Logo
Logo
36
Okazje

Gwiazda Betlejemska jako prezent

Jesienno-zimowa porą ogród śpi, a nasze myśli skupione są głównie na świątecznych przygotowaniach i ciepłych gestach. Gdy chcemy wyrazić swoje uczucia, okazać serdeczność bliskiej osobie, sięgnijmy po coś wyjątkowego – gwiazdę betlejemską. Za sprawą sowich kolorowych przylistków jest idealna na prezent. 

Z dodatkiem w postaci bombki, serduszka, albo w eleganckiej osłonce sprawi radość w zimne i ponure zimowe dni.

 

Kwiaty wywołują uśmiech na naszych twarzach. Gwiazda betlejemska (poinsecja) zaskakuje wyrazistym kolorem i subtelnością. W ładnej osłonce, z dodatkami stosownymi do okazji, będzie miłym upominkiem. A starannie pielęgnowana może cieszyć wiele tygodni i być wspomnieniem romantycznego wieczoru lub świątecznej atmosfery.

Kiedy podarować gwiazdę betlejemską bliskiej osobie?

W sprzedaż gwiazdy betlejemskie w Polsce pojawiają się zwykle na przełomie listopada i grudnia, gdyż najczęściej wykorzystuje się je do dekoracji na Boże Narodzenie. Jeśli wybieramy się na spotkanie przedświąteczne w gronie znajomych, udekorowana poinsecja będzie miłym, niezobowiązującym podarunkiem dla gospodarzy, a do tego rozweseli mieszkanie i ożywi atmosferę.

gwiazda betlejemska jako prezent - bukiet ślubny
Fot. Stars for Europe

Gwiazdy betlejemskiej nie może zabraknąć na świątecznym stole. Ale ta urocza roślina może też pełnić rolę pośrednika w okazaniu uczuć – miłości, przyjaźni, wdzięczności, radości...  W jesienno-zimowym okresie, poza Bożym Narodzeniem, jest też mnóstwo innych okazji, by wręczyć poinsecję w prezencie – z okazji Barbórki (4 grudnia), Mikołajek (6 grudnia), Międzynarodowego Dnia Poinsecji (12 grudnia), Sylwestra (31 grudnia), Nowego Roku (1 stycznia), Trzech Króli (6 stycznia), Dnia Babci (21 stycznia), Dnia Dziadka (22 stycznia), Walentynek (14 lutego) czy Dnia Kobiet (8 marca). Jak widać okazji jest mnóstwo, a radość z prezentu może trwać długo, bo poinsecja nie jest kłopotliwa w uprawie!

Cięte poinsecje świetnie wyglądają w kompozycjach z różami, storczykami; można z nich stworzyć oryginalny bukiet – nawet ślubny, dla panny młodej. Kupując poinsecję na prezent do domu pamiętajmy, że z ciemnymi meblami świetnie kontrastować będą klasyczne, czerwone odmiany, ale też białe i żółte. We wnętrzu, w którym dominują jasne barwy, sprawdzą się łososiowe, białe i kremowe gwiazdy betlejemskie. 

Najczęściej gwiazdy betlejemskie sprzedawane są w doniczkach, jako sadzonki. Ale można je wykorzystywać również jako kwiaty cięte i układać z nich bukiety, robić dekoracje na stół, wieńce oraz zawieszki.

gwiazda betlejemska jako prezent fot. Stars for Europe
Fot. Stars for Europe

Na co uważać, kupując gwiazdę betlejemską w prezencie?

Do wyboru mamy miniaturowe odmiany gwiazdy betlejemskiej, które z pewnością spodobają się dzieciom i mogą być wykorzystane do robienia ozdób, a także duże sadzonki poinsecji świetnie prezentujące się w osłonkach. Gwiazdy świetnie komponują się z rozmaitymi dodatkami i można z nich tworzyć dekoracje w rozmaitych stylach. 

Wybierając roślinę na prezent, niezależnie od jej wielkości czy koloru przylistków, pamiętajmy, że nie wolno doprowadzić do tego, by sadzonka zmarzła – gwiazda betlejemska jest wrażliwa; nie przeżyje ujemnej temperatury i podczas transportu musi być starannie owinięta, np. papierem. Wybierając roślinę zwróćmy uwagę na jej wygląd – powinna mieć ciemnozielone liście. Podłoże w doniczce nie może być ani wysuszone, ani przemoknięte.

Nie kupujmy sadzonki, która stoi w przeciągu, np. tuż przy drzwiach wejściowych marketu lub kwiaciarni; decydujmy się tylko na taką roślinę, która jest przechowywana w pokojowej temperaturze, w zacisznym miejscu.

Tekst: Redakcja Zielony Ogródek, zdjęcia tytułowe: Stars for Europe

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu