Logo
Logo
1
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Kosiarka – niezbędny sprzęt w każdym ogrodzie

Na ogół to właśnie trawnik jest najpiękniejszą ozdobą każdej posesji, o ile oczywiście domownicy o niego dbają, czyli o ile - przede wszystkim - systematycznie go przystrzygają. Koszenie to taka podstawowa i niezastąpiona czynność. Jest to ten typ pracy ogrodniczej, której nie można pominąć i o której nigdy nie wolno zapomnieć. Aby pielęgnacja przydomowego trawnika nie była jednak aż tak bardzo uciążliwa czy czasochłonna, każdy, kto chce się nią na bieżąco zajmować, powinien sprawić sobie specjalne narzędzia ogrodnicze. Do strzyżenia trawnika przyda się przede wszystkim jedno z nich, czyli oczywiście kosiarka.

 

Jaki sprzęt do koszenia wybrać?

Kosiarki można znaleźć w absolutnie każdym internetowym sklepie ogrodniczym, stacjonarnym markecie budowlanym czy nawet niejednym zwykłym hipermarkecie. Różnią się one od siebie pod wieloma względami i dzięki temu są w stanie odpowiadać mocno zróżnicowanym wymaganiom klientów.

Jeżeli kogoś interesują wyłącznie sprzęty jak najtańsze, powinien on od razu celować w kosiarki ręczne. Będą to przede wszystkim kosiarki bębnowe. Na pewno przemawia za nimi niska cena, jednakże trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie są one zbyt wydajne przy pracy, ponieważ za jednym razem mogą objąć trawę o szerokości wynoszącej co najwyżej trzydzieści centymetrów.

Każdy sklep ogrodniczy oferuje jednak klientom także nowocześniejsze i bardziej specjalistyczne rozwiązania. Do nich należą z kolei kosiarki elektryczne oraz spalinowe. Te pierwsze są bardzo poręczne i na ogół wygodne, bo łatwo się nimi manewruje z uwagi na ich niewielki ciężar. Z kosiarek spalinowych można natomiast skorzystać wszędzie tam, gdzie nie da się podłączyć kosiarki do prądu. Wbrew pozorom nawet te spalinowe narzędzia ogrodnicze potrafią teraz wykazać się bardzo dużą mocą silnika, dzięki czemu odnajdują się także na większych zielonych terenach.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: congerdesign / Pixabay
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu