Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
22
Okazje

Sosna Schwerina 'Wiethorst'

To niewielkie, karłowe drzewo przyciąga uwagę kompaktowym pokrojem i obficie tworzonymi, dekoracyjnymi szyszkami, doskonale nadaje się do sadzenia wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca na większe drzewa lub krzewy. W ogrodzie atrakcyjnie prezentuje się przez cały rok.

 

Sosna Schwerina (Pinus ×schwerinii) jest mieszańcem sosny wejmutki (P. strobus) i sosny himalajskiej (P. wallichiana), łączącym charakterystyczne i pożądane cechy obu gatunków, czyli wejmutkową odporność ma mróz oraz odziedziczoną po P. wallichiana urodę igieł. Co istotne, w przeciwieństwie do wejmutki sosna Schwerina jest mniej podatna na rdzę wejmutkowo-porzeczkową, więc radzi sobie w zróżnicowanym środowisku.

Sosna Schwerina 'Wiethorst' została odkryta w Niemczech w 1987 roku. Jest to wolno rosnąca forma o wzniesionym, stożkowatym i zwartym pokroju, wyjątkowo kompaktowa, znacznie niższa niż inne odmiany tego gatunku, ale jej ostateczna wysokość nie jest jeszcze znana.

Sosna Schwerina Wiethorst

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych sosen

Po 10 latach drzewo dorasta do 1,5 m wysokości i 1 m szerokości. Roczny przyrost nie przekracza 15 cm.

Pędy są krótkie, mocno zagęszczone i pokryte igłami od samej nasady. Największą ozdobą sosny 'Wiethorst' są wyjątkowo dekoracyjne igły - miękkie, niekłujące, srebrzyste, zielononiebieskie, zwisające i dość długie, osiągające do 15 cm.

Dekoracyjność rośliny podnoszą także lekko powyginane szyszki obficie pojawiające się na pędach nawet młodych, kilkuletnich roślin. Młode szyszki są długie, jasnozielone, prawie białe, później przed otwarciem stają się brązowoszare.

Uprawa i pielęgnacja

Odmiana 'Wiethorst' nie jest kłopotliwa w uprawie. Za stanowisko w pełnym słońcu odwdzięczy się proporcjonalnym wzrostem i intensywnym wybarwieniem. Nie ma dużych wymagań glebowych.

Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, próchniczne, średnio żyzne, o lekko kwaśnym odczynie. Te warunki jest w stanie spełnić większość przeciętnych gleb w przydomowych ogrodach.

Sosna Schwerina nie lubi dużego nagromadzenia wilgoci w glebie, a tym bardziej zalewania, więc zawczasu warto przygotować dobrze zdrenowane miejsce. Co ważne, sosna ta jest odporna na mróz (strefa 6a). Jedynie w północno-wschodnim krańcu Polski może wymagać okrycia na zimę.

Sosna Schwerina 'Wiethorst'

Fot. Monika Szczepaniak (APZ), Grzegorz Falkowski (APZ)

Gdzie posadzić?

Ze względu na atrakcyjny pokrój, dekoracyjny kolor i niewielkie wymiary odmianę 'Wiethorst' należy traktować jak typowy soliter. Najlepiej zaprezentuje swój puchaty pokrój, gdy będzie rosła bez towarzystwa innych roślin na trawniku lub w wyeksponowanym miejscu ogrodu. Doskonale wpisze się także w otoczenie ogrodu wrzosowego lub skalniaka.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT