Logo
Logo
Do góry

Bosch: Wspiera kolekcję róż w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie

Jest tylko jedna królowa! Bosch wspiera kolekcję róż w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie. Róża nazywana jest królową kwiatów. Jej wizerunek wielokrotnie pojawia się w literaturze, sztuce, legendach. Tradycja zakładania ogrodów różanych powstała przed tysiącami lat. Rosły w ogrodach władców i przy chłopskich zagrodach. Kolekcja róż w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie-Powsinie jest kolekcją narodową.

Na powierzchni ok. 3200 m2 rośnie ponad 600 gatunków i odmian róż. Gromadzone są tu odmiany, które miały znaczenie w historii hodowli, jak również nowości ostatnich lat (np. róże angielskie i odmiany polskie). Cięcie i pielęgnacja są tak prowadzone, aby widoczne było jak najwięcej cech danej odmiany.

W tym roku do pielęgnacji kolekcji róż używane są m.in. narzędzia z programu ogrodowego Bosch: akumulatorowe nożyce Ciso oraz Isio, podkaszarka ART 26 LI, kosiarka Rotak 34 LI. Wszystkie narzędzie przekazane przez Boscha do Ogrodu Botanicznego oparte są na innowacyjnej technologii litowo-jonowej.

Krzewy róż, które można podziwiać w Ogrodzie Botanicznym PAN w Warszawie-Powsinie, posadzono w różnorodnych zestawieniach pod względem przynależności do grupy i pochodzenia, a także charakteru i siły wzrostu oraz barwy kwiatów. Spośród posadzonych w kolekcji najstarszych róż, znanych już w starożytności, wymienić można różę damasceńską (Rosa ×damascena), różę francuską (R.. gallica), róże białą (R. ×alba) i ich odmiany. Większość dawniej uprawianych róż ma pięknie zbudowane i silnie pachnące kwiaty. Rośnie tu jedna z pierwszych uprawianych róż o żółtych kwiatach – róża żółta (R. foetida) i jej odmiany – ‘Persian Yellow’, ‘Bicolor’. Interesujące pod względem specyficznego ,,omszenia” kielichów kwiatowych są powstałe w XVII w. tzw. odmiany róż mchowych (R. ×centifolia f. muscosa). Dzięki różom chińskim (R. chinensis) sprowadzonym z Chin, pojawiły się w procesie hodowli u wielu nowych odmian takie korzystne cechy jak powtarzanie kwitnienia do jesieni, czerwona barwa kwiatów, ,,szlachetny” kształt kwiatu, ale też niższa odporność na mróz i choroby.

Pielęgnacja kolekcji róż w Ogrodzie Botanicznym - etapy

Prace wiosenne rozpoczynają się od odkrywania krzewów, przeważnie w końcu marca. Najpierw usuwana jest słoma z róż pnących, a następnie rozgarniane są kopczyki z kory w całej kolekcji. W tym samym terminie, a czasem wcześniej, rozpoczyna się cięcie krzewów. Najpierw przycina się krzewy róż parkowych: gatunki i ich odmiany, botaniczne i historyczne. Następnie przystępuje się do cięcia odmian okrywowych, a potem pozostałych – pnących, rabatowych, miniaturowych i wielkokwiatowych. Cięcie trwa ponad miesiąc i kończy się zwykle ok. połowy kwietnia. Cięcie to jedna z najbardziej pracochłonnych, ale i najważniejszych prac w kolekcji. Przydatne okazały się tu akumulatorowe nożyce ogrodowe Ciso firmy Bosh, dzięki którym praca jest mniej męcząca. Można nimi precyzyjnie ścinać pędy grubości do 14 mm. Dobrze wykonane ciecie przyczynia się do prawidłowego wzrostu i rozwoju krzewów oraz ich obfitego kwitnienia. Na początku kwietnia czasem sadzi się i przesadza jeszcze krzewy oraz rozpoczyna prace w szkółce róż. Pod koniec miesiąca cała kolekcja jest nawożona nawozami mineralnymi.

W maju wykonuje się prace porządkowe, do których należy m.in. likwidowanie krecich kopców, podsiewanie trawy na trawnikach, krawędziowanie rabat. Od wiosny do późnej jesieni usuwane są chwasty i prowadzona jest ochrona przed chorobami i szkodnikami. Do ważnych prac należy koszenie trawników, które odbywa się przez cały sezon wegetacyjny. Większe powierzchnie koszone są dużą kosiarką ciągnikową. Do bardziej precyzyjnego wykończenia koszenia w miejscach dla niej niedostępnych przydatne są np. akumulatorowe narzędzia firmy Bosch. W tym roku wąskie alejki koszone są kosiarką Rotak 34 LI oraz podkaszarką ART 26 LI. Aby trawniki i rabaty estetycznie i ładnie wyglądały stosuje się nożyce Isio z możliwością umocowania na drążku i z kółeczkami ułatwiającymi prowadzenie narzędzia. Ścina się nimi wygodnie trawę pod pochylającymi się ku ziemi pędami krzewów. Drążki u tych narzędzi są wysuwane teleskopowo, co dodatkowo ułatwia pracę.

Kwitnienie róż rozpoczęło się w maju i trwa do jesieni. Większość odmian wymaga usuwania przekwitniętych kwiatostanów. Jak najszybciej po przekwitnięciu, od końca czerwca do końca września, ścina się przekwitnięte kwiaty i kwiatostany krzewów róż. Wtedy płatki kwiatów nie gniją podczas deszczowej pogody, owoce nie zawiązują się, a z bocznych pąków na pędzie wyrastają młode pędy z kolejnymi kwiatami i kwitnienie przedłuża się. Przy pracy tej sprawdzają się nowe nożyce akumulatorowe Ciso.

Jesienią sadzone są krzewy, także nowe gatunki i odmiany.

Informacja powstała przy współpracy z dr Martą Monder – pracownikiem Ogrodu Botanicznego PAN w Warszawie, odpowiedzialną za Kolekcję Róż

2009-08-12


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu