Logo
Logo

Każda plama z trawy zniknie, gdy użyjecie wybielacza z 2 kuchennych składników

Sezon na grilla jest już dawno rozpoczęty, dlatego też pojawiają się plamy czy zabrudzenia z trawy oraz takie, które powstają zaraz po koszeniu. Dzieci bawiące się na trawniku nierzadko zapominają o otaczającym je świecie i bardzo szybko brudzą się. Nie tylko dla nich to wyzwanie, ale także i dla nas, dorosłych. Prace w ogrodzie również wymagają kucania czy przyklęknięcia. Bywają dni, gdy zapominamy o specjalnych podkładkach czy ubraniach roboczych. Wtedy pojawiają się rozmaite zielone plamy z brązowym przybrudzeniem, charakterystycznym dla dłubania w ogródku. Warto zająć się nimi stosunkowo szybko, gdyż zawarty w roślinach chlorofil jest bardzo trudny do usunięcia.

W ogrodzie mam specjalne podkładki, które służą mi jako ochraniacz do pracy podczas wszelkich robótek na niższych partiach ogrodu. Wyrywanie chwastów, dodatkowe pielenie między grządkami, sadzenie nowych warzyw oraz ziół to nie wszystko. Jest to dla mnie sama przyjemność, jednak bywają dni, gdy przychodzę do ogrodu na szybko, aby tylko zrobić najpotrzebniejsze prace. Wtedy najczęściej zapominam zmienić spodnie, które wyglądają potem jak 7 nieszczęść. Nie muszę się tym martwić, od kiedy znam sposób na naturalny wybielacz, który nie kosztuje kroci. W dodatku jest doskonały dla alergików i wrażliwych skór, typu atopowych czy z ŁZS. Sprawdźcie koniecznie, jak go przygotować i miejcie na zapas!

Jak wywabić plamę z trawy domowym wybielaczem?

Domowy wybielacz na plamy z trawy nie musi być ze składników, które jednocześnie szkodzą środowisku. Dodatkowo jest bezpieczny dla osób, które borykają się przede wszystkim z problemem łuszczącej się skóry czy alergiami skórnymi. Niestety większość chemicznych wybielaczy czy proszków do prania ma za zadanie usunąć plamy, które są największym wyzwaniem - nie nadają się jednak dla bardzo wrażliwych skór. Jak znaleźć kompromis i wywabić trudniejsze plamy naturalnie? Wypróbujcie tę mieszankę:

  • 15 szklanek wody
  • 300 ml soku z cytryny lub 3 łyżki kwasku cytrynowego
  • 300 ml wody utlenionej 3%

Wymieszajcie wszystko dokładnie i przelejcie gotowy odplamiacz do pojemnika. Namoczcie wybrane plamy w nim przez całą noc. Po tym czasie przełóżcie je do standardowego wyprania na bazie tradycyjnych proszków lub orzechów piorących. Idealnie nadaje się do trudniejszych plam, jak te z trawy, ziemi czy też czekolady. Możecie stosować go także bez obaw na ciemniejszych ubraniach - nie tylko jasnych. Nie odbarwi tkanin i nie spowoduje ich zmatowienia.

Najlepszy sposób na plamy z jagód i porzeczek

Plamy z jagód i porzeczek to obecnie jeden z sezonowych problemów. Podczas zbiorów upuszczone sztuki potrafią bardzo szybko zabarwić jaśniejsze i ciemniejsze ubrania. Ich sok bardzo szybko wnika we włókna i silnie je koloruje.

Warto takie plamy zaprać bardzo szybko, aby nie narażać się na wyrzucenie ubrań. Co będzie najlepsze w takim przypadku? Wyciśnięty sok z cytryny i soda oczyszczona. Zawsze stosuję taką mieszankę, gdy ubrania działkowe muszą zostać odświeżone.

Nałóżcie pastę na wybrane plamy i odczekajcie około 2-3 godziny. W ten sposób rozpuścicie kwasową plamę i pozbędziecie się wszelkich zacieków. Upierzcie w standardowy sposób i cieszcie się czystymi ubraniami.

Zdjęcie tytułowe: Elena/ AdobeStock

Autor
Każda plama z trawy zniknie, gdy użyjecie wybielacza z 2 kuchennych składników
Każda plama z trawy zniknie, gdy użyjecie wybielacza z 2 kuchennych składników
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl