Eustoma wielkokwiatowa (Eustoma grandiflorum syn. Lisianthus russelianus) czasem nazywana lizantusem lub goryczką preriową, to roślina roczna lub dwuletnia należąca do rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). W środowisku naturalnym występuje w południowym obszarze Stanów Zjednoczonych oraz na północy Meksyku.

To niewysoki gatunek dorastający do ok. 60 cm wysokości. Ma wzniesione, rozgałęziające się pędy, na których wyrastają lancetowate, lekko srebrzyste liście.

Charakterystyczne, duże kwiaty eustomy są pojedyncze, posiadają długie szypułki i mają dzwonkowaty kształt. Jednocześnie są delikatne i mogą osiągać nawet 15 cm średnicy! Kwiaty są zebrane w wiechowaty kwiatostan. Rozwijają się kolejno po sobie, co sprawia, że ich okres kwitnienia jest dosyć długi – eustoma wielkokwiatowa może kwitnąć od czerwca do sierpnia, a nawet do września.

Uprawa i wymagania

Roślina lubi jasne, słoneczne stanowiska, ale może rosnąć również w lekkim cieniu. Optymalne są gleby żyzne, przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste. Najlepiej rośnie w temp. 18-21°C.

Wymaga umiarkowanego podlewania i nawożenia. Odpowiednie są nawozy dla roślin kwitnących. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie można dopuścić do przelewania rośliny. Przesadzanie zwykle nie jest konieczne, gdyż roślinę po przekwitnięciu się wyrzuca (zwykle nie jest w stanie zakwitnąć drugi raz).

Zastosowanie

Eustoma wielkokwiatowa uprawiana jest w Polsce jako roślina pokojowa, którą na początku kwitnienia (latem) przenosi się na balkon lub taras. W pomieszczeniach najlepiej uprawiać ją na słonecznych parapetach. Można zdecydować się na posadzenie tej rośliny do gruntu; najlepiej prezentuje się na obwódkach rabat i w większych grupach.

Gatunek ten nadaje się na kwiat cięty (długo zachowuje świeżość w wazonie), a w wielu krajach jest popularny w bukietach ślubnych.

Odmiany

Eustoma wielkokwiatowa posiada obecnie bardzo wiele różnych odmian. Wśród nich możemy znaleźć formy karłowe, bardzo wysokie, z przeznaczeniem do pojemników, różnobarwne, a także wyselekcjonowane do uprawy na kwiat cięty.

Ciekawostki

Kwiaty eustomy przypominają kształtem róże, a swoimi delikatnymi płatkami tulipany. Te dwie cechy sprawiają, że rośliny nazywamy czasem "japońskimi różami" lub "dzwonkami prerii".


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: floraccess.com, floradania.dk