Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
7
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Dlaczego warto nawozić ogród jesienią?

Wiele osób kojarzy nawożenie roślin jako pracę wyłącznie wiosenno-letnią. Jest to mylne przeświadczenie – jesień to dla roślin również niezwykle ważny, jeśli nie ważniejszy, okres w roku. W tym czasie przebiega wiele istotnych procesów fizjologicznych przystosowujących rośliny do przetrwania zimy i przygotowania się do wiosennego startu.

Czasem zdarza się o tym zapomnieć, ale końcówka lata i jesień to bardzo ważny moment dla drzew i krzewów. Zmiana koloru liści, którą wszyscy oglądamy, kiedy dni stają się chłodniejsze, a noce dłuższe to tylko jeden z wielu procesów fizjologicznych niezwykle istotnych dla roślin. Co jest szczególnie ważne, jesień to czas, gdy wytwarzają się zawiązki pąków kwiatowych! Niektóre z nich zakwitną już na wiosnę, zdobiąc nasz ogród wieloma barwami.

Ogrodnicy pragnący cieszyć się pięknem swoich roślin w kolejnym sezonie wegetacyjnym, już na jesieni powinni pomyśleć nie tylko o zabiegach pielęgnacyjnych i porządkowych.

Różanecznik z pąkiem kwiatowym zawiązanym jesienią.

Czym wyróżniają się nawozy jesienne?

Specjalnie opracowane receptury nawozów na jesień są przede wszystkim bogate w potas i fosfor. Dzięki nim rośliny lepiej radzą sobie w zimie i łatwiej zaczynają wegetację wiosną.

 • Potas i fosfor są odpowiedzialne m.in. za proces drewnienia pędów – co za tym idzie, rośliny są bardziej odporne na mróz.

 • Nawozy zwiększają tolerancję na niedobór wody i składników pokarmowych.

 • Odpowiednie nawożenie jesienią pozwoli roślinom przetrwać suszę fizjologiczną podczas zimy i wczesną wiosną.

Nawozy jesienne posiadają również azot, ale w bardzo małych ilościach (stąd nazwa: nawozy NPK – azot, forsfor, potas). Niektóre z nich mają też zestawy mikroelementów, takich jak: siarka, żelazo, magnez, bor, miedzian, mangan, cynk oraz molibden.

Zasilenie gleby jesienią w odpowiednie składniki spowoduje, że zostaną równomierne rozłożone w glebie – będą one dostępne i gotowe do pobrania przez rośliny już od samego początku przyszłego sezonu wegetacyjnego, gwarantując im lepszy start na wiosnę.

Jesienią jodły zawiązują na swoich najmłodszych pędach nowe szyszki.

Nawozy jesienne w ogrodzie ozdobnym

Jesienne nawożenie drzew i krzewów ozdobnych przeprowadzamy od połowy sierpnia do połowy października. Ponieważ o tej porze roku proces wegetacji roślin jest już spowolniony, musimy szczególnie uważać, żeby nie zasilić ich nawozami azotowymi (azot silnie pobudza rośliny do wzrostu!).

Do późnej jesieni w pąkach formują się kwiaty, które wiosną ozdobią nasze ogrody. Do tej grupy zaliczamy wszystkie krzewy i drzewa ozdobne kwitnące na pędach dwuletnich. Mowa tu o forsycjach, azaliach i różanecznikach, magnoliach, migdałkach trójklapowych, pigwowcach japońskich i wielu innych roślinach ozdobnych kwitnących wczesną wiosną. O tej porze roku nawożone powinny być też rośliny iglaste – zabieg ten wpłynie korzystnie na ich gospodarkę wodną, a jednocześnie zapewni zdrowy i piękny wygląd do późnej jesieni.

Nawozy jesienne w sadzie

Nawożenia wymagają również drzewa i krzewy owocowe. Zastosowanie uniwersalnego nawozu jesiennego pomaga roślinom owocowym uzupełnić składniki pokarmowe po zbiorach, wpłynie także korzystnie na zawiązywanie i rozwój pąków kwiatowych, z których w przyszłym roku uzyskamy plony. Szczególnie istotne jest to w przypadku wczesnych odmian niektórych krzewów owocowych np. malin oraz krzewinek tj. truskawki i poziomki.

Nawozy jesienne w warzywniku

Nawozy jesienne możemy również wykorzystać przygotowując ziemię pod przyszłoroczny wysiew lub wysadzanie warzyw. W tym celu zaleca się równomierne rozsypanie nawozu w dawce ok. 20-30 g/m2. Następnie należy przekopać glebę i pozostawić ją w ostrej skibie do wiosny. Wpłynie to na lepsze przemarzniecie podłoża i przyczyni się do zgromadzenia w nim większej ilości wody.

Jesienne nawożenie niesie za sobą wiele korzyści – rośliny staną się odporniejsze i silniejsze. Dostarczenie im odpowiedniej ilości składników pokarmowych wpłynie na lepsze przezimowanie, a w konsekwencji da nam to obfitsze kwitnienie i wyższe plony w kolejnym roku. Czas najwyższy nawozić ogród jesienią!

Tekst i zdjęcia: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Florovit, zdjęcie tytułowe: Manuel-H/Pixabay


Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu