Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Konferencja "Woda i zieleń w mieście" - 24 kwietnia w Szczecinie

Konferencja "Woda i zieleń w mieście" odbędzie się pierwszego dnia targów MIASTO OGRÓD - Zielony design - 24 kwietnia 2015 w hali MTS. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji są parki, skwery i zieleńce.

Jak powinna wyglądać wzorowa przestrzeń publiczna w miastach?

Co zrobić, aby efektywnie wydawać pieniądze na gospodarowanie zielenią miejską?

Na te pytania odpowiedzą sobie uczestnicy i prelegenci Konferencji "Woda i zieleń w mieście", która odbędzie się pierwszego dnia targów MIASTO OGRÓD - Zielony design - 24 kwietnia 2015 w hali MTS. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji są parki, skwery i zieleńce.

Zagadnienia poruszane podczas konferencji skoncentrowane będą wokół miniprzestrzeni publicznych, miejsc zielonych wplecionych w tkankę miejską, umożliwiających mieszkańcom aglomeracji obcowanie z naturą, wypoczynek oraz różnorodne formy spędzenia czasu.

Tereny zieleni w mieście są niezwykle istotnym elementem krajobrazu kulturowego, nie tylko ze względu na estetyczny wizerunek miast, ale również z uwagi na wartości użytkowe, społeczne oraz ekologiczne. Parki, skwery i zieleńce są przestrzeniami docenianymi ze względu na możliwość ich użytkowania w odmienny sposób przez różne grupy mieszkańców. Dla dzieci i młodzieży przestrzenie zielone będą głównie miejscem zabawy i uprawiania sportu, dorośli wykorzystają je również do odpoczynku po pracy, spacerowania, spotkań i wspólnych rozmów.

Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość zapoznania się z rozwiązaniami umożliwiającymi efektywne wydawanie publicznych pieniędzy na potrzeby przestrzeni miejskiej. Tematyka prelekcji związana jest także z parkami miejskimi przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, zielonymi przedogródkami oraz placami zabaw. Wśród prelegentów znajdują się wykładowcy akademiccy i specjaliści z całej Polski.

W ramach konferencji zaplanowano również panel dyskusyjny: „Partycypacja społeczne kluczem do sukcesu zagospodarowania przestrzeni miejskich?”.

Tematy konferencji oraz prelegenci

  • Wprowadzenie do tematu - parki, skwery i zieleńce - zielone akcenty miast - dr inż. arch. Magdalena Rzeszotarska–Pałka
  • Otwarta przestrzeń publiczna - jak efektywnie wydać pieniądze publiczne na przestrzeń miejską? - Michał Gdak, Dominika Janicka
  • Zielone przedogródki Szczecina - Magdalena Grycko Ogrodnik Miejski
  • Woda na placu zabaw – frajda nie tylko dla dzieci - dr inż. Monika Edyta Drozdek
  • Istota placu zabaw - klucze do realizacji atrakcyjnej przestrzeni do zabawy - dr inż. arch. Magdalena Czałczyńska-Podolska
  • Zieleń bez ograniczeń - przystosowanie parków miejskich do potrzeb osób niepełnosprawnych - dr inż. Monika Joanna Latkowska
  • Promocja zieleni i przykłady parków ze świata - Barbara Czerniawska

Konferencja skierowana jest do architektów, architektów krajobrazu, projektantów zieleni, ogrodników, szkółkarzy, deweloperów, zarządców i wykonawców zieleni, samorządowców. Udział w niej jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie www.mts.pl

Konferencja

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu