Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2020
Do góry

Betafence: Dom z gabionami - zdjęcia z realizacji

Gabiