Logo
Logo

Inteligentny ogród (Smart garden) – czym jest i jak go założyć?

Rozwiązania smart cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić, w inteligentnym domu mieszka się bardziej komfortowo i można poczuć się bezpieczniej. Warto pamiętać, że rozwiązania smart można zastosować nie tylko w budynku, ale także w ogrodzie. Czytaj dalej, a dowiesz się, czym jest inteligentny ogród i jak go założyć.

Spis treści
Co to znaczy że ogród jest inteligentny? Co wchodzi w skład inteligentnego ogrodu? Co może być smart w ogrodzie? Czy inteligentny ogród ma sens?

Czym jest inteligentny ogród?

Inteligentny ogród (Smart garden) to ogólna nazwa dla systemów, które wykorzystują technologie inteligentnego domu do zarządzania i kontrolowania elementów ogrodu, takich jak nawadnianie, oświetlenie, systemy zabezpieczeń, monitoring roślinności, itp. Inteligentny ogród wykorzystuje czujniki, automatyzację oraz oprogramowanie, aby dostarczyć użytkownikowi precyzyjne informacje o warunkach w ogrodzie i pomóc w utrzymaniu go w dobrej kondycji.

Inteligentny ogród może mieć wiele zalet, takich jak oszczędność wody dzięki automatycznemu nawadnianiu tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, zwiększenie bezpieczeństwa dzięki systemom monitoringu, oszczędność energii dzięki oświetleniu LED kontrolowanemu przez inteligentny system, a także poprawienie jakości życia dzięki wygodnej i zautomatyzowanej obsłudze ogrodu.

Jak działa inteligentny ogród?

Inteligentny ogród to ten zarządzany przez specjalny system ułatwiający dbanie o posesję. W zależności od wybranych rozwiązań system może także poprawiać komfort codziennego funkcjonowania i zwiększać poczucie bezpieczeństwa. Dużą zaletą jest różnorodność dostępnych opcji. Dzięki temu każdy bez względu na oczekiwania może stworzyć inteligentny ogród dostosowany do indywidualnych potrzeb. Warto też wspomnieć, że rozwiązania smart można zastosować w już istniejącym ogrodzie.

System zarządzania składa się z elementów takich jak: 

  • Centralka sterująca – jej zadaniem jest odebranie informacji z czujników i przekazanie ich na serwer.
  • Czujniki – zbierają określone informacje, a następnie przesyłają je do centralki. Można zdecydować się na różne czujniki. Najpopularniejsze to te wykrywające ruch, ale są także inne jak na przykład czujniki temperatury.
  • Wyzwalacze – po odebraniu polecenia z centralki wykonują określone zadania.

Jak założyć inteligentny ogród?

Przede wszystkim zastanów się, jakie rozwiązania są Ci potrzebne. Następnie wystarczy kupić i zadbać o prawidłowy montaż wybranych produktów. W przypadku pojedynczych rozwiązań możesz zrobić to samodzielnie. Jeśli jednak chcesz wyposażyć ogród w bardziej rozbudowany system, postaw na pomoc profesjonalistów. Nie wiesz, co sprawdzi się dobrze w Twoim ogrodzie? Czytaj dalej. W kolejnych akapitach znajdziesz kilka inspiracji. 

Jakie elementy są smart? 

Istnieje wiele sposobów na to, aby uczynić swój ogród ogrodem inteligentnym. Rozwiązania smart to takie, które nie wymagają zbyt dużej obsługi, ważna jest automatyka. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom można na przykład zapomnieć o konieczności podlewania trawnika, ręcznym zarządzaniu oświetleniem, czy też tradycyjnym sterowaniu markizą. Warto oddać część obowiązków nowoczesnej technologii, aby mieć więcej czasu i energii na robienie tego, co naprawdę się lubi. Zastanawiasz się, jakie rozwiązania smart są najlepsze? Jeśli tak, czytaj dalej.  

Roboty koszące – piękny trawnik bez wysiłku 

Jednym z najpopularniejszych smart rozwiązań do ogrodu są zautomatyzowane roboty koszące. Trudno się temu dziwić, piękny trawnik to bowiem wizytówka każdego domu, a koszenie trawy nie należy to ulubionych zajęć wielu osób. Jeśli Ty także nie lubisz tego robić lub zwyczajnie nie masz na to czasu, robot koszący okaże się strzałem w dziesiątkę. Sprzęt dobrej jakości skosi trawę niezależnie od kształtu terenu, czy warunków atmosferycznych, poradzi sobie także z nierównościami.

Taką automatyczną kosiarkę możesz kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Warto jednak skontaktować się z profesjonalnym doradcą, by zdecydować się na łatwy w obsłudze produkt zapewniający bezpieczeństwo pracy dzięki wielu czujnikom. Przed wyborem konkretnego modelu, zwróć uwagę na aspekty takie jak czas pracy na jednym ładowaniu, poziom hałasu, czas ładowania. 

Automatyczne podlewanie dostosowane do warunków 

Chcesz mieć piękny trawnik? Poza regularnym koszeniem zadbaj także o odpowiednie nawodnienie. Warto pamiętać, że w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii takich jak wilgotność gleby, poziom nasłonecznienia, czy też temperatura. Na szczęście dzięki smart rozwiązaniom już nie musisz się o to martwić ani znać na ogrodnictwie.

Kluczem do sukcesu jest zastosowanie inteligentnego systemu nawadniania. Wiele godnych uwagi ofert znajdziesz w sklepach internetowych, pamiętaj jednak, aby korzystać jedynie z zaufanych adresów. Dobry automatyczny system nawadniania ogrodu powinien umożliwiać zarządzanie nim z dowolnego miejsca na ziemi, być łatwy w konfigurowaniu. Duże znaczenie ma także sprawność serwisowania oraz to, aby system samodzielnie zmieniał harmonogram nawadniania na podstawie danych ze stacji meteorologicznych. 

Inteligentne oświetlenie ogrodu  

Kolejnym rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością jest inteligentne sterowanie oświetleniem. Warto wspomnieć, że dzięki temu można zadbać o odpowiedni klimat. Podkreślanie światłem piękna ozdób i roślin znajdujących się na zewnątrz sprawia, że ogród prezentuje się nienagannie nawet po zmroku. Jest to szczególnie ważne, jeśli lubisz spędzać wieczory na tarasie, ciesząc się ciszą i spokojem. Dzięki podświetleniu odpowiednich elementów czas ten będzie jeszcze przyjemniejszy.

Inteligentne oświetlenie ogrodu zwiększa także poczucie bezpieczeństwa, może bowiem odstraszyć nieproszonych gości, w dobrze oświetlonym ogrodzie nietrudno bowiem kogoś zauważyć. Pamiętaj również, że można zdecydować się na to, aby po wykryciu podejrzanej aktywności uruchomiło się na przykład pulsujące światło. Warto wspomnieć także o czujkach, które oświetlają ważne punkty takie jak wjazd do garażu, czy też wejście do domu. Dzięki temu nawet w przypadku późnych powrotów ryzyko bolesnego upadku zostanie zminimalizowane.  

Zintegrowany system alarmowy  

Chcesz czuć się w swoim domu naprawdę komfortowo i jeszcze bezpieczniej? Postaw na zintegrowany system alarmowy, a nie pożałujesz. Dużą zaletą jest różnorodność rozwiązań, dzięki czemu można wybrać takie dopasowane do potrzeb i możliwości. System może składać się z elementów takich jak: – Czujnik ruchu, – Czujnik otwarcia, – Kamery. 

Zadaniem systemu jest monitorowanie ogrodu i w razie niebezpieczeństwa powiadomienie właściciela. Można także wykorzystać różne ustawienia. Uruchomienie alarmu, czy też świateł po wykryciu nieproszonego gościa to opcje, które warto rozważyć. 

Monitoring i alarm 

Pamiętaj, że jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo, ale nie możesz zdecydować się na rozbudowany system, warto postawić na klasykę, czyli monitoring i alarm. Taki zestaw nie tylko odstrasza nieproszonych gości, ale także w razie ewentualnego zagrożenia powiadamia domowników, sąsiadów i odpowiednie służby. Monitoring pozwala także na odtworzenie przebiegu wydarzeń, co również jest bardzo ważne. Dzięki zaproponowanemu zestawowi domownicy nie tylko mogą czuć się bardziej komfortowo, ale faktycznie poziom bezpieczeństwa wzrasta. 

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Przeczytaj także
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?

