Logo
Logo

Plamy na liściach ciemierników | Co to za choroba?

Przycięcie starych liści ciemierników pod koniec jesieni odsłoni rozwijające się pąki kwiatowe, co pozwoli bez przeszkód cieszyć się widokiem kwiatów. Takie cięcie zapobiega rozwijaniu się groźnej choroby ciemierników – czarnej plamistości.

Skąd się biorą plamy na liściach ciemierników?

Przyczyną występowania czarnej plamistości jest grzyb Microsphaeropsis hellebori, zimujący na starych liściach i uwalniający zarodniki infekujące młode liście i pędy, kiedy tylko te zaczynają się rozwijać. W skrajnych przypadkach większość liści może poczernieć, zmniejszając zdolność rośliny do zakwitnięcia, osłabiając ją, a nawet doprowadzić do jej zamarcia.

Jak chronić ciemierniki przed plamistością liści?

Wycięcie wszystkich starych liści w grudniu i usunięcie rozkładających się roślinnych resztek znajdujących się w pobliżu ograniczy ryzyko ponownej infekcji od własnych roślin. Dodatkowo rozłożenie 2,5-centymetrowej ściółki z kompostu dookoła kępy młodych pędów „zdusi” większość zarodników pozostałych na powierzchni ziemi. Zachęć sąsiadów do podobnego działania, ponieważ zarodniki mogą przedostać się z ich porażonych roślin na te w twoim ogrodzie!

Zdjęcie: Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Plamy na liściach ciemierników | Co to za choroba?
Plamy na liściach ciemierników | Co to za choroba?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl