Stromanthe lub stromante (łac. Stromanthe) to rodzaj bylin z rodziny marantowatych (Marantaceae), do którego zalicza się ok. 13-20 gatunków. Ich środowiskiem naturalnym są tropikalne, wilgotne lasy Ameryki Południowej i Środkowej, ale kilka gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne.

Stromanthe w warunkach naturalnych może dorastać do 0,5-3 m wys, ale w uprawie doniczkowej nie przekracza 1 m (i szerokości 50 cm). Rośliny posiadają wzniesiony pokrój i rozgałęzione, sztywne pędy oraz duże, jajowate lub szeroko-lancetowate, cienkie, sztywne liście, osadzone na sztywnych, długich lub krótkich ogonkach. Liście mogą być odziomkowe lub pędowe.

Podobnie jak u innych roślin z rodziny marantowatych, liście mają na łączeniu blaszki z ogonkiem zgrubienie (tzw. poduszkę stawową), pozwalające na znaczny zakres ruchu, dzięki czemu mogą składać się blaszkami do góry lub do dołu (zwykle na noc).

W porze kwitnienia stromanthe tworzy też małe kwiaty, zebrane na szczytach sztywnych łodyżek w groniaste, wiechowate lub kłosowate, barwne kwiatostany.

Stromanthe tworzą płożące kłącza, służące im do rozrasta się w duże kępy.

Wymagania i uprawa

Stromanthe to rośliny pochodzące z tropikalnych lasów, dlatego są dość wymagające. Oczekują stanowiska ciepłego (przez cały rok temp. pokojowa), wilgotnego powietrza i dużo rozproszonego światła oraz żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, stale lekko wilgotnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH.

Nie tolerują suszy, ani zalania, dlatego należy podlewać je często, lecz umiarkowanie. Nie lubią też zimnych przeciągów ani podlewania zimną wodą. Bardzo źle znoszą też przesuszone powietrze (końcówki liści zasychają, a na liściach pojawiają się brzydkie plamy), dlatego zimą należy ustawić je z dala od źródeł ciepła oraz systematycznie zraszać lub umieść w pobliżu doniczki nawilżacz powietrza.

Najlepszym sposobem na rozmnażanie stromanthe jest podział dorosłych egzemplarzy lub pobranie z nich odrostów korzeniowych.

Zastosowanie

Stromanthe, a w szczególności ich odmiany ozdobne, to wyjątkowo atrakcyjne i piękne rośliny pokojowe o wzorzystych, barwnych liściach. Ze względu na tendencję do rozrastania się w kępy, najlepiej prezentują się w donicy jako solitery.

Wybrane odmiany

W uprawie rzadko spotykane są czyste gatunki stromanthe, gdyż znacznie bardziej dekoracyjne są ich odmiany mieszańcowe o pięknych liściach.

  • 'Triostar' – jedna z najpopularniejszych odmian. Dorasta do ok. 0,7-1 m wys. i tworzy duże, wydłużone, szeroko-lancetowate liście, osadzone na długich, sztywnych ogonkach. Wierzchnia strona blaski jest błyszcząca, ciemnozielona i ozdobiona szerokimi, nieregularnymi smugami w odcieniach biało-różowo-czerwonych, natomiast spodnia jest bordowo-fioletowa.

  • 'Magic Star' – wierzchnia strona liści jest ciemnozielona, błyszcząca i ozdobiona nieregularnymi plamami i smugami w białokremowym kolorze, spód blaszki oraz ogonki liściowe są czerwono-bordowe

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: hartono subagio/Pixabay, Harry Cooke/Pexels