Tylko taką wodą myję podłogi. Matowe powierzchnie zastąpiły lśniące panele

mycie podłogi odpowiednią temperaturą wody

Mycie podłogi to niezwykle prosta czynność, która jest wykonywana prawie codziennie w naszych domach. Wielu z was decyduje się na różnego rodzaju gresy, terakotę, wykładzinę czy panele. W zależności od tego, staramy się dostosować także sposób ich czyszczenia. Właściciele kotów czy psów również rezygnują z dywanów z długim włosiem, na rzecz tych z krótkim czy paneli. Ich prawidłowe odkurzenie, a potem zmycie pozwala na utrzymanie ich przez lata w należytym porządku. W domu mojej znajomej znajduje się cyklinowana, drewniana podłoga, która jest utrzymana w idealnym stanie. Niestety to lata pracy i zabezpieczania, aby ubytki czy wilgoć nie zniszczyła jej pracy.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
12

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego wybrane podłogi matowieją i robią się nieestetyczne rysy. To nieprawidłowa konserwacja sprawia, że ich żywotność znacznie maleje. Moim wyborem były panele winylowe, które zastąpiły stare, nieestetyczne płytki podłogowe. Przy wyborze podłogi kierujmy się nie tylko samą estetyką, ale i praktycznością. To materiał, który musi wytrzymać lata. Klasa ścieralności powinna być powyżej 4, natomiast sam wzór taki, aby brud nie był widoczny zaraz po ich umyciu. Niekorzystnym wyborem są panele z rowkami, które mają zadanie wyeksponować podłogę. Tam gnieździ się brud oraz pleśń, której nie pozbędziecie się zbyt szybko.

Tylko taką wodą i takim sposobem myję podłogi. Dzięki temu są w idealnym stanie

Wiecie, że to temperatura wody odpowiada za jej prawidłowe doczyszczenie? Brud oraz tłuszcz dobrze domywa się w temperaturze około 35-40 stopni Celsjusza. Wybór letniej wody to najlepszy pomysł - wymieszajcie ją z porcją octu spirytusowego lub jabłkowego i płynu do podłóg.

Dzięki temu w szybki sposób zabezpieczycie podłogi przy każdorazowym myciu. Zbyt zimna woda jedynie marze się po podłodze i nie doczyszcza w sposób, jaki tego byśmy chcieli.

Nie łączy się ze składnikami aktywnymi z preparatów i pozwala jedynie na zostawienie nieestetycznych smug. Przemyślcie to przy następnym myciu - nie zapomnijcie również o używaniu minimalnej ilości wody w przypadku drewnianych paneli.

Nie lubią zbytniego kontaktu z wodą, dlatego najlepiej zmywać je starannie wyżymanym mopem o krótkich włoskach. Te długie nasiąkają zbyt dużą ilością wody.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Czy różne panele podłogowe czyścimy w ten sam sposób? Poradnik

W zależności od wybieranych paneli podłogowych, warto przemyśleć sposób ich konserwacji oraz mycia. To kwestia, która przyda się na lata. W ten sposób znacznie łatwiej będzie nam o nie zadbać, nie popełniając popularnych błędów.

Decydując się na praktyczne i dość proste rozwiązania, wybierzmy panele winylowe. Możecie je kłaść również na lekko nierówną podłogę, gdzie wcześniej były płytki typu gres. Za pomocą specjalnego podkładu powierzchnia jest wyrównywana, dając znikomy hałas przy jakichkolwiek stłuczeniach np. w kuchni.

Możecie je śmiało utrzymywać w kontakcie z wodą - kuchnia czy przedpokój to idealne miejsce dla nich. Podobnie, jeżeli jesteście zagorzałymi propagatorami roślin doniczkowych, przemyślcie tę opcję. Przesadzanie, podlewanie czy inne czynności związane z posiadaniem roślin z pewnością nie wpłyną niekorzystnie na ten rodzaj paneli. Wystarczy ciepła wodą z ulubionym płynem lub octem jabłkowym.

Zdjęcie tytułowe: alexanderuhrin/ AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców  Morus - 0,9 kg Bros
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców Morus - 0,9 kg Bros
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści