Logo
Logo
12
Do góry

Kruszyna pospolita FINE LINE 'Ron Williams'

Kruszyna pospolita to krzew, który naturalnie porasta wilgotne lasy na terenie całego kraju. Sam gatunek nie wyróżnia się niczym specjalnym, w przeciwieństwie do niezbyt licznych odmian, charakteryzujących się bardziej zwartą formą i ozdobnymi, zwykle silnie zredukowanymi blaszkami liściowymi.

Kruszyna pospolita (Frangula alnus) Fine Line to oryginalna odmiana o bardzo wąskich liściach, uzyskana przez Ronalda Williamsa w amerykańskiej szkółce Scenic View Nursery na początku XXI wieku. Jest to krzew o wąskim, kolumnowym pokroju, dorasta do 2 m wysokości. Wąskie, nitkowate, ciemnozielone liście dorastają do 8-10 cm długości przy zaledwie 3-5 mm szerokości. Blaszki liściowe na brzegach są nieregularnie powcinane i lekko pofalowane. Jesienią atrakcyjnie przebarwiają się na żółto.

Niewielkie, żółtawe kwiaty o płatkach korony mniejszych od działek kielicha są ledwo zauważalne, a symptomem kwitnienia najczęściej jest szum licznych owadów zapylających niepozorne kwiaty. Niezbyt liczne, kuliste owoce mają około 0,5 cm średnicy, początkowo są zielone, później czerwone, a na początku jesieni czarnofioletowe. Ładnie wyglądają rozproszone wśród ażurowych gałązek, są chętnie zjadane przez ptaki, ale dla człowieka pozostają trujące.

Kruszyna pospolita FINE LINE 'Ron Williams'

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych kruszyn

Uprawa i wymagania

Kruszyna pospolita Fine Line to roślina łatwa w utrzymaniu, mało wymagająca w stosunku do gleby, jej zasobności w składniki pokarmowe i wodę. Dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, toleruje suszę. Jest w pełni odporna na mróz. Wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Nie wymaga cięcia, okrywania, ani nawożenia.

Gdzie posadzić?

Ta oryginalna roślina doskonale nadaje się do sadzenia w niewielkich ogrodach przydomowych, zwłaszcza w formie szpalerów i żywopłotów. Można ją wykorzystywać także w zieleni osiedlowej. Pięknie prezentuje się na rabatach wśród bylin oraz niewysokich krzewów. Jest to krzew bardzo efektowny, zwracający uwagę swoją lekkością i delikatnością, a przy tym nie sprawia żadnych kłopotów w uprawie.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Agnieszka Żukowska (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu