Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Monty: Nowe życie w cieniu

Cień w ogrodzie to problem? Monty postrzega go jako wspaniałą szansę na uprawę roślin, które uwielbia, i pokazuje nam swoje nowe rabaty w sadzie.

Był taki czas, kiedy jabłonki w sadzie przerosły wysoką trawę, która, wyprostowana i falująca, rosła w słońcu w środku lata. W zasadzie jedyną pracą, którą musiał tu wykonać ogrodnik, było wykaszanie ścieżki skręcającej w kierunku bramy na pole. Coś koło połowy lipca robiłem to i zagrabiałem z niej trawę na wielki stóg, który kompostował się równo rok, a kury paradowały wokół świeżo odsłoniętej trawy aż do jesieni, kiedy na krótką darń spadały jabłka. Wiosną powoli rozrastały się dzikie żonkile, a ich delikatne kwiaty na krótkich łodygach pojawiały się wcześniej niż znacznie bardziej ekspansywne trawy.

I tak to wyglądało przez pełne 20 lat. Narcyzy zajmują już prawie cały sad, a drzewa są wyższe i bardziej rozłożyste, i rzucają spory cień, natomiast trawy, które w międzyczasie utraciły wiele elegancji, zrobiły się bardziej sztywne i pełno w nich barszczu, psiej pietruszki i szczawiu.

Dlatego w zeszłym roku postanowiliśmy zmienić taktykę. Zaczęliśmy od przeprowadzenia pryzm kompostowych, ziemi liściowej i rozdrabnialni materiałów przewidzianych do kompostowania na nowe miejsce po drugiej stronie ogrodu. Na ich miejscu wykopano parę rabat. Mądrej głowie dość dwie słowie, więc powiem tylko: jeśli chcecie mieć rabaty pełne żyznej, kruszącej się w dłoniach ziemi, najpierw przez jakieś 10 lat utrzymujcie w docelowych miejscach pryzmy kompostowe i ziemię liściową. Stworzycie glebowy raj!..

   
Gardeners World Edycja Polska Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie: Gardeners` World Edycja Polska - Listopad-Grudzień 2017
   
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska luty 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!