Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Honda: Pielęgnacja trawnika w okresie upałów

Zapowiadana w Polsce fala gorących i słonecznych dni cieszy niejedną osobę, zwłaszcza że przypada na początek wyczekiwanych wakacji i sezonu urlopowego. Jednak upał i susza, nawet te kilkudniowe, nie służą roślinom, dlatego nie zapominajmy o podlewaniu i pielęgnacji ogrodu. Zadbajmy też o trawniki, by nie zostały oszpecone „łysymi plamami”.

Podlewanie trawnika podczas upałów – obfite i o wczesnej porze

W upalne dni trawnik potrzebuje życiodajnej wody. „Niedobór wody, nawet w przypadku standardowych letnich temperatur i stopnia nasłonecznienia, wpływa bardzo negatywnie na jakość darni. Powoduje żółknięcie i zasychanie źdźbeł. Szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie roślin na wodę wynosi 4-5 l/m2.” – wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów dzieląca się doświadczeniem nabytym podczas wieloletniego prowadzenia firmy wykonawczej Zielony Salon.

Podczas upałów podlewajmy obficie i dokładnie, by woda przesiąkła do niższych warstw gleby, w których trawa jest zakorzeniona - czyli na głębokość 10-15 cm. Najlepszą porą zawsze jest wczesny poranek. Wieczorne nawadnianie też jest dopuszczalne, ale trzeba być bardzo wyczulonym na pierwsze objawy chorób grzybowych w porę im przeciwdziałając.

Bardzo istotne jest również, aby różnica temperatur pomiędzy rośliną a wodą była niewielka oraz by zminimalizować parowanie.Pamiętajmy, że trawy nie należy podlewać w palących promieniach słońca, ze względu właśnie na dużą różnicę temperatur i natychmiastowe parowanie wody, która nie zdąży wsiąknąć w podłoże. Ostre promienie słońca mogą też przypalać darń skupiając się w kroplach wody jak w soczewce.”

Podlewanie trawnika urządzeniami Honda

Najwygodniejszym sposobem nawadniania trawników, zwłaszcza o dużej powierzchni, są różnego rodzaju systemy zraszaczy. Nie wymagają stałej obsługi, a te nowoczesne można ustawić na automatyczne włączenie o konkretnej godzinie. Systemy te mogą być zasilane wodą z motopompy.
Do takich celów można z powodzeniem wykorzystać motopompę spalinową Honda WX10 służącą do pompowania wody z dostępnych naturalnych zbiorników wody.

Honda_motopompa WX10
motopompa Honda WX10

Jest to niewielkie i wydajne zarazem urządzenie, które może być wykorzystane do nawadniania trawników, ogrodów przydomowych czy ogródków warzywnych. Doskonale sprawdza się w połączeniu z systemami zraszania, nawet kilkoma jednocześnie, ponieważ w ciągu godziny może przepompować do 7 800 l/h. Wytwarza wysokie ciśnienie umożliwiające podanie wody na wysokość 35 m” – mówi Piotr Gołędowski, Manager Produktu Motopompy z firmy Aries Power Equipment.

Ważąc zaledwie 6,1 kg jest urządzeniem mobilnym – jest łatwa w przenoszeniu i ustawianiu w wybranym miejscu. Jest cicha i nie przeszkadza w ogrodzie, ponieważ pracuje na 4-suwowym silniku Honda GX 25 o mocy 1KM, który spełnia najbardziej restrykcyjne normy obowiązujące w Unii Europejskiej i USA. Silnik ten ma obniżony poziom emisji spalin - o 85% niższy od tego emitowanego przez silnik 2-suwowy.

Zastosowano w nim także system smarowania olejowego, który umożliwia pracę oraz przechowywanie urządzenia dosłownie w każdej pozycji. Do trawników o większej powierzchni można zastosować większy model motopompy – Honda WX15, która podaje wodę na wysokość do 40m a jej wydajność wynosi 14 400l/h. Waga 10 kg umożliwia sprawne przenoszenie urządzenia, według potrzeb i uwarunkowań pracy.

Koszenie – regularne nawet podczas upałów

Prawdą jest, że podczas bardzo gorących i słonecznych dni trawa rośnie wolniej. Można by przypuszczać, że w takich warunkach nie musimy kosić. Jednak, niezależnie od aury, koszenie należy wykonywać systematycznie.

Głównym powodem zalecanego koszenia, nawet gdy darń jest niska, jest niedopuszczenie do zakwitnięcia źdźbeł trawy. Celem rośliny jest wytworzenie nasion, ale w przypadku trawy, przekwitnięta darń zasycha i bardzo trudno jest ją odbudować, przywrócić do życia. Dlatego, pomimo upału, pomimo niewielkiej wysokości trawy, należy ją skosić. Dzięki temu uchronimy nasz trawnik przed tworzeniem się na nim wysuszonych, tzw. łysych, plam. Po koszeniu trawnik należy nawodnić.” - mówi Lidia Tokarska.

Śledząc prognozy pogody i spodziewając się fali upałów, możemy pomóc trawie przetrwać ten trudny okres zasilając trawnik nawozem zawierającym potas. Szczególnie istotne jest dostarczanie tego pierwiastka w sytuacjach „stresujących” dla roślin, a taką jest susza. Wnikający do komórek potas pozwala roślinom utrzymać wodę.”

Koszenie trawnika urządzeniami Honda

Z punktu widzenia trawy, kluczowym elementem koszenia jest precyzja cięcia i ostrość noży. Zapewniają one cięcie, które nie rani darni. Trawa uszkodzona przez tępe ostrza traci więcej wody, dlatego zawsze, nie tylko w upalnym okresie, warto zadbać o sprzęt wysokiej jakości, wyposażony w ostrza zapewniające precyzję cięcia oraz opcje regulowania wysokości koszenia.

Honda_HRX537_VYE
kosiarka spalinowa Honda HRX 537 VYE

Atrybuty te posiadają kosiarki spalinowe Honda - wygodne w obsłudze i przyjazne dla trawy, wyposażone w układ podwójnych noży MicroCut® i wielostopniową regulację wysokości koszenia.

System podwójnych noży jest rozwiązaniem Honda, którego efektem jest bardzo precyzyjne cięcie i rozdrobnienie rośliny, nawet do 1 milimetra.” – wyjaśnia Mariusz Czarnocki, Menedżer Produktu Urządzenia do pielęgnacji zieleni w firmie Aries Power Equipment - Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń HONDA w Polsce.

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu górnego i dolnego noża. Górny – odpowiada za cięcie podstawowe, zaś dolny – za bardzo dokładne rozdrobnienie pokosu. Takie rozwiązanie nie tylko usprawnia napełniane kosza, mulczowanie czy mielenie liści, ale przede wszystkim jest zdrowe dla trawy. Jeśli użytkownik stale dba o ostrość noży, trawa nie doznaje ran podczas koszenia i w związku z tym dobrze się rozkrzewia.”

W nowoczesny system podwójnych noży wyposażonych szeroka gama kosiarek Honda: seria HRX i modele z serii IZY - HRG 465 SDEX, HRG 536 VKE/VLE. Natomiast kosiarki traktorowe Honda HF 2417HME/HT i HF 2622HM/2622HT są wyposażone w mechanizm synchronizacji pracy podwójnych noży, zwiększający dokładność koszenia.

Nowością na rynku są modele z linii Super Komfort – HRX 537 C4 VKE i VYE z nowym system napędu Select Drive, umożliwiającym płynne dostosowywanie prędkości jazdy kosiarki do warunków – wysokości i gęstości roślin, indywidualnego kroku użytkownika. Kosiarki te o szerokości roboczej 53 cm i wyposażone w silniki Honda o mocy 5,1KM z układem automatycznego ssania oraz systemem EASY START są rekomendowane do koszenia powierzchni do 1 800 m2.

Wysokość koszenia można wygodnie ustawiać na 7 poziomach w zakresie 19 - 101 mm. Ponadto kosiarki te posiadają system do mulczowania, pojemne kosze (85l), duże koła ułatwiające manewrowanie oraz zabezpieczenia, jak system bezpiecznej eksploatacji HONDA BLADE-BRAKE w HRX 537 C4 VKE czy Honda ROTOSTOP® - system odłączający napęd ostrza od silnika. Opcjonalnie można w nich zainstalować zestaw do aeracji trawnika.


Honda Miimo
akumulatorowa kosiarka Honda Miimo

Najnowocześniejszym rozwiązaniem, gwarantującym prawidłowe skoszenie trawnika o wybranej porze jest robot koszący Honda Miimo. Inteligentny i samodzielny, skosi trawnik wedle życzenia właściciela, który po zaprogramowaniu robota, nie musi martwić się ani o kondycję trawy w upalne dni, ani o koszenie podczas urlopu.

Nie emituje spalin. Posiada bezpieczny nawigacyjny system czujników, system automatycznego dostosowania prędkości kół do gęstości, grubości i wysokości trawy, trwały akumulator litowo-jonowy zapewniający niezawodność przez kilka sezonów, kod PIN zabezpieczający przed nieupoważnionym użytkowaniem.

Wentylator umieszczony pomiędzy nożami unosi trawę, zapewniając równe cięcie, a regulacja wysokości koszenia umożliwia ustawienie noży z dokładnością do 1 mm w zakresie 20-60 mm. Drobno skoszone źdźbła trawy zostają równomiernie rozłożone na powierzchni, stanowiąc naturalny nawóz dla trawnika. Noże wykonane z ciągliwej stali sprężynowej są bezpieczne - wyginają się, ale nie pękają w przypadku natrafienia na przeszkodę.

Jego unikalną cechą jest utrzymanie linii prostej jazdy w poprzek stoku. Przy pokonywaniu wzniesień, jeśli kąt nachylenia terenu przekroczy 25°, robot bezpiecznie zmienia kierunek, a w przypadku ponad 55° - silniki zatrzymują się. Honda Miimo dostępny jest w dwóch wersjach: HRM300 (powierzchnia koszenia do 2 200 m2) i HRM 500 (pow. koszenia do 3 000 m2 ).

Źródło: www.mojahonda.pl
zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Tydzień 8, Sentencja nr:5
Rośliny zimozielone i iglaste warto cieniować – podczas pierwszych pogodnych dni silne słońce może mocno wysuszać rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwiać uzupełnienie strat wody. Do cieniowania można użyć agrowłókniny.
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Tydzień 8, Sentencja nr:4
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Tydzień 8, Sentencja nr:3
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Tydzień 8, Sentencja nr:2
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Tydzień 8, Sentencja nr:1
Odgarniając śnieg z ogrodowych mebli, ścieżek i podjazdu pamiętajmy, że należy go rozkruszać – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować np. gnicie darni.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!