Logo
Logo

Zamiokulkas słabo rośnie? Odżyje, jeśli podlejesz go tą odżywką

Jeszcze jakiś czas temu zamiokulkas zdobił moją sypialnię, przyciągając moją uwagę swoim nietuzinkowym wyglądem. Wydawał się być rośliną, która będzie zdobić moje wnętrze przez wiele lat. Niestety, po pewnym czasie zauważyłam, że moja zielona ozdoba przestała wypuszczać nowe liście i zaczęła marnieć. Zrozumiałam, że muszę podjąć działania, aby przywrócić jej dawny blask. W tym artykule podzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami i poradami na temat tego, jak przywrócić zamiokulkasowi życie i zdrowie.

Dlaczego zamiokulkas przestaje wypuszczać nowe liście?

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia), zwany potocznie "dolarowym drzewem" lub "rośliną ZZ," to roślina, która jest znana ze swojej odporności na zaniedbania. Jednakże, jeśli zamiokulkas przestaje wypuszczać nowe liście, może to być znakiem, że tak jak ja, zaniedbane zostały pewne elementy jego uprawy. Dlatego pierwszym krokiem, który musimy zrobić, to ocena, czy nie popełniliśmy błędów w pielęgnacji naszej rośliny. Oto najczęstsze przyczyny słabego wzrostu zamiokulkasa:

1. Niewłaściwe podlewanie

Podlewanie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na zdrowie zamiokulkasa. Jest to sukulent, więc lubi być podlewany obficie, ale rzadko. Zbyt częste podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni i powodować, że roślina przestanie wypuszczać nowe liście. Osobiście przed podlewaniem zawsze sprawdzam wilgotność ziemi. Jeśli jest choć odrobinę wilgotna, nie podlewam go.

2. Niewłaściwe miejsce

Zamiokulkas lubi jasne stanowisko, ale nie znosi bezpośrednich promieni słonecznych, dlatego stawiaj go w oddaleniu od okien, szczególnie południowych. Jeśli chodzi o temperatury, roślina ta niedobrze znosi spadki poniżej 15 stopni Celsjusza. Może to prowadzić do zatrzymania wzrostu rośliny. Unikaj więc przeciągów i zimnych miejsc dla zamiokulkasa.

3. Niedobór składników pokarmowych

Zamiokulkas, pomimo renomy o swojej zdolności przetrwania w najtrudniejszych domowych warunkach, jak każda inna roślina też potrzebuje odpowiednich składników pokarmowych, aby prawidłowo rosnąć i rozwijać nowe liście. Jeśli ziemia, w której rośnie, jest stara i wyjałowiona, zamiokulkas może zupełnie zatrzymać się we wzroście. Aby zaradzić temu problemowi, warto przesadzić go do świeżego i zasobnego w składniki pokarmowe podłoża co 2-3 lata. Ważne jest też dokarmianie zamiokulkasa odpowiednim nawozem w okresie od wiosny do jesieni.

 

 

Skuteczna odżywka dla zamiokulkasa

Ostatnio natknęłam się na fascynujący sposób, aby pomóc zamiokulkasowi w rozwoju i przyspieszyć wypuszczanie nowych liści. Okazało się, że żelatyna, produkt dostępny w każdym sklepie spożywczym, może stanowić skuteczną odżywkę dla tej rośliny.

Jak przygotować odżywkę z żelatyny?

Potrzebujesz jedną łyżeczkę żelatyny i 200 ml ciepłej wody. Najpierw rozpuść żelatynę w ciepłej wodzie i pozostaw do ostygnięcia. Następnie rozcieńcz mieszankę trzema szklankami ostudzonej wody. Teraz możesz podlać swojego zamiokulkasa tą odżywką przynajmniej raz w miesiącu.

Taka mieszanka zawierająca żelatynę dostarczy roślinie ważnych składników odżywczych, w tym azotu, który jest niezbędny dla jej prawidłowego wzrostu. Regularne stosowanie tej odżywki pomoże wzmocnić korzenie zamiokulkasa i przyspieszyć jego rozwój. Efektem tego będzie intensywnie zielona barwa liści rośliny.

Jednak warto pamiętać, że zimą lepiej sięgnąć po nawozy przygotowane na bazie potasu, a nie azotu. Jest to szczególnie istotne, ponieważ zimą rośliny potrzebują innych składników odżywczych, aby przetrwać.

Domowa odżywka z bananów

Jesień to okres, w którym rośliny potrzebują dodatkowych składników odżywczych, aby przygotować się na nadchodzącą zimę. Szczególnie ważny jest potas, którego dostarczyć możemy w prosty sposób, wykorzystując skórki po bananach.

Aby przygotować ten domowy nawóz, wystarczy namoczyć skórki po bananach w wodzie przez około 24 godziny. Następnie możemy wlać otrzymany płyn do butelki z atomizerem i spryskiwać nim liście zamiokulkasa. Możemy także wlać trochę roztworu bezpośrednio do podłoża.

Ten prosty sposób dostarczy naszej roślinie potas, który jest niezbędny dla jej prawidłowego wzrostu. Regularne stosowanie tego nawozu w okresie jesieni pomoże zamiokulkasowi przygotować się do zimy i zachować zdrowe liście.

 

 

Zamiokulkas to roślina, która może zdobić nasze wnętrza przez wiele lat, pod warunkiem, że zapewnimy jej odpowiednie warunki hodowli. Jeśli zauważamy, że przestaje wypuszczać nowe liście, nie musimy panikować. Przyczyny tego problemu mogą być różne, ale z odpowiednią opieką i uwagą możemy przywrócić naszej roślinie zdrowie i piękno.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe/kolaż: kseniaso, ttt, Juver / AdobeStock

Autor
Zamiokulkas słabo rośnie? Odżyje, jeśli podlejesz go tą odżywką
Zamiokulkas słabo rośnie? Odżyje, jeśli podlejesz go tą odżywką
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl