Odnawiam nim drewno na błysk. To 10x lepszy impregnat do patelni żeliwnych niż olej

konserwacja i czyszczenie patelni żeliwnej

Podczas prac ogrodowych wielokrotnie staram się używać jak najnaturalniejszych środków ochrony, które pomagają mi we wzmocnieniu roślin, w tym drzewek owocowych. Już wczesną wiosną przygotowuję specjalne mieszanki, które otrzymuję z pierwszych wschodów ziół i roślin leczniczych. Między innymi kiszonka z podagrycznika, pokrzywy czy glistnika, to mój nr jeden na wzmocnienie sadzonek w pierwszych dniach wiosny. W specjalnych beczkach składuję materiał organiczny, który fermentuje, a następnie rozcieńczam do otrzymania idealnego roztworu.

Posłuchaj
00:00
10

Porządki pozimowe to nie tylko dbanie o rośliny, ale także o sprzęt oraz drewniane meble tarasowe. Pamiętam, aby przede wszystkim oczyścić wszystkie sekatory maścią ogrodniczą, aby nie przenosić potencjalnych chorób grzybowych na zdrowe drzewka. Jeżeli nie zrobiliście tego jeszcze jesienią, przed włożeniem ich do schowka, koniecznie nadróbcie to przed cięciem. Nie inaczej jest z meblami działkowymi. Moje są w pełni drewniane, które przetrwały ponad 20 lat. Konserwuje je i staram się zabezpieczać tak, aby służyły kolejne lata. Stosuję do tego jeden składnik, który również jest w pełni naturalny. Nie jestem zwolenniczką rattanu, dlatego to rozwiązanie jest dla mnie najodpowiedniejsze. Czy wiecie, że jest również genialny w kuchni? Sprawdźcie koniecznie, nie musicie dziękować!

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak zrobić najlepszy impregnat do patelni żeliwnych?

Patelnie żeliwne oraz wykonane z tego samego materiału garnki, to inwestycja na lata. Często zdarza się, że są przekazywane z pokolenia na pokolenie, będąc doskonałym naczyniem dla kolejnych generacji. Dobrze zakonserwowane potrafią służyć latami, a potrawy w nich przygotowywane smakują wybornie.

Warto pamiętać, że należy je dobrze rozgrzewać, z niewielką ilością tłuszczu, na przykład smalcu. Przed pierwszym użyciem zawsze wskazywano, aby natłuścić je porządnie olejem lub oliwą. To dobra metoda, jednak poznałam znacznie skuteczniejszą.

Dziadek zawsze przecierał je szmatką nasączoną płynnym woskiem pszczelim. Nakładał równomiernie, na całej powierzchni. To świetny impregnat, który zapobiega tworzeniu się odprysków i rdzy. Możecie roztopić w garnuszku niewielką ilość wosku - może być taki ze świeczki lub w formie granulek. Potrzyjcie naczynie i pozostawcie na kilkanaście godzin do wchłonięcia. Wypolerujcie szmatką i gotowe!

Co zrobić, aby patelnia żeliwna nigdy nie zardzewiała?

Dobrze traktowana patelnia żeliwna będzie nam służyła przez kolejne lata. Niestety w wielu przypadkach zapominamy, jak ważne jest, aby nie pozostawała mokra. Dodatkowo, nie czyśćmy jej chemicznymi detergentami, które mogą negatywnie wpłynąć na jej strukturę, a późniejszy smak potraw. 

Po każdorazowym wyczyszczeniu, należy dokładnie naolejować ją tak, aby miała powierzchnię ochronną. Jeżeli patelnia jest zabrudzona oraz znajdują się na niej przypalenia, najlepszą metodą jest nałożenie soli gruboziarnistej na gąbeczkę i przetarcie. Możecie zrobić to kilkukrotnie.

Na koniec najważniejsza czynność - wlewamy olej lub smalec na jej powierzchnię i smarujemy. Dzięki temu zapobiegniemy ryzyku rdzy. Naczynia żeliwne zawsze przecieramy do sucha z nagromadzonej wilgoci. Pozostawianie ich na długie godziny do namoczenia w zlewie jest najgorszym rozwiązaniem dla tego surowca.

Zdjęcie tytułowe: Batjaket/Lui Shtein /Adobe Stock

 


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Preparat do śmietników – spray 2w1 – 500 ml Bros
Preparat do śmietników – spray 2w1 – 500 ml Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Łatwe porządki? Sprawdźmy! Testujemy myjki wysokociśnieniowe Bosch... nie tylko w ogrodzie
Treści naszych partnerów
Tydzień 17, Sentencja nr:5
Możemy rozpocząć przycinanie krzewów, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści, np. forsycji, migdałka, wierzby czy derenia jadalnego. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów TOP 9 najpiękniejszych kwitnących krzewów Wiosenne przycinanie krzewów | Terminy i zasady dla 8 gatunków! Czym przycinać drzewa i krzewy? Narzędzia mechaniczne i ręczne
Tydzień 17, Sentencja nr:3
Wysiewamy nasiona ozdobnych roślin jednorocznych: na miejsce stałe w ogrodzie – rośliny odporne na chłód, w szklarni – rośliny wrażliwe na mróz (petunia, niecierpek).
Przeczytaj także
Wiosenne wysiewy: Co wysiewać na początku sezonu? Jakie kwiaty siać wiosną? Sprawdzone klasyki i tegoroczne hity Kwiaty jednoroczne łatwe w uprawie | Które wybrać? Jak wysiewać? Kiedy wysiewać nasiona kwiatów? Zobacz, które gatunki wybrać | Kalendarz na cały rok
Tydzień 17, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku.
Przeczytaj także
Błędy w pielęgnacji żywopłotów | Sprawdź, co robisz źle! Żywopłot z roślin liściastych | Jakie rośliny wybrać i kiedy sadzić? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać? Nawożenie tui | Jak nawozić, by szybko rosły i nie brązowiały? Jakie nawozy wybrać?
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści