Logo
Logo
1
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Kastracja kotów – konieczność czy wygoda?

Pytanie czytelnika: Przygarnęłam małego, bezdomnego kotka (jeszcze nieokreślonej płci). Chcę, aby został z nami. Będzie miał dobre warunki! Zastanawiam się teraz nad jego kastracją/sterylizacją. Słyszałam, że taki zabieg jest koniecznością. Czy to prawda?

 

Kastracja kotów i kotek jest niemal obowiązkiem, gdyż w znacznym stopniu zapobiega kociej bezdomności w przyszłości. Nie jest jednak wymuszona przepisami prawa i każdy właściciel kota podejmuje tę decyzję samodzielnie, myśląc o przyszłości swojego pupila.

Sterylizacja i kastracja to nie są synonimy. Oba zabiegi pozbawiają zdolności rozrodczych zarówno samic jak i samców, jednak tylko kastracja hamuje dodatkowo produkcję hormonów.

Kastracja i sterylizacja mają wiele więcej pozytywnych aspektów m.in. poprawa psychicznej jakości życia kotów. Zapobiegają próbom kocich ucieczek, gdyż wykastrowany kot nie czuje popędu seksualnego, przez co jest o wiele spokojniejszy. W przypadku kocurów jest wręcz koniecznością przez wzgląd na znaczenie przez nie terenu cuchnącym moczem.

Według badań, koty wykastrowane żyją dłużej, lecz należy oczywiście pamiętać o karmieniu ich odpowiednimi karmami, specjalnie stworzonymi dla kotów po sterylizacji. Szczególnie dla samców, gdyż po sterylizacji zmienia się ich odczyn moczu. W karmach dla nich zawarte są specjalne mikroelementy zapobiegające odkładaniu się kamieni w nerkach.

Zarówno zabieg kastracji jak i sterylizacji wykonuje się najwcześniej w 6 miesiącu życia kota.

G.T., Zdjęcie: Kirgiz03 / Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!