Jak skutecznie wyczyścić przypalony garnek? Odkryj domowe sposoby, które działają cuda

Jak skutecznie wyczyścić przypalony garnek? Odkryj domowe sposoby, które działają cuda

Wystarczy chwila nieuwagi lub zapomnienie się, aby przypalić garnek. Czarny osad nie tylko jest nieestetyczny, ale też sprawia, że garnek nie nagrzewa się równomiernie, a samo gotowanie jest mniej wydajne, a więc i dłuższe. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej usunąć spaleniznę. Niestety może to być dosyć trudne, ale pracę można sobie ułatwić sprawdzonymi, domowymi sposobami. Jak usunąć spaleniznę z garnka? Czym wyczyścić przypalony garnek?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
7

Jak wyczyścić przypalony garnek? Domowe sposoby

Czyszczenie przypalonego garnka nie jest łatwe, a najlepsze do tego są domowe sposoby naszych babć. Ważne jest nie tylko to, jaką substancje zastosuje się na spaleniznę, ale również narzędzie, którym wyczyścimy garnek – do usunięcia spalenizny najlepiej sprawdza drewniana łyżka lub ewentualnie szorstka strona gąbki do mycia naczyń. Ułatwią zeskrobanie czarnego osadu, a jednocześnie nie uszkodzą powierzchni naczyń. Przedtem jednak trzeba odpowiednio „potraktować” spaleniznę, co ułatwi jej usunięcie. Warto pamiętać, że dużą warstwę spalenizny będzie ciężko usunąć i w takim przypadku można wykorzystać 2 lub 3 metody stosowane po sobie. Czym wyczyścić spaleniznę z garnka?

Sposób 1: Płyn do naczyń i woda

Zanim przystąpi się do intensywnego czyszczenia, warto spróbować najprostszego sposobu, o ile spalenizna jest świeża. Takie naczynie należy zalać ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i odstawić na 15 minut. Po tym czasie można spróbować zeskrobać osad – niewielka, świeża spalenizna powinna zejść bez problemu.

Sposób 2: Soda oczyszczona

Do garnka należy wsypać sodę oczyszczoną tak, aby całkowicie przykryła spaleniznę i zalać odrobiną wody, aby powstała papka. Garnek zostawić na kilka godzin lub całą noc, a następnie dokładnie umyć. Ten sposób sprawdzi się praktycznie przy wszystkich rodzajach garnków.

Sposób 3: Sól kuchenna

Najbezpieczniejsza metoda, która nie zaszkodzi nawet emaliowanym i teflonowym naczyniom. Jak usunąć spaleniznę z garnków przy pomocy soli? Na dno garnka wsypać szklankę soli i zalać ją 3 szklankami wody. Pozostawić na 6 godzin, wylać i umyć garnek. Jeśli na naczyniu wciąż pozostał osad, to ponownie przygotować miksturę, zagotować, wystudzić, wylać i dokładnie wyczyścić garnek.

Sposób 4: Woda gazowana

Równie bezpieczna metoda jak poprzednie, którą można wykorzystać na dowolnych naczyniach. Do garnka wlać sporą ilość wody gazowanej, zagotować i przestudzić. Na koniec garnek dokładnie umyć. Jeśli jest taka potrzeba, to czynność powtórzyć.

Sposób 5: Coca-Cola

Ten popularny napój gazowany doskonale czyści rdzę i kamień, ale też usuwa spaleniznę z garnków. Nie można go stosować do wszystkich naczyń – nie nadaje się do garnków emaliowanych i aluminiowych. Jak wyczyścić przypalony garnek Coca-Colą? Do naczynia wlać napój tak, aby cała spalenizna została przykryta i zostawić na kilka godzin. Potem można Coca-Colę zagotować, przestudzić i wylać lub od razu wylać, jeśli efekt jest zadowalający. Na koniec dokładnie wyczyścić garnek.

Sposób 6: Tabletka do zmywarki

To silny detergent, który doskonale sprawdzi się do usuwania spalenizny z garnków ze stali nierdzewnej. To bardzo prosta metoda, która pozwala szybko pozbyć się nawet dużej spalenizny. Pokruszyć tabletkę do zmywarki i wsypać do garnka (w przypadku małego garnka wystarczy 0,5 tabletki) na dno. Dolać odrobinę wody na dno i zostawić na całą noc. Następnego dnia garnek dokładnie umyć. Jeśli w garnku pozostał czarny osad, to można pokruszyć kolejną tabletkę, zalać wodą i gotować na wolnym ogniu przez 15 minut. Potem wylać i garnek dokładnie umyć i wypłukać. Gotowanie wody z dodatkiem tabletki do zmywarki pomoże też usunąć przebarwienia i inne osady.

Sposób 7: Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy doskonale usuwa spaleniznę, ale też odświeża i nadaje połysk garnkom. Ze względu na zawarte w nim kwasy można go wykorzystywać tylko do garnków ze stali nierdzewnej. Kwasek cytrynowy wsypać na dno garnka, zostawić na kilka minut i zalać gorącą wodą. Zagotować, wystudzić i dokładnie umyć.

Sposób 8: Węgiel aktywny

Tabletki węgla aktywnego należy pokruszyć, wsypać do garnka, aby proszek znajdował się na przypalonej części. Zalej gorącą wodą i odstaw na godzinę, a potem całość dokładnie umyj. Ta metoda nadaje się tylko do garnków ze stali nierdzewnej.

Czyszczenie spalenizny z zewnątrz garnka! Zapominany ważny element

Garnek, który został przypalony z zewnątrz, a nie od środka również należy wyczyścić, gdyż spalenizna nie wygląda dobrze, a dodatkowo sprawia, że wnętrze się wolniej nagrzewa. Przygotować miskę lub inne naczynie większe od czyszczonego garnka i wsypać do niego 0,5 szklanki sody oczyszczonej (ilość można zwiększyć), dolać wody i wstawić przypalony garnek. Sprawdzić, czy cała przypalona część jest przykryta wodą i ewentualnie dolać płynu. Odstawić na 1 lub 2 godziny, a potem wyszorować.

Ula Pedantula / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe/kolaż: vvoe, Pixel-Shot, eskay lim, Alexander Gogolin, Nitiphonphat, AYANO / AdobeStock 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców  Morus - 0,9 kg Bros
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców Morus - 0,9 kg Bros
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści