Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
1
Okazje

Greenpeace: Ruszyła 4. edycja akcji ADOPTUJ PSZCZOŁĘ

Właśnie ruszyła czwarta edycja „Adoptuj pszczołę” - akcji społecznej Greenpeace, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym owadom zapylającym. Na stronie adoptujpszczole.pl możesz adoptować wirtualne pszczoły i dołączyć do wielkiego, pszczelego ruchu.

 

Dlaczego warto dbać o pszczoły?

Czy wiesz, że co trzecia łyżka tego, co jesz, trafia na Twój stół właśnie dzięki pracy pszczół i innych owadów zapylających? One cały czas ciężko pracują, byśmy mogli cieszyć się warzywami i owocami, orzechami, a nawet kawą. Zresztą nie tylko my - dzięki pszczołom smacznie jeść mogą także ptaki i ssaki. Wiele zwierząt uwielbia np. owoce czarnego bzu, derenia czy jarzębinę - a te kwitną i wydają owoce właśnie w wyniku pracy zapylaczy. Praca pszczół jest podstawą większości ekosystemów, dlatego tak ważne jest, by je skutecznie chronić.

pszczoła fot. Andreas Breitling - Pixabay.com
fot. Andreas Breitling - Pixabay.com

Niestety działalność człowieka, choroby i pasożyty powodują, że ich życie jest coraz trudniejsze. Ponad połowa z około 470 gatunków dziko żyjących pszczół znajduje się już w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Praca pszczół jest niezwykle wartościowa nie tylko dla dzikich roślin i zwierząt, ale także dla rolnictwa: gdyby pszczoły zniknęły, polskie rolnictwo straciłoby miliardy złotych - tylko w 2015 roku ich praca była warta ponad 4 mld złotych.

pszczoła fot. NadineDoerle - Pixabay.com
fot. NadineDoerle - Pixabay.com

Dlatego postanowiliśmy pomóc pszczołom i od czterech lat organizujemy akcję “Adoptuj pszczołę”, dzięki której tysiące Polek i Polaków zaangażowało się w działania dla pszczół. Wspólnie z osobami, które adoptowały pszczoły budowaliśmy hotele dla owadów zapylających, odbudowaliśmy pszczelą populację w Przyczynie Dolnej, prowadziliśmy szkolenia dla rolników na temat rolnictwa wolnego od szkodliwych pestycydów, rozpoczęliśmy nowatorskie badania nad pszczołami - Wielki Spis Zapylaczy – a lista naszych wspólnych działań jest jeszcze dłuższa!

pszczoła fot. ShonEjai - Pixabay.com
fot. ShonEjai - Pixabay.com

Adoptuj pszczołę!

„Adoptuj pszczołę” to prowadzona od trzech lat akcja społeczna Greenpeace, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom, a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym zapylaczom. Dzięki wirtualnym „adopcjom” każdy ma szansę pomóc pszczołom miodnym i dziko żyjącym. To największy w Polsce projekt crowdfundingowy pod względem liczby uczestników.

W ramach akcji Adoptuj Pszczołę Ty również możesz pomagać pszczołom! Dzięki tegorocznej akcji Greenpeace będzie kontynuować badania, które pogłębią wiedzę na temat kondycji pszczół oraz warunków, w jakich żyją, a także pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak najskuteczniej je chronić. Organizacja będzie również walczyć o rozwiązania prawne, dzięki którym polskie rolnictwo będzie rozwijać się bez użycia substancji szkodliwych dla pszczół i ludzi.

Każdy, kto chce wziąć udział w akcji, może wejść na stronę adoptujpszczole.pl. Adopcja jednej pszczoły to koszt 2zł.

 

2016-09-15
źródło: Greenpeace, zdjęcie tytułowe: PollyDot - Pixabay.com

 
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu