Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Czy warto dokarmiać gołębie?

Widok gołębi zwłaszcza w miastach nie budzi już zaskoczenia, gdyż jest to jak najbardziej normalny widok. Często też zdarza się widzieć ludzi dokarmiających te ptaki. Jest to nie lada atrakcją dla dzieci, ale czy na pewno warto to robić?

Dokarmianie gołębi potrafi w dużym stopniu zmienić nawyki żywieniowe tych ptaków. Ułatwianie im zadania poprzez dokarmianie, upośledza ich zdolność do poszukiwania pokarmu samodzielnie. Gołębie często poprzez dokarmianie stają się na tyle otyłe, że często nie mają siły się unieść.

Innym, negatywnym skutkiem dokarmiania gołębi jest co raz większą ich ilość w miejscu dokarmiania. Jest to oczywiście spowodowane wspólnym nawoływaniem, a to może doprowadzić tylko do zdecydowanego zwiększenia liczby gołębi w okolicy oraz tym samym wzrost odchodów z nimi związanych.

Nie każdy wie, ale odchody gołębi stanowią doskonałe warunki dla bytowania bakterii oraz wirusów. Są one też źródłem pasożytów, groźnych również dla ludzi. Gołębie mogą przenosić m.in. boreliozę oraz salmonellę. Warto więc zwracać uwagę jeśli w którymś z miejsc jest tabliczka "Nie dokarmiać gołębi". Skoro jest tak napisane, warto się więc do tego stosować.

G.T.
Zdjęcie tytułowe: Skitterphoto / Pixabay

Warto przeczytać
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT