Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
5
Okazje

Szczypawki (skorki) w domu i ogrodzie | Jak się ich pozbyć?

Skorki pospolite, które często nazywane są szczypawkami lub korcami, występują głównie na łąkach i w ogrodach. Może się jednak zdarzyć, że zawitają również w domach. Te niewielkie owady wywołują strach i obrzydzenie, jednak czy na pewno są groźne dla człowieka? Jak pozbyć się skorków z domu?

 

Jak wyglądają szczypawki? Czy są pożyteczne, czy są szkodnikami?

Skorki pospolite (Forficula auricularia), zwane także „korcami”, „zausznikami”, „szczypawkami” lub „szczypawicami” to niewielkie owady, które występują w ogrodach, lasach, parkach i na łąkach.

Zazwyczaj są naszymi sprzymierzeńcami, gdyż zjadają niewielkie szkodniki (głównie mszyce, gąsienice i muszki owocówki). Jednak zdarza się, że wgryzają się również w rośliny, osłabiając je i niszcząc, co doprowadza do ich nieestetycznego wyglądu. Szczypawki prowadzą nocny tryb życia, co utrudnia ich zobaczenie. Zazwyczaj poruszają się na odnóżach, ale potrafią również latać.

Zielony Umysł / YouTube


Czy skorki są groźne dla człowieka?

Wokół szczypawek narosło wiele mitów, a jeden z popularniejszych mówi, że skorki wchodzą do uszu człowieka, gdzie mogą przebić błonę bębenkową, doprowadzając nawet do uszkodzenia słuchu.

Czy szczypawki wchodzą do uszu człowieka?

Jest to mało prawdopodobne, ale oczywiście może się tak zdarzyć (tak samo, jak w przypadku każdego innego owada), jednak nawet jeśli się tak stanie, to nie wyrządzą one żadnej krzywdy.

Może się zdarzyć, że skorki, które poczuły się zagrożone, uszczypną, ale powoduje to jedynie niewielki ból. Szczypawki nie są niebezpieczne dla człowieka, ale mogą zanieczyszczać pokarm, dlatego, jeśli zauważy się je w domu, to należy bezzwłocznie rozpocząć walkę z nimi. W przypadku obecności skorków w ogrodzie warto rozważyć, czy na pewno chce się z nimi walczyć, a jeśli nie zauważymy oznak, że niszczą rośliny, to lepiej zostawić je w spokoju.  

Skąd biorą się szczypawki w domu?  

Największy problem ze skorkami mają osoby, które mieszkają w domkach jednorodzinnych i w nisko położonych mieszkaniach, gdyż owady te mogą przywędrować z ogrodu lub trawnika.

Jednak najczęściej szczypawki zostają wniesione do domu wraz z warzywami, owocami lub ziołami, dlatego najlepszym sposobem, aby skorki nie pojawiły się w domu, jest przeglądanie tych produktów przed wejściem do domu bądź opłukanie warzyw, owoców i ziół na podwórku. Skorki mogą pojawić się również jesienią i zimą w piwnicy, spiżarni lub kuchni, gdyż szukają ciepłego miejsca do przezimowania. Z kolei latem mogą szukać schronienia przed słońcem.  

Spray na owady biegające
Spray na owady biegające
Down Control Max Spray na owady biegające to preparat w postaci aerozolu, przeznaczony do zwalczania owadów biegających w pomieszczeniach.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak pozbyć się szczypawek z domu?  

Dobry sklep ogrodniczy w swej ofercie ma środki owadobójcze również te specjalistyczne, czyli preparaty na skorki. Zapewniają one dużą skuteczność i w większości przypadków w zupełności wystarczą, aby szybko pozbyć się szczypawek z domu. Jednak, jeśli owadów jest bardzo dużo, to może okazać się konieczne wezwanie firmy specjalizującej się w dezynfekcji mieszkań.
Dowiedz się więcej

Dobrym sposobem jest również ocet, który odstrasza skorki – można więc miseczki nim wypełnione ustawić w różnych częściach domu. Jednak kluczową sprawą jest zabezpieczenie domu przed powrotem owadów, zwłaszcza jeśli problem stale nawraca.
Dowiedz się więcej

Dobrze sprawdzą się tu moskitiery na oknach, ale warto też poszukać ewentualnych nieszczelności i je zatkać, gdyż owady mogą wchodzić nawet przez niewielkie otwory przy rurach, czy w ramach okiennych.
Dowiedz się więcej

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: MelaniMarfeld / Pixabay

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)Komentarze


Twoja strona ogrodu