępnego twardnienia wynosi ok. 1 godziny, a całkowitego – 24 godziny.

Betonowy świecznik z elementami szkła – krok po kroku

Potrzebne materiały:

 • 1 opakowanie betonu dekoracyjnego
 • forma (może nią być wiaderko po masie betonowej)
 • woda
 • wiaderko i mieszadło (np. drewniana łyżka)
 • zwykły olej kuchenny
 • papier lub kostka ścierna do szlifowania krawędzi
 • szklana misa i złoty spray
betonowy świecznik krok po kroku
Fot. Ultrament
1 – Przygotuj masę zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu – wymieszaj proszek z wodą w przygotowanym wiaderku.
2 – Dno wiaderka, służącego za formę świecznika, wysmaruj odrobiną oleju. Wlej beton do wiaderka na wysokość ok. 3-4 cm i zanurz w nim szklany wazon. Jeśli chcesz otrzymać gładką powierzchnię betonowej ozdoby możesz delikatnie potrząsnąć formą, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.
3 – Odczekaj 2 godziny, aż masa zastygnie, po czym wyciągnij szkło z wiaderka i przystąp do dekorowania świecznika.
4 – Brzegi wygładź korzystając z kostki ściernej, a sam beton ozdób, np. przy pomocy złotego sprayu.
betonowy świecznik - efekt końcowy
Ultrament
Ciesz się pięknym, designerskim świecznikiem, z którego możesz korzystać zarówno w swoim wnętrzu, jak i w strefie outdoor. Beton jest bowiem odporny na działanie wszystkich czynników atmosferycznych.

Betonowa misa na świece – krok po kroku

Potrzebne materiały:

 • 1 opakowanie betonu kreatywnego
 • forma (w tym przypadku duża misa)
 • woda
 • wałek
 • wiaderko i mieszadło (np. drewniana łyżka)
 • papier lub kostka ścierną do szlifowania krawędzi
 • folia bąbelkowa i złoty spray

betonowa misa na świece krok po kroku
Ultrament
1 – Przygotuj masę zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu – wymieszaj proszek z wodą w przygotowanym wiaderku.
2 – Gdy konsystencja będzie jednolita i plastyczna, rozwałkuj masę na płasko. Następnie uformuj kształt, jaki chcesz uzyskać. Pamiętaj, że masa będzie plastyczna przez ok. godzinę od momentu połączenia z wodą. W trakcie pracy wystarczy ją ponownie wymieszać, aby uzyskać plastyczną konsystencję.
3 – Na odwróconą miskę nałóż folię bąbelkową, a na jej wierzch – uformowaną wcześniej masę betonową. Przyłóż bąbelki także na wierzch, dociśnij i pozostaw do wyschnięcia. Odczekaj dwie godziny do momentu, aż masa stwardnieje.
4 – Zdejmij folię bąbelkową oraz udekoruj misę wg własnego uznania (możesz wyszlifować krawędzie i nierówności lub spryskać farbą w sprayu).

Ciesz się własnoręcznie zrobioną misą, którą możesz wykorzystać jako podstawkę do świec lub jako designerską tacę na stół. Pamiętaj, że stworzona masa jest odporna na słońce, wilgoć i mróz, więc możesz ją postawić także na tarasie czy balkonie.

To oczywiście tylko kilka pomysłów na wykorzystanie betonu kreatywnego i dekoracyjnego. Przy zabawie z udziałem takiej masy jedynym ograniczeniem jest bowiem tylko nasza wyobraźnia. A ponieważ beton pozwala na pracę w domu, to świetna rozrywka dla całej rodziny nawet w czasie niepogody.

Źródło: materiały prasowe Ultrament

Autor
Świecznik i designerska misa z betonu | Jak zrobić krok po kroku?
Świecznik i designerska misa z betonu | Jak zrobić krok po kroku?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu