Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2019
91
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Skuteczne domowe sposoby na muszki owocowe

Muszki owocowe, mimo swoich niewielkich rozmiarów, potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Wprawdzie nie gryzą, ale kiedy tylko poczują zapach owoców, zjawiają się nie wiadomo skąd. Szybko się rozmnażają i już po kilku dniach stają się prawdziwą plagą.

Muszki owocowe w krótkim czasie opanowują całe mieszkanie! Pojawiają się masowo i wszędzie: na owocach, w szklankach po soku, koszach na śmieci, lampce wina, a nawet na cieście. I chociaż wydają się być nieszkodliwe, w rzeczywistości mogą zanieczyścić nasze pożywienie drobnoustrojami. W poszukiwaniu pokarmu odwiedzają przecież różne miejsca, w tym również śmietniki, gdzie zarazków nie brakuje. Owady przenoszą je na swoim ciele i zostawiają wszędzie tam, gdzie usiądą. Zwalczanie muszek najlepiej rozpocząć jak najszybciej, bo bardzo szybko się rozmnażają!

muszki owocówki fot. Hubert WojcikFot. Hubert Wójcik

Jak wygląda muszka owocowa?

Zanim jednak rozpoczniemy walkę z muszkami, spróbujmy przyjrzeć im się nieco bliżej. Maleńka (dł. ok. 2-3 mm) muszka owocowa, czyli wywilżna karłowata (Drosophila melanogaster), zwana też octówką lub potocznie owocówką odżywia się drożdżami rozwijającymi się na przejrzałych, fermentujących lub gnijących owocach, a także przetworach i napojach owocowych.

Wydzielany przez nie specyficzny zapach wyczuwany jest przez owady z daleka, dlatego zwabione smakowitym aromatem szybko pojawiają się w naszej kuchni i natychmiast przystępują do uczty, składając przy okazji liczne jaja (nawet do 20-50 dziennie). Nowe pokolenie wylęga się z nich już po kilku dniach (po 5-10 dniach w temp. pokojowej), dlatego muszki bardzo szybko zwiększają swoją liczebność!

Jak pozbyć się muszek owocowych?

Walka z muszkami nie jest łatwa, ale jeśli jej nie podejmiemy, liczebność owadów z dnia na dzień będzie rosła! Chcąc skutecznie pozbyć się intruza, musimy jednak działać konsekwentnie i zdecydowanie.

 • Przede wszystkim nie możemy pozostawiać źródła pożywienia dla muszek! Sprzątamy więc naczynia z resztkami soków, wina czy napojów owocowych. Słoiki i butelki z napojami szczelnie zamykajmy, a owoce, przetwory i ciasta owocowe nakrywajmy gęstą moskitierą, zamykajmy w szczelnym pojemniku lub przechowujmy w lodówce.
 • Jak najszybciej usuwajmy też z mieszkania obierki owocowe oraz nadpsute owoce, a także systematycznie opróżniajmy kosz na śmieci (po opróżnieniu myjmy go i przykrywajmy pokrywką).
 • Przed przyniesieniem świeżych owoców, solidnie wysprzątajmy także blaty i płytki kuchenne oraz umyjmy naczynia na owoce. Wprawdzie może się to wydawać działaniem trochę na wyrost, ale pamiętajmy, że z pozostawionych tam przez muszki jaj, już po kilku dniach wylegną się nowe owady. Jeśli to możliwe, w kuchennych oknach zamontujmy też moskitiery.
 • W kuchni nie używajmy sprayu owadobójczego, gdyż mógłby on zaszkodzić nie tylko muszkom, ale także nam samym. Wiele środków chemicznych to silne trucizny!
owoce na kuchennym blacie fot. Engin_Akyurt - Pixabay.com
Fot. Engin_Akyurt - Pixabay.com

Pułapki na muszki owocówki

Kiedy jednak domowe działania profilaktyczne nie wystarczą, trzeba sięgnąć po bardziej radykalne metody. W ograniczeniu liczebności owadów pomogą przyklejone do kuchennej ściany specjalne lepy na muszki lub ustawione w pobliżu owoców pułapki z płynem wabiącym. Można je łatwo zrobić!

 • Do niewielkiego słoiczka wlejmy nieco soku owocowego z odrobiną płynu do naczyń.
 • Następnie zakryjmy otwór folią spożywczą nakłutą w kilku miejscach wykałaczką (owady przez otworki dostaną się do środka i utopią się w płynie).
 • Zamiast folii do otworu możemy też włożyć zwiniętą w rożek kartkę papieru, na końcu której pozostawimy maleńki otwór, będący dla owadów furtką w jedną stronę.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Käpik / CC BY-SA 4.0 / Link

Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (2)
Nowe treści
Porady na ten tydzień
Tydzień 12, Sentencja nr:5
Tydzień 12, Sentencja nr:5
Przy sprzyjającej pogodzie, gdy pokrywa śnieżna stopnieje i przejdą już ostre mrozy, można zacząć zdejmować zimowe okrycia wrażliwych na mróz roślin
Tydzień 12, Sentencja nr:4
Tydzień 12, Sentencja nr:4
Jeśli na drzewach są jeszcze zaschnięte owoce - trzeba je usunąć, bo mogą być źródłem chorób roślin
Tydzień 12, Sentencja nr:3
Tydzień 12, Sentencja nr:3
Drzewa owocowe (śliwy, grusze, jabłonie) warto prześwietlić, aby rozluźnić korony i dopuścić światło do ich wnętrza. Pamiętajmy, że jednorazowo można usunąć nie więcej niż 15% korony, a rany po usuniętych gałęziach należy posmarować maścią ogrodniczą. Nie powinno się ciąć starych i grubych gałęzi, gdyż powstające rany są duże i źle się zabliźniają
Tydzień 12, Sentencja nr:2
Tydzień 12, Sentencja nr:2
Przycinamy krzewy. Warto przeprowadzić cięcie sanitarne (polega na usunięciu obumarłych, połamanych lub chorych pędów) krzewów liściastych i iglastych. Można też przycinać krzewy, które będą kwitły na pędach tegorocznych (budleje, krzewuszki, pięciorniki, wrzosy). Połowa marca jest również dobrym terminem strzyżenia żywopłotów bukszpanowych i...
Tydzień 12, Sentencja nr:1
Tydzień 12, Sentencja nr:1
Pod koniec marca można przystąpić do pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. Ważne, by na początku z jego powierzchni wygrabić tzw. filc: suchą trawę, liście i śmieci
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.