Logo
Logo

Cissus różnobarwny (Cissus discolor)

Cissus różnobarwny (Cissus discolor) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, przepuszczalna
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna
 • Pokrój: pnącze
 • Wysokość: do 3 m
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: roślina pnąca, wnętrza
 • Cissus różnobarwny (Cissus discolor) należy do rodziny winoroślowatych (Vitaceae). W środowisku naturalnym występuje na wyspie Jawa. Okazy dziko rosnące rozwijają się niezwykle bujnie, a ich pędy osiągają długość kilku metrów.

  W uprawie doniczkowej cissus różnobarwny dorasta do 1,5-2 m (rzadziej i tylko w dobrych warunkach może osiągnąć do 3 m).

  Starsze, rozrośnięte okazy są mało dekoracyjne i zastępuje się je zwykle młodymi sadzonkami. Roślina wytwarza ciemnofioletowe pędy pokryte sercowatymi, podłużnymi, atrakcyjnie wybarwionymi liśćmi. Czasem zakwita w warunkach domowych – żółte kwiaty są niepozorne i nie mają szczególnej wartości dekoracyjnej.

   

  Wymagania i uprawa

  Cissus różnobarwny ma większe wymagania niż kuzyni. Należy zapewnić mu odpowiednie stanowisko. Lubi miejsca ciepłe, o dużej ilości światła rozproszonego, gorzej znosi cień. Źle znosi suche powietrze, chłód i przeciągi. Potrzebuje podłoża żyznego, próchniczego, przepuszczalnego. Na dnie donicy należy ułożyć solidną warstwę drenażową.

  Podlewanie powinno być częste, ale niezbyt obfite, odstaną, miękką wodą. Przy nadmiarze wilgoci szybko jest porażany przez choroby grzybowe. Dobrze reaguje na zraszanie i inne zabiegi zwiększające wilgotność powietrza (ograniczy to ryzyko brązowienia i opadania liści). Od wiosny do jesieni cissus warto nawozić co 2-3 tygodnie nawozami dla roślin o ozdobnych liściach. Roślinę można łatwo rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe.

  Zastosowanie

  To jeden z najpiękniejszych cissusów – warto wyeksponować go w pomieszczeniu. Dobrze prezentuje się w kwietnikach w połączeniu z roślinami o ozdobnych, jednolicie zielonych liściach. Jest jednak rośliną wymagającą, należy zapewnić mu dobre warunki i prawidłowo pielęgnować.

  Zdjęcia: Flora Dania

  Więcej na ten temat
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl