Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) odmiana TOTEM SMARAGD ('Thucavlo' PBR) to krzew iglasty z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae).

Tuja ta wyróżnia się umiarkowanym wzrostem i wąskim pokrojem – dorasta jedynie do około 2 m oraz ok. 40 cm szerokości! Tworzy ładnie zaokrąglony czubek, a igły rośliny są jasnozielone i mają świeży kolor przez cały rok.

Wymagania i uprawa

Może rosnąć na stanowiskach słonecznych, półcienistych i cienistych. Jest dostatecznie mrozoodporna (wytrzymuje do -20˚C).

Tak jak u pozostałych żywotników, młode tuje są mniej odporne na suszę i musimy dbać aby miały wystarczająco wilgotno. Starsze osobniki są odporniejsze i nie szkodzą im okresowe niedobory wody.

Żywotnik zachodni 'Totem Smaragd' dobrze znosi miejskie, zanieczyszczone powietrze. Wydziela fitoncydy i poprawia jakość powietrza.

Roślina nie wymaga cięcia, by zachować swój wyjątkowy pokrój

Zastosowanie

Odmiana 'Totem Smaragd' może rosnąć w dekoracyjnych donicach na tarasie lub balkonie, jako roślina soliterowa w ogrodzie lub niewysoki żywopłot.

Żywotnik ten z powodzeniem jest stosowany do tworzenia ogrodów w stylu śródziemnomorskim (pokrojem przypomina typowe dla tego krajobrazu cyprysy wiecznie zielone).

Zdjęcia: Szkółka Hoogenraad