Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Greenpeace: Ruszyła 4. edycja akcji ADOPTUJ PSZCZOŁĘ

Właśnie ruszyła czwarta edycja „Adoptuj pszczołę” - akcji społecznej Greenpeace, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym owadom zapylającym. Na stronie adoptujpszczole.pl możesz adoptować wirtualne pszczoły i dołączyć do wielkiego, pszczelego ruchu.

Dlaczego warto dbać o pszczoły?

Czy wiesz, że co trzecia łyżka tego, co jesz, trafia na Twój stół właśnie dzięki pracy pszczół i innych owadów zapylających? One cały czas ciężko pracują, byśmy mogli cieszyć się warzywami i owocami, orzechami, a nawet kawą. Zresztą nie tylko my - dzięki pszczołom smacznie jeść mogą także ptaki i ssaki. Wiele zwierząt uwielbia np. owoce czarnego bzu, derenia czy jarzębinę - a te kwitną i wydają owoce właśnie w wyniku pracy zapylaczy. Praca pszczół jest podstawą większości ekosystemów, dlatego tak ważne jest, by je skutecznie chronić.

pszczoła fot. Andreas Breitling - Pixabay.com
fot. Andreas Breitling - Pixabay.com

Niestety działalność człowieka, choroby i pasożyty powodują, że ich życie jest coraz trudniejsze. Ponad połowa z około 470 gatunków dziko żyjących pszczół znajduje się już w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Praca pszczół jest niezwykle wartościowa nie tylko dla dzikich roślin i zwierząt, ale także dla rolnictwa: gdyby pszczoły zniknęły, polskie rolnictwo straciłoby miliardy złotych - tylko w 2015 roku ich praca była warta ponad 4 mld złotych.

pszczoła fot. NadineDoerle - Pixabay.com
fot. NadineDoerle - Pixabay.com

Dlatego postanowiliśmy pomóc pszczołom i od czterech lat organizujemy akcję “Adoptuj pszczołę”, dzięki której tysiące Polek i Polaków zaangażowało się w działania dla pszczół. Wspólnie z osobami, które adoptowały pszczoły budowaliśmy hotele dla owadów zapylających, odbudowaliśmy pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, prowadziliśmy szkolenia dla rolników na temat rolnictwa wolnego od szkodliwych pestycydów, rozpoczęliśmy nowatorskie badania nad pszczołami - Wielki Spis Zapylaczy – a lista naszych wspólnych działań jest jeszcze dłuższa!

pszczoła fot. ShonEjai - Pixabay.com
fot. ShonEjai - Pixabay.com

Adoptuj pszczołę!

„Adoptuj pszczołę” to prowadzona od trzech lat akcja społeczna Greenpeace, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom, a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym zapylaczom. Dzięki wirtualnym „adopcjom” każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym. To największy w Polsce projekt crowdfundingowy pod względem liczby uczestników.

W ramach akcji Adoptuj Pszczołę Ty również możesz pomagać pszczołom! Dzięki tegorocznej akcji Greenpeace będzie kontynuować badania, które pogłębią wiedzę na temat kondycji pszczół oraz warunków, w jakich żyją, a także pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak najskuteczniej je chronić. Organizacja będzie również walczyć o rozwiązania prawne, dzięki którym polskie rolnictwo będzie rozwijać się bez użycia substancji szkodliwych dla pszczół i ludzi.

Każdy, kto chce wziąć udział w akcji, może wejść na stronę adoptujpszczole.pl. Adopcja jednej pszczoły to koszt 2zł.

 

2016-09-15
źródło: Greenpeace, zdjęcie tytułowe: PollyDot - Pixabay.com

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu