Logo
Logo

Kastracja kotów – konieczność czy wygoda?

Pytanie czytelnika: Przygarnęłam małego, bezdomnego kotka (jeszcze nieokreślonej płci). Chcę, aby został z nami. Będzie miał dobre warunki! Zastanawiam się teraz nad jego kastracją/sterylizacją. Słyszałam, że taki zabieg jest koniecznością. Czy to prawda?

Kastracja kotów i kotek jest niemal obowiązkiem, gdyż w znacznym stopniu zapobiega kociej bezdomności w przyszłości. Nie jest jednak wymuszona przepisami prawa i każdy właściciel kota podejmuje tę decyzję samodzielnie, myśląc o przyszłości swojego pupila.

Sterylizacja i kastracja to nie są synonimy. Oba zabiegi pozbawiają zdolności rozrodczych zarówno samic jak i samców, jednak tylko kastracja hamuje dodatkowo produkcję hormonów.

Kastracja i sterylizacja mają wiele więcej pozytywnych aspektów m.in. poprawa psychicznej jakości życia kotów. Zapobiegają próbom kocich ucieczek, gdyż wykastrowany kot nie czuje popędu seksualnego, przez co jest o wiele spokojniejszy. W przypadku kocurów jest wręcz koniecznością przez wzgląd na znaczenie przez nie terenu cuchnącym moczem.

Według badań, koty wykastrowane żyją dłużej, lecz należy oczywiście pamiętać o karmieniu ich odpowiednimi karmami, specjalnie stworzonymi dla kotów po sterylizacji. Szczególnie dla samców, gdyż po sterylizacji zmienia się ich odczyn moczu. W karmach dla nich zawarte są specjalne mikroelementy zapobiegające odkładaniu się kamieni w nerkach.

Zarówno zabieg kastracji jak i sterylizacji wykonuje się najwcześniej w 6 miesiącu życia kota.

G.T., Zdjęcie: Kirgiz03 / Pixabay

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz