Smagliczka nadmorska (Lobularia maritima) nazywana często lobularią nadmorską, to niewielka jednoroczna roślina należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae).
Jak wygląda smagliczka nadmorska? Co ją charakteryzuje?
Smagliczka nadmorska dorasta do ok. 30 cm wysokości. Charakteryzuje ją zwarty pokrój, wytwarza dużo wąskich, lancetowatych liści.
Lobularia nadmorska kwitnie od maja do sierpnia zdobiąc drobnymi kwiatami zebranymi w gęste, owalne grona. Kwiaty występują w kolorach białym, fioletowym lub różowym. Są też intensywnie pachnące i przyciągają owady zapylające w tym motyle.
Wymagania i uprawa rośliny
Roślina nie jest wymagająca w uprawie. Preferuje stanowiska jasne, dobrze nasłonecznione, ale dobrze radzi sobie też w półcieniu. Najlepiej rośnie na piaszczysto-gliniastych, przepuszczalnych glebach o średniej zasobności składników pokarmowych, ale toleruje również inne podłoża.
🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje
Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w połowie wiosny lub do inspektów od lutego do kwietnia. Zwykle zakwita po 1,5-2 miesiącach od terminu siewu.
Jak pielęgnować smagliczkę nadmorską?
- W czasie suszy powinna być regularnie podlewana.
- Nawożenie powinno być niezbyt intensywne. Stosuje się w tym celu mniejsze dawki nawozów dla roślin kwitnących.
- Roślinę po przekwitnięciu warto podciąć – wtedy powinna zakwitnąć ponownie jesienią.
Zastosowanie smagliczki nadmorskiej w ogrodzie
Smagliczka jest często sadzona w ogrodach jako roślina okrywowa. Dobrze zarasta duże powierzchnie tworząc gęste, miodowo pachnące kobierce. Może być również uprawiana na rabaty roślin jednorocznych lub mieszanych wraz z bylinami. Czasem sadzi się ją na obwódki. Nadaje się do uprawy w pojemnikach.
Zdjęcia: RasaBasa / AdobeStock