Logo
Logo
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Dlaczego warto nawozić jesienią?

Wiele osób kojarzy nawożenie roślin jako pracę wyłącznie wiosenno-letnią. Jest to mylne przeświadczenie – jesień to dla roślin również niezwykle ważny, jeśli nie ważniejszy, okres w roku. W tym czasie przebiega wiele istotnych procesów fizjologicznych przystosowujących rośliny do przetrwania zimy i przygotowania się do wiosennego startu.

Czasem zdarza się o tym zapomnieć, ale końcówka lata i jesień to bardzo ważny moment dla drzew i krzewów. Zmiana koloru liści, którą wszyscy oglądamy, kiedy dni stają się chłodniejsze, a noce dłuższe to tylko jeden z wielu procesów fizjologicznych niezwykle istotnych dla roślin. Co jest szczególnie ważne, jesień to czas, gdy wytwarzają się zawiązki pąków kwiatowych! Niektóre z nich zakwitną już na wiosnę, zdobiąc nasz ogród wieloma barwami.

Ogrodnicy pragnący cieszyć się pięknem swoich roślin w kolejnym sezonie wegetacyjnym, już na jesieni powinni pomyśleć nie tylko o zabiegach pielęgnacyjnych i porządkowych.

Różanecznik z pąkiem kwiatowym zawiązanym jesienią.

Nawozy jesienne

Specjalnie opracowane receptury nawozów na jesień są przede wszystkim bogate w potas i fosfor. Dzięki nim rośliny lepiej radzą sobie w zimie i łatwiej zaczynają wegetację wiosną.

 • Potas i fosfor są odpowiedzialne m.in. za proces drewnienia pędów – co za tym idzie, rośliny są bardziej odporne na mróz.

 • Nawozy zwiększają tolerancję na niedobór wody i składników pokarmowych.

 • Odpowiednie nawożenie jesienią pozwoli roślinom przetrwać suszę fizjologiczną podczas zimy i wczesną wiosną.

Nawozy jesienne posiadają również azot, ale w bardzo małych ilościach (stąd nazwa: nawozy NPK – azot, forsfor, potas). Niektóre z nich mają też zestawy mikroelementów, takich jak: siarka, żelazo, magnez, bor, miedzian, mangan, cynk oraz molibden.

Zasilenie gleby jesienią w odpowiednie składniki spowoduje, że zostaną równomierne rozłożone w glebie – będą one dostępne i gotowe do pobrania przez rośliny już od samego początku przyszłego sezonu wegetacyjnego, gwarantując im lepszy start na wiosnę.

Jesienią jodły zawiązują na swoich najmłodszych pędach nowe szyszki.

W ogrodzie ozdobnym

Jesienne nawożenie drzew i krzewów ozdobnych przeprowadzamy od połowy sierpnia do połowy października. Ponieważ o tej porze roku proces wegetacji roślin jest już spowolniony, musimy szczególnie uważać, żeby nie zasilić ich nawozami azotowymi (azot silnie pobudza rośliny do wzrostu!).

Do późnej jesieni w pąkach formują się kwiaty, które wiosną ozdobią nasze ogrody. Do tej grupy zaliczamy wszystkie krzewy i drzewa ozdobne kwitnące na pędach dwuletnich. Mowa tu o forsycjach, azaliach i różanecznikach, magnoliach, migdałkach trójklapowych, pigwowcach japońskich i wielu innych roślinach ozdobnych kwitnących wczesną wiosną. O tej porze roku nawożone powinny być też rośliny iglaste – zabieg ten wpłynie korzystnie na ich gospodarkę wodną, a jednocześnie zapewni zdrowy i piękny wygląd do późnej jesieni.

W sadzie

Nawożenia wymagają również drzewa i krzewy owocowe. Zastosowanie uniwersalnego nawozu jesiennego pomaga roślinom owocowym uzupełnić składniki pokarmowe po zbiorach, wpłynie także korzystnie na zawiązywanie i rozwój pąków kwiatowych, z których w przyszłym roku uzyskamy plony. Szczególnie istotne jest to w przypadku wczesnych odmian niektórych krzewów owocowych np. malin oraz krzewinek tj. truskawki i poziomki.

W warzywniku

Nawozy jesienne możemy również wykorzystać przygotowując ziemię pod przyszłoroczny wysiew lub wysadzanie warzyw. W tym celu zaleca się równomierne rozsypanie nawozu w dawce ok. 20-30 g/m2. Następnie należy przekopać glebę i pozostawić ją w ostrej skibie do wiosny. Wpłynie to na lepsze przemarzniecie podłoża i przyczyni się do zgromadzenia w nim większej ilości wody.

Jesienne nawożenie niesie za sobą wiele korzyści – rośliny staną się odporniejsze i silniejsze. Dostarczenie im odpowiedniej ilości składników pokarmowych wpłynie na lepsze przezimowanie, a w konsekwencji da nam to obfitsze kwitnienie i wyższe plony w kolejnym roku. Czas najwyższy nawozić ogród jesienią!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów od Florovit


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
HORTENSJE
Na czasie
HORTENSJE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 27, Sentencja nr:10
Tydzień 27, Sentencja nr:10
Regularnie podlewamy cały ogród, a w szczególności rośliny nowo posadzone. Poznaj zasady podlewania ogrodu w upalne dni.
Tydzień 27, Sentencja nr:8
Tydzień 27, Sentencja nr:8
Z warzyw i owoców robimy przetwory: robimy soki i dżemy, kisimy ogórki i nie tylko, fermentujemy wino i nastawiamy nalewki.
Tydzień 27, Sentencja nr:6
Tydzień 27, Sentencja nr:6
Możemy uprzątnąć grządki po zbiorze wczesnych warzyw (cebuli z dymki, kalafiorów, kapusty głowiastej, rzodkiewki, sałaty, szpinaku) i przygotować je do uprawy kolejnych roślin.
Tydzień 27, Sentencja nr:1
Tydzień 27, Sentencja nr:1
Po świętojańskich opadach można przystąpić do przerzedzania zawiązków owocowych na drzewach w sadzie, pozostawiając te najładniejsze, osadzone w środkowej części pędu.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 28314
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => lato-na-swiezym-powietrzu-inspiracje-tarasowe
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 27082
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-wykonac-i-zabezpieczyc-meble-z-palet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!