Podgrzewane nawierzchnie 

Szczególne warunki pogodowe to coś, na co powinien być przygotowany każdy, kto mieszka w Polsce. Warto zainwestować w specjalne czujniki, które po wykryciu warunków potrzebnych do oblodzenia nawierzchni uruchamiają jej podgrzewanie. Dzięki takim nowoczesnym rozwiązaniom możesz zapomnieć o posypywaniu ścieżki, czy też schodów przed domem solą, a także o bolesnych upadkach zimą. 

Podgrzewana woda w basenie 

Własny przydomowy basen to marzenie wielu osób. Jeśli udało Ci się je zrealizować, jesteś szczęściarzem, ale na pewno wiesz także, jak trudno zadbać o odpowiednią temperaturę. Dzięki możliwości wykorzystania systemu sterowania ogrzewaniem już nie musisz się o to martwić. Wystarczy ustalić, jaka temperatura jest odpowiednia i gotowe. Pompa uruchomi się automatycznie, gdy warunki nie będą odpowiednie. Taki system pozwala nie tylko podgrzewać, ale także automatycznie schładzać wodę w basenie. 

Sterowanie markizami 

Markizy są bardzo przydatne. To właśnie dzięki nim w słoneczny dzień można zapewnić sobie przyjemny chłód. Niestety ręczna obsługa markiz nie zawsze jest wygodna i możliwa. Postaw na urządzenie umożliwiające sterowanie zadaszeniem za pomocą aplikacji lub specjalnego pilota, a przekonasz się, że naprawdę warto. Taki wydaje się drobny szczegół, może znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie. 

Stacja pogodowa 

Kolejnym smart rozwiązaniem godnym wykorzystania jest oczywiście stacja pogodowa. To właśnie dzięki niej dowiesz się, jak aktualne warunki wpływają na rośliny ozdabiające Twój ogród i niezależnie od miejsca pobytu odpowiednio zareagujesz. Dobrej jakości stacja pogodowa pozwoli Ci także przygotować się na zmieniające się warunki, a szczególnie na załamania aury. Warto wspomnieć, że takie smart rozwiązanie może posłużyć do utrzymania odpowiedniej temperatury w domu. Stacja pogodowa przydaje się zarówno podczas wyjazdów, gdy dom pozostaje bez stałej opieki na dłuższy czas, jak i na co dzień. 

Jak zarządzać smart ogrodem? 

Wiesz już, jakie smart rozwiązania do ogrodu sprawdzają się najlepiej. Na pewno zastanawiasz się także, jak zarządzać inteligentnym ogrodem i czy jest to trudne. Pamiętaj, że najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń producenta. To właśnie w instrukcji znajdziesz odpowiedzi na wszystkie ważne pytania. Nie zapominaj także, że zawsze warto postawić na profesjonalną pomoc. Osoby zajmujące się sprzedażą i montażem smart rozwiązań wiedzą na temat zarządzania wszystko, co najważniejsze.  

Nie musisz obawiać się, że zarządzanie smart ogrodem będzie dla Ciebie zbyt trudne. Dobrej jakości systemem można sterować równie dobrej jakości aplikacją na Twój telefon komórkowy. Powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby była czytelna i jak najbardziej intuicyjna. Wybierz smart rozwiązania pochodzące ze sprawdzonej i zaufanej oferty, a na pewno nie pożałujesz. 

Dlaczego warto posiadać inteligentny ogród? 

Jest przynajmniej kilka bardzo dobrych powodów, dla których warto inwestować w smart rozwiązania.

Inteligentny ogród to:
✓ Większy komfort funkcjonowania,
✓ Poprawa bezpieczeństwa,
✓ Oszczędność czasu,
✓ Niższe koszty utrzymania,
✓ Piękne rośliny i trawa w dobrym stanie,
✓ Lepsze warunki do relaksu.

Cenisz sobie funkcjonalne rozwiązania? Chcesz cieszyć się pięknym ogrodem bez większego wysiłku? Pragniesz poczuć się jeszcze bezpieczniej i bardziej komfortowo? W tych przypadkach inteligentne rozwiązania sprawdzą się bardzo dobrze.

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: Piotr Wawrzyniuk / Adobe Stock

Autor
Inteligentny ogród (Smart garden) – czym jest i jak go założyć?
Inteligentny ogród (Smart garden) – czym jest i jak go założyć?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl