Jak wyczyścić przypalony garnek? Domowe sposoby
Czyszczenie przypalonego garnka nie jest łatwe, a najlepsze do tego są domowe sposoby naszych babć. Ważne jest nie tylko to, jaką substancje zastosuje się na spaleniznę, ale również narzędzie, którym wyczyścimy garnek – do usunięcia spalenizny najlepiej sprawdza drewniana łyżka lub ewentualnie szorstka strona gąbki do mycia naczyń. Ułatwią zeskrobanie czarnego osadu, a jednocześnie nie uszkodzą powierzchni naczyń. Przedtem jednak trzeba odpowiednio „potraktować” spaleniznę, co ułatwi jej usunięcie. Warto pamiętać, że dużą warstwę spalenizny będzie ciężko usunąć i w takim przypadku można wykorzystać 2 lub 3 metody stosowane po sobie. Czym wyczyścić spaleniznę z garnka?
Sposób 1: Płyn do naczyń i woda
Zanim przystąpi się do intensywnego czyszczenia, warto spróbować najprostszego sposobu, o ile spalenizna jest świeża. Takie naczynie należy zalać ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i odstawić na 15 minut. Po tym czasie można spróbować zeskrobać osad – niewielka, świeża spalenizna powinna zejść bez problemu.
Sposób 2: Soda oczyszczona
Do garnka należy wsypać sodę oczyszczoną tak, aby całkowicie przykryła spaleniznę i zalać odrobiną wody, aby powstała papka. Garnek zostawić na kilka godzin lub całą noc, a następnie dokładnie umyć. Ten sposób sprawdzi się praktycznie przy wszystkich rodzajach garnków.
Sposób 3: Sól kuchenna
Najbezpieczniejsza metoda, która nie zaszkodzi nawet emaliowanym i teflonowym naczyniom. Jak usunąć spaleniznę z garnków przy pomocy soli? Na dno garnka wsypać szklankę soli i zalać ją 3 szklankami wody. Pozostawić na 6 godzin, wylać i umyć garnek. Jeśli na naczyniu wciąż pozostał osad, to ponownie przygotować miksturę, zagotować, wystudzić, wylać i dokładnie wyczyścić garnek.
Sposób 4: Woda gazowana
Równie bezpieczna metoda jak poprzednie, którą można wykorzystać na dowolnych naczyniach. Do garnka wlać sporą ilość wody gazowanej, zagotować i przestudzić. Na koniec garnek dokładnie umyć. Jeśli jest taka potrzeba, to czynność powtórzyć.
Sposób 5: Coca-Cola
Ten popularny napój gazowany doskonale czyści rdzę i kamień, ale też usuwa spaleniznę z garnków. Nie można go stosować do wszystkich naczyń – nie nadaje się do garnków emaliowanych i aluminiowych. Jak wyczyścić przypalony garnek Coca-Colą? Do naczynia wlać napój tak, aby cała spalenizna została przykryta i zostawić na kilka godzin. Potem można Coca-Colę zagotować, przestudzić i wylać lub od razu wylać, jeśli efekt jest zadowalający. Na koniec dokładnie wyczyścić garnek.
Sposób 6: Tabletka do zmywarki
To silny detergent, który doskonale sprawdzi się do usuwania spalenizny z garnków ze stali nierdzewnej. To bardzo prosta metoda, która pozwala szybko pozbyć się nawet dużej spalenizny. Pokruszyć tabletkę do zmywarki i wsypać do garnka (w przypadku małego garnka wystarczy 0,5 tabletki) na dno. Dolać odrobinę wody na dno i zostawić na całą noc. Następnego dnia garnek dokładnie umyć. Jeśli w garnku pozostał czarny osad, to można pokruszyć kolejną tabletkę, zalać wodą i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Potem wylać i garnek dokładnie umyć i wypłukać. Gotowanie wody z dodatkiem tabletki do zmywarki pomoże też usunąć przebarwienia i inne osady.
Sposób 7: Kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy doskonale usuwa spaleniznę, ale też odświeża i nadaje połysk garnkom. Ze względu na zawarte w nim kwasy można go wykorzystywać tylko do garnków ze stali nierdzewnej. Kwasek cytrynowy wsypać na dno garnka, zostawić na kilka minut i zalać gorącą wodą. Zagotować, wystudzić i dokładnie umyć.
Sposób 8: Węgiel aktywny
Tabletki węgla aktywnego należy pokruszyć, wsypać do garnka, aby proszek znajdował się na przypalonej części. Zalej gorącą wodą i odstaw na godzinę, a potem całość dokładnie umyj. Ta metoda nadaje się tylko do garnków ze stali nierdzewnej.
Czyszczenie spalenizny z zewnątrz garnka! Zapominany ważny element
Garnek, który został przypalony z zewnątrz, a nie od środka również należy wyczyścić, gdyż spalenizna nie wygląda dobrze, a dodatkowo sprawia, że wnętrze się wolniej nagrzewa. Przygotować miskę lub inne naczynie większe od czyszczonego garnka i wsypać do niego 0,5 szklanki sody oczyszczonej (ilość można zwiększyć), dolać wody i wstawić przypalony garnek. Sprawdzić, czy cała przypalona część jest przykryta wodą i ewentualnie dolać płynu. Odstawić na 1 lub 2 godziny, a potem wyszorować.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe/kolaż: vvoe, Pixel-Shot, eskay lim, Alexander Gogolin, Nitiphonphat, AYANO / AdobeStock