Logo
Logo

Herbata z dziurawca | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

Spróbuj herbaty z ziela dziurawca! Ta niezwykła roślina to źródło zdrowia. Dowiedz się, jakie ma właściwości zdrowotne i dlaczego warto ją pić. Przygotowanie naparu z dziurawca jest bardzo łatwe – sprawdź, jak to zrobić!

Herbata / napar z dziurawca

Dziurawiec to roślina należąca do rodziny dziurawcowatych, która liczy sobie przeszło pięćset gatunków. Najbardziej rozpowszechnionym w naszym kraju jest dziurawiec zwyczajny cieszący się statusem rośliny leczniczej. Mnogość zdrowotnych właściwości sprawia, że jest ro roślina od lat stosowana w medycynie naturalnej.

Co zawiera?

Dziurawiec jest bardzo dobrym źródłem witaminy A, która jest odpowiedzialna za wzmacnianie układu immunologicznego, proces widzenia czy produkcję czerwonych krwinek. W dziurawcu znajduje się również witamina C, która także odgrywa znaczącą rolę w organizmie człowieka. Jej obecność wpływa na regulację procesów pochłaniania drobnoustrojów przez leukocyty, ale także usprawnia proces gojenia ran. Dziurawiec zwyczajny zawiera także pektyny, kwasy fenolowe, karotenoidy oraz witaminę B4, która odpowiada za pobudzanie mózgu do pracy, wzmacnia koncentrację oraz zdolność zapamiętywania.

Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z dziurawca

Przygotowanie naparu z dziurawca jest wyjątkowo proste. Susz należy wsypać do naczynia i zalać gorącą wodą. Następnie trzeba odstawić naczynie z przykryciem na około 7-10 minut. Po upływie tego czasu napar będzie gotowy do spożycia. 

Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?

  • Badania wykazują, że dziurawiec korzystnie wpływa na układ pokarmowy oraz nerwowy. Zaleca się go osobom, które mają problem z przemianą materii. Napar wypity przed posiłkiem skutecznie pobudza żołądek do pracy i powoduje, że metabolizm przyspiesza.
  • Dziurawiec będzie doskonałym wyborem dla osób, którym często towarzyszą różnego rodzaju bóle brzucha. Roślina działa rozkurczająco i bardzo szybko przynosi pożądaną ulgę.
  • Właściwości przeciwzapalne sprawiają, że bardzo często zalecany jest osobom zmagającym się z różnego rodzaju infekcjami.
  • Co ciekawe, jest także doskonałym środkiem pobudzającym apetyt.
  • Po napar w takiej wersji powinny sięgać również osoby zmagające się z kamicą nerkową.
  • Ze względu na hiperycynę powinny się nim zainteresować również osoby borykające się ze stanami depresyjnymi. Regularne picie naparu z dziurawca koi nerwy, uspokaja i znacząco redukuje stres.
Suszone ziele dziurawca (Herba Hyperici) kupuj tylko w sprawdzonych sklepach zielarskich lub w aptece. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Stosowanie niektórych ziół, zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki, może być niebezpieczne!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: PantherMediaSeller / Depositphotos

Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz