Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
1
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Sadzenie malin

Pytanie czytelnika: Kupiłam w supermarkecie sadzonki malin jesiennych. Kiedy jest najlepszy czas, by je posadzić?

Proszę to zrobić jak najszybciej! Nie wiem, kiedy kupiła Pani sadzonki, ale lepiej z tym nie zwlekać. Najlepszym terminem na sadzeniem malin jest późna jesień. Wtedy też najłatwiej o tanie rośliny, bo centra ogrodnicze mają ich najwięcej. Drugim terminem jest wczesna wiosna, jednak polecam okres jesienny! Nie polecam kupować malin latem, bo wtedy najgorzej się przyjmują.

Można kupić dwa typy sadzonek - maliny w doniczkach (te można sadzić przez cały sezon) oraz sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym (dostępne głównie jesienią). Lepiej wybierać te drugie, a jeśli posadzimy je do ziemi w październiku, to szybko się ukorzenią i w kolejnym sezonie zakwitną i wydadzą smaczne owoce.


Krok po kroku

  • Przed sadzeniem trzeba skrócić korzenie do 20 długości, a pędy do wysokości 30 cm.
  • Miejsce dla malin powinno być słoneczne, ale w lekkim półcieniu też dadzą sobie radę.
  • Krzewy są tolerancyjne do gleby, ale lepiej rosną na lekkiej i żyznej o lekko kwaśnym pH.
  • By miały odpowiednio dużo miejsca sadzonki sadzimy w odstępach 35–45 cm i zachowujemy odstępy 1,5–2 m pomiędzy rzędami.
  • Wbijamy w ziemię bambusowe tyczki, by zapewnić pędom podporę.
  • Ściółkujemy podstawę pędów torfem lub korą sosnową, która zabezpieczy korzenie przed przesychaniem i rozwojem chwastów.
  • Na koniec podlewamy obficie i robimy to regularnie w pierwszym roku po posadzeniu.

Zdjęcie: Karolina Grabowska / Pixabay

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Nowe treści
Wieści z branży

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Tydzień 34, Sentencja nr:6
Czyścimy kwiaty balkonowe w skrzynkach i donicach, aby przedłużyć ich kwitnienie. Usuwamy uschnięte liście i przekwitnięte kwiatostany. Podlewamy i nawozimy rośliny regularnie.
Tydzień 34, Sentencja nr:5
Tydzień 34, Sentencja nr:5
W sierpniu należy zakończyć nawożenie drzew i krzewów nawozami azotowymi, aby gałązki zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Tydzień 34, Sentencja nr:3
Pod koniec miesiąca po raz ostatni przycinamy krzewy (glicynia, jaśminowiec, żylistek) i krzewinki, które zakończyły już kwitnienie, aby ich pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Tydzień 34, Sentencja nr:2
Z tegorocznych pędów krzewów iglastych (cyprysiki, jałowce, żywotniki) pobieramy sadzonki. W tym celu trzeba oderwać końcówki pędów o długości 6-10 cm (powinny one obejmować piętkę, czyli fragment starszego pędu). Po zanurzeniu sadzonki w ukorzeniaczu umieszcza się ją w doniczce z torfem.
Tydzień 34, Sentencja nr:1
Tydzień 34, Sentencja nr:1
W przypadku obniżenia się poziomu wody w stawie i braku prognozy na opady uzupełnijmy jej niedobór. Zmącenia wody unikniemy stawiając na dnie stawu wiadro z umieszczoną w nim końcówką węża ogrodowego.
Twoja strona ogrodu