Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Okazje

Monty: Nowe życie w cieniu

Cień w ogrodzie to problem? Monty postrzega go jako wspaniałą szansę na uprawę roślin, które uwielbia, i pokazuje nam swoje nowe rabaty w sadzie.

Był taki czas, kiedy jabłonki w sadzie przerosły wysoką trawę, która, wyprostowana i falująca, rosła w słońcu w środku lata. W zasadzie jedyną pracą, którą musiał tu wykonać ogrodnik, było wykaszanie ścieżki skręcającej w kierunku bramy na pole. Coś koło połowy lipca robiłem to i zagrabiałem z niej trawę na wielki stóg, który kompostował się równo rok, a kury paradowały wokół świeżo odsłoniętej trawy aż do jesieni, kiedy na krótką darń spadały jabłka. Wiosną powoli rozrastały się dzikie żonkile, a ich delikatne kwiaty na krótkich łodygach pojawiały się wcześniej niż znacznie bardziej ekspansywne trawy.

I tak to wyglądało przez pełne 20 lat. Narcyzy zajmują już prawie cały sad, a drzewa są wyższe i bardziej rozłożyste, i rzucają spory cień, natomiast trawy, które w międzyczasie utraciły wiele elegancji, zrobiły się bardziej sztywne i pełno w nich barszczu, psiej pietruszki i szczawiu.

Dlatego w zeszłym roku postanowiliśmy zmienić taktykę. Zaczęliśmy od przeprowadzenia pryzm kompostowych, ziemi liściowej i rozdrabnialni materiałów przewidzianych do kompostowania na nowe miejsce po drugiej stronie ogrodu. Na ich miejscu wykopano parę rabat. Mądrej głowie dość dwie słowie, więc powiem tylko: jeśli chcecie mieć rabaty pełne żyznej, kruszącej się w dłoniach ziemi, najpierw przez jakieś 10 lat utrzymujcie w docelowych miejscach pryzmy kompostowe i ziemię liściową. Stworzycie glebowy raj!..

   
Gardeners World Edycja Polska Pełny tekst możesz przeczytać w magazynie: Gardeners` World Edycja Polska - Listopad-Grudzień 2017
   
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Ważne tematy
Lista zakupów
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska październik 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!