Soliród zielny (Salicornia europaea) to jednoroczny, zielny sukulent, w zależności od źródła zaliczany do rodziny komosowatych (Chenopodiaceae) lub szarłatowatych (Amaranthaceae). Naturalnie występuje w Afryce Północnej, Azji i Europie, w tym bardzo rzadko również w Polsce. Zasiedla podmokłe, bagienne lub wilgotne stanowiska nad brzegami zbiorników wody słonej (miejsca wysięku solankowego) i tereny nadmorskie. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.
Soliród zielny uprawia się jako roślinę doniczkową na tarasie lub balkonie. Może dorastać do ok. 15-30 cm. wys. Tworzy zielone, nagie, mięsiste, okrągłe w przekroju, mocno rozgałęzione, wzniesione, członowate pędy, pokryte nielicznymi, bardzo małymi, łuskowatymi, silnie zredukowanymi i niemal niewidocznymi listkami (pokrojem przypomina skrzypy). Jesienią pędy przebarwiają się na czerwony kolor.
Roślina kwitnie latem (VIII-IX), wydając na szczytach pędów drobne, bladoróżowe kwiaty.
Wymagania i uprawa
Soliród należy do roślin słonolubnych lub solniskowych (halofity) i zaliczany jest do słonorośli, dlatego rzadko bywa uprawiany. Można natomiast pokusić się o amatorką uprawę rośliny w doniczce, zapewniając jej słoneczne stanowisko i przepuszczalną, lekką, żyzną ziemię (np. podłoże dla ziół).
Ponieważ jednak soliród zielny uprawiany jest bardzo rzadko, nie do końca poznane są jego wymagania, dlatego jeśli w klasycznej uprawie roślina słabo się rozwija i źle wygląda, można spróbować podlać ją osoloną wodą, gdyż w środowisku naturalnym systematycznie poddawana jest działaniu słonej wody. Należy jednak robić to ostrożnie, uważnie obserwując reakcję rośliny.
🍂 Temat na czasie ▶ Czy Twój ogród jest już gotowy do jesieni? Te rzeczy przydadzą się bardziej, niż myślisz
Zastosowanie
Soliród zielny to przede wszystkim bardzo oryginalna i ciekawa roślina jadalna, bogata w błonnik oraz szereg witamin (min. A i C) i minerałów (głównie fosforu, wapnia, magnezu, sodu, żelaza i potasu). Spożywany na surowo jest chrupiący i ma słony, nieco trawiasty smak, jednak po zblanszowaniu i podsmażeniu lub uduszeniu, staje się mniej słony i bardziej maślany, dlatego można podawać go jako jarzynkę z masłem i bułką tartą lub traktować jako składnik sałatek i surówek. Soliród może być także dodawany do zup, dań warzywnych, owoców morza i potraw rybnych. Po zblanszowaniu smakiem przypomina nieco szparagi, dlatego bywa nazywany morskim szparagiem.
Świeże ziele można nabyć min. w niektórych internetowych sklepach spożywczych, a w sezonie także w dużych marketach spożywczych.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Tasfoto, MartinaUnbehauen, funandrejs_gmail/Depositphotos; Thue/CC0/Link, Link
 
                 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
     Kwiaty cebulowe
                    Kwiaty cebulowe                 Jesienne kwiaty
                    Jesienne kwiaty                 Ogród ozdobny
                    Ogród ozdobny                 Rośliny doniczkowe
                    Rośliny doniczkowe                 Owoce
                    Owoce                 Warzywa
                    Warzywa                 Zioła
                    Zioła                 Łąka kwietna
                    Łąka kwietna                 Roślina tygodnia
                    Roślina tygodnia                 Róże
                    Róże                 
                     
                     
                     
                     
                    