Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
12
Okazje

Kruszyna pospolita FINE LINE 'Ron Williams'

Kruszyna pospolita to krzew, który naturalnie porasta wilgotne lasy na terenie całego kraju. Sam gatunek nie wyróżnia się niczym specjalnym, w przeciwieństwie do niezbyt licznych odmian, charakteryzujących się bardziej zwartą formą i ozdobnymi, zwykle silnie zredukowanymi blaszkami liściowymi.

 

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) Fine Line to oryginalna odmiana o bardzo wąskich liściach, uzyskana przez Ronalda Williamsa w amerykańskiej szkółce Scenic View Nursery na początku XXI wieku. Jest to krzew o wąskim, kolumnowym pokroju, dorasta do 2 m wysokości. Wąskie, nitkowate, ciemnozielone liście dorastają do 8-10 cm długości przy zaledwie 3-5 mm szerokości. Blaszki liściowe na brzegach są nieregularnie powcinane i lekko pofalowane. Jesienią atrakcyjnie przebarwiają się na żółto.

Niewielkie, żółtawe kwiaty o płatkach korony mniejszych od działek kielicha są ledwo zauważalne, a symptomem kwitnienia najczęściej jest szum licznych owadów zapylających niepozorne kwiaty. Niezbyt liczne, kuliste owoce mają około 0,5 cm średnicy, początkowo są zielone, później czerwone, a na początku jesieni czarnofioletowe. Ładnie wyglądają rozproszone wśród ażurowych gałązek, są chętnie zjadane przez ptaki, ale dla człowieka pozostają trujące.

Kruszyna pospolita FINE LINE 'Ron Williams'

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych kruszyn

Uprawa i wymagania

Kruszyna pospolita Fine Line to roślina łatwa w utrzymaniu, mało wymagająca w stosunku do gleby, jej zasobności w składniki pokarmowe i wodę. Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, toleruje suszę. Jest w pełni odporna na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Nie wymaga cięcia, okrywania, ani nawożenia.

Gdzie posadzić?

Ta oryginalna roślina doskonale nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, zwłaszcza w formie szpalerów i żywopłotów. Można ją wykorzystywać także w zieleni osiedlowej. Pięknie prezentuje się na rabatach wśród bylin oraz niewysokich krzewów. Jest to krzew bardzo efektowny, zwracający uwagę swoją lekkością i delikatnością, a przy tym nie sprawia żadnych kłopotów w uprawie.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Agnieszka Żukowska (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT