Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Strefa magazynu
marzec - kwiecień 2015

Trudno już zliczyć większe i mniejsze miejscowości, w których powstały w ostatnich latach ogródki wspólnotowe. Zazieleniły się postindustrialne przestrzenie, „ziemie niczyje”, opuszczone zakątki parków, a nawet przyblokowe wspomnienia po trawnikach. Mieszczuchy zaczęły uprawiać marchewkę i robić dżem z własnoręcznie zebranych tam truskawek.

Czy to tylko przejaw mody na bycie eko, pomysł na spędzenie miłego popołudnia, potrzeba kontaktu z przyrodą w betonowej dżungli czy chęć pokazania dzieciom „prawdziwego” jedzenia? A może droga do... szczęścia? Wszak podobno chińskie przysłowie mówi:

"Chcesz być szczęśliwy jeden dzień - upij się, chcesz być szczęśliwy tydzień - ożeń się, chcesz być szczęśliwy całe życie - zostań ogrodnikiem."

Ogrodnik to synonim szczęśliwego człowieka – twierdzi najbardziej uśmiechnięty ogrodnik na Wyspach Brytyjskich, Alan Titchmarsh. I nie tylko jego promienna twarz jest tego dowodem. Liczby mówią same za siebie: 93% ogrodników uważa, że praca w ogrodzie poprawia im nastrój! Wiosna to czas początku – dobry moment, by dołączyć do grona szczęśliwych ludzi. Choćby eksperymentując z uprawą pomidorków koktajlowych na balkonie.

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Gwiazda wiosny - porzeczka wonna
Jeśli przechadzasz się po ogrodzie o tej porze roku i wyczuwasz aromat goździków wymieszany z zapachem jakiegoś zwierzęcia (brzmi dziwnie, ale doskonale oddaje to, co mam na myśli), znaczy to, że niedaleko może kwitnąć ten niezwykły gatunek porzeczki.
Czytaj dalej
Warzywa w doniczkach: Świetnie wyglądają, doskonale smakują
Nie ograniczaj upraw warzyw tylko do nieciekawej grządki gdzieś na końcu ogrodu. Posadź je w pojemnikach i postaw na widoku – mówi Joe Hodgson.
Czytaj dalej
Seler korzeniowy prosto z ogródka
Korzeń selera to brzydkie kaczątko w świecie warzyw: pomarszczona i parchata powierzchowność skrywa smaczne, aromatyczne wnętrze.
Czytaj dalej
Rukola prosto z ogródka
Ta szybko rosnąca i mało wymagająca roślina ma charakterystyczny pieprzny smak. Sukcesywne jej dosiewanie może zapewnić prawie nieprzerwane zbiory od wiosny do jesieni.
Czytaj dalej
10 najlepszych warzyw do doniczek
Nawet jeśli nie posiadasz ogrodu, możesz wciąż z powodzeniem uprawiać warzywa. Sue Fisher zdradziła nam, jakie warzywa uprawiane w pojemnikach dają najobfitsze zbiory.
Czytaj dalej
Sprawdzone metody uprawy pomidorów
Przetestowaliśmy pięć metod uprawy pomidorów pod osłonami, by przekonać się, która z nich daje najlepsze plony. Kay Maguire dzieli się wynikami swojego testu.
Czytaj dalej
Rozpraw się ze ślimakami - naturalnie
Jeśli jest wilgotno, mogą poważnie spustoszyć młode uprawy. Ale Charles Dowding uważa, że ślimaki – nagie i oskorupione – są ważnym elementem ekosystemu, i dlatego poleca naturalne metody na ich powstrzymanie.
Czytaj dalej
Uprawy organiczne: Właściwy kierunek - ziemia
Wysiew wprost do gruntu to najłatwiejszy sposób na uprawę wielu warzyw, zwłaszcza gdy nie masz czasu lub miejsca na rozpoczęcie uprawy pod osłonami. Charles Dowding podpowiada, jak uzyskać najlepsze rezultaty.
Czytaj dalej
Oszczędny ogrodnik: Oszczędzaj na drogich uprawach
Zaciskanie pasa nie zawsze oznacza konieczności rezygnacji z odrobiny luksusu. Sally Nex doradza, jak jeść po królewsku, mając niewielki budżet.
Czytaj dalej
Oszczędny ogrodnik: Mniej znaczy więcej
Z grządką jest jak ze skarbonką: im więcej w nią włożysz, tym więcej z niej wyjmiesz. Sally Nex ujawnia sposoby na zwiększenie wydajności upraw.
Czytaj dalej
Łatwe i smaczne: Dynia piżmowa
Dekoracyjne warzywo, w dodatku łatwe w uprawie i świetnie się przechowuje. Dynia piżmowa jest i uniwersalna, i smaczna. Pippa Greenwood wyjawia, dlaczego została fanką tej kolorowej piękności.
Czytaj dalej
Rośliny na trudne stanowiska
Joe Swift poleca swoje ulubione rośliny, sprawdzone na trudne miejsca w przydomowym ogrodzie. Dzięki jego radom dobrze wykorzystasz każdy centymetr przestrzeni.
Czytaj dalej
Wiosna: Czas przycnania
Nastał czas silnego przycięcia tych drzew i krzewów, które uprawiamy z uwagi na ich atrakcyjne liście. David Hurrion wyjaśnia, jak ciąć, by rośliny zachwyciły nas masą olśniewających liści.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Tawuła japońska 'Goldflame'
Ożyw rabaty ognistymi kolorami tego bujnego i wdzięcznego krzewu – mówi Graham Rice
Czytaj dalej
Sezonowa kompozycja - fioletowa mgiełka
Zaczyna się nowy sezon, więc szkółki i centra ogrodnicze wypełniają się pięknie kwitnącymi roślinami, doskonałymi do stworzenia kwiatowej kompozycji w doniczce.
Czytaj dalej
Przewodnik po wiosennych motylach
Już na początku wiosny masz szansę zobaczyć te latające piękności w swoim ogrodzie – mówi Richard ‘Bugman’ Jones
Czytaj dalej
Modraszek wieszczek - obwieszcza wiosenne dni
Dowiedz się, dlaczego liczebność modraszka wieszczka – łatwo rozpoznawalnego i powszechnie występującego motyla – zmienia się corocznie i dlaczego łatwo spotkać go zarówno w pobliżu ostrokrzewu, jak i bluszczu.
Czytaj dalej
Wiosna w Longmeadow
Dalszy ciąg zmian w Longmeadow. Tym razem Monty ujawnia, jak dzięki ciężkiej pracy zimą odmieniło się oblicze Ogrodu Wiosennego.
Czytaj dalej
Nowe życie z gołej ziemi
Tak jak w zeszłym roku odnotowaliśmy setną rocznicę wybuchu I wojny światowej*, tak Carol Klein celebruje symbol nadziei: mak polny.
Czytaj dalej
Ogrodnictwo czyni szczęśliwym
Po 50 latach w branży ogrodniczej Alan Titchmarsh wciąż jest zachwycony swoim wyborem kariery, a ostatnie badania „Gardeners’ World” na temat szczęścia potwierdzają, że zadowolenie faktycznie zaczyna się w ogrodzie.
Czytaj dalej
Kolor latem - gwarantowany
Kwitnące latem rośliny cebulowe* są doskonałym rozwiązaniem, by wprowadzić kolor do ogrodu i uczynić go ciekawym. Carol Klein wyjawia, jak najlepiej wykorzystać te wszechstronne rośliny.
Czytaj dalej
Begonie: Czas się uśmiechnąć
Intensywne kolory kwiatów, coraz to nowe, kolorowe odmiany, wytrzymałość i wigor – nic dziwnego, że begonie wracają do łask ogrodników. Na stronach 44–45 prezentujemy najpiękniejsze odmiany, ale najpierw przeczytaj, dlaczego zdaniem Alana Titchmarsha każdy powinien je uprawiać.
Czytaj dalej
Na jałowej ziemi
Suchy Ogród (Dry Garden) po 10 latach uprawy wymaga przebudowy. Monty zdradza nam swoje plany.
Czytaj dalej
Rewitalizacja trawnika
Zreanimuj swój zniszczony trawnik z naszym prostym planem działań – tydzień po tygodniu. Toby Buckland pokazuje, jak niewiele potrzeba, aby tego dokonać.
Czytaj dalej
Stwórz rabatę w wąskim miejscu
Gdy przestrzeń jest ograniczona, niezbędny jest plan nasadzeń. Joe Swift pokazuje, jak zaaranżować mały kąt w ogrodzie.
Czytaj dalej
Twoja strona ogrodu
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska grudzień 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!