Logo
Logo

Chryzantema na cmentarz | Jaką wybrać na Wszystkich Świętych?

Chryzantemy to przepiękne kwiaty, które w Polsce niezmiennie kojarzone są z listopadowym czasem zadumy i przemijaniem. Chętnie ustawiane są na grobach nie tylko ze względu na symbolikę, ale i zachwycający wygląd oraz trwałość. Jakie chryzantemy wybrać na cmentarz? Co zrobić, aby kwiaty długo się utrzymały i nie zmarzły?

Spis treści
Jaką symbolikę ma chryzantema? Dlaczego kojarzy się ze Świętem Zmarłych?
Jakie chryzantemy na grób?
Co zrobić, aby chryzantemy nie zmarzły na cmentarzu?

Żałobna symbolika chryzantem. Kwiat na święto zmarłych

W Polsce chryzantemy od dawna kojarzone są z listopadowym czasem zadumy i żałoby. Wynika to głównie z faktu, że te piękne rośliny o wielu barwach i odmianach kwitną właśnie jesienią. Dodatkowo są bardzo wytrzymałe i dobrze znoszą trudne warunki takie jak przymrozki, czy jesienne chłody.

Chryzantemy kojarzone są ze smutkiem i przemijaniem. Jednak symbolika tych kwiatów jest dużo głębsza, a czerwona chryzantema oznacza miłość, różowa oddanie, a złocista pamięć o ukochanej osobie. To właśnie dlatego złote chryzantemy tak chętnie były (i wciąż są) układane na grobach, dając świadectwo pamięci o zmarłych.

Jaką chryzantemę kupić na cmentarz, by zdobiła grób na Wszystkich Świętych?  

Do wyboru jest wiele odmian chryzantem, które można kupić w doniczce, w wiązance i stroiku, czy cięte do wazonu i bukietu. Dużą zaletą chryzantem jest również ich ogromna dostępność, gdyż okres kwitnienia przypada właśnie na październik i listopad, co sprawia, że są naturalnym wyborem na Święto Zmarłych. Na groby najchętniej kupowane są chryzantemy białe, kremowe i żółte, co wynika z ich symboliki oraz faktu, że bardzo dobrze prezentują się w każdej formie. Dużą popularnością cieszą się chryzantemy kuliste, które doskonale pasują do wazonów. W doniczkach najchętniej kupowane są chryzantemy drobno i średnio kwiatowe.

Najdłużej wytrzymają chryzantemy w doniczkach, zarówno drobnokwiatowe, jak i wielkokwiatowe. Zapewnia to duży wybór różnych odmian i kolorów kwiatów, a dzięki nawożeniu i podlewaniu mogą one utrzymać się nawet kilka miesięcy.

Bardzo popularne są również chryzantemy cięte, które można wkomponować w wiązankę lub bukiet bądź ustawić w wazonie. Mogą być prowadzone w formie jednej łodygi, na której osadzony jest duży kwiat lub gałązkowe jak margarytki. Ich wielkość, forma (daliowe, kuliste, płaskie, pomponowe) i kolor jest tak różnorodna, że kwiaty te zawsze wyglądają niezwykle efektownie, a dodatkowo odpowiednio zadbane długo będą zdobić groby.

dekorady Klaudia Jachna / YouTube

 

Co zrobić, aby chryzantemy nie zmarzły na cmentarzu?  

Wybierając chryzantemy drobnokwiatowe w doniczkach, nie trzeba obawiać się przymrozków. Większość z nich jest mrozoodporna i doskonale radzi sobie z zimnymi deszczami i chłodnymi, jesiennymi nocami. W przypadku chryzantem wielkokwiatowych odporność na mróz zależy od wybranej odmiany, ale z natury są one wrażliwsze na niskie temperatury.

Tak samo jest w przypadku chryzantem ciętych, więc jeśli chcemy, aby pięknie prezentowały się na Święto Zmarłych, to najlepiej je kupić i ustawić w tym dniu lub maksymalnie na kilka dni przed. Innym sposobem jest osłonięcie główek kwiatów przed mrozami, przykrywając je materiałem lub okrywając folią (np. reklamówką). Jednak najpewniejszym sposobem na to, aby chryzantemy długo się utrzymywały, zachwycając swoimi pięknymi kwiatami, jest wybór chryzantem drobnokwiatowych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: fotokon / Depositphotos

Autor
Chryzantema na cmentarz | Jaką wybrać na Wszystkich Świętych?
Chryzantema na cmentarz | Jaką wybrać na Wszystkich Świętych?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Twoja strona ogrodu