Powojnik 'Nelly Moser' (Clematis 'Nelly Moser') należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Powojniki w środowisku naturalnym występują w różnych rejonach świata, w tym w Polsce (np.: pnący). 'Nelly Moser' to jednak odmiana botaniczna znana tylko z uprawy.

Została wyhodowana przez Moser el Fils we Francji. Jest dostępna w sprzedaży od 1897roku. Należy do grupy powojników wielkokwiatowych. Pnącze osiąga 2-3m wysokości. Kwiaty są duże, efektowne o śr. 15-20cm. Mają białą barwę z charakterystycznym szerokim różowym paskiem i czerwonymi pylnikami. Kwitnie od maja do czerwca na pędach starych a od lipca do września na pędach tegorocznych.

Wymagania i uprawa:

Powojnik 'Nelly Moser' zaleca się sadzić na stanowiskach ciepłych, osłoniętych od wiatru o dużej ilości światła rozproszonego. Wymaga gleb żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych. Toleruje szeroki zakres pH gleby - od lekko kwaśnej po lekko zasadowy. To gatunek mrozoodporny. Warto sadzić go wiosną.

Powojnik zaleca się regularnie podlewać i dokarmiać (najlepiej nawozami organicznymi). Dobrze reaguje na ściółkowanie gleby. Wokół głównego pędu warto ułożyć płaskie, szerokie kamienia. Cięcie jest słabe. Wykonuje się je wiosną usuwając pędy chore, uszkodzone i słabe. Roślinę można podciąć na wys. 1,5m dla lepszego rozkrzewienia.

Zastosowanie powojnika 'Nelly Moser':

'Nelly Moser' to niezwykle efektowna odmiana, którą można polecić do do ogrodów różnego typu. Warto ją prowadzić na ozdobnych kratownicach, trejażach, pergolach i altanach. Nadaje się do uprawy pojemnikowej.

zdjęcie: Benedetto Palombo, www.freeimages.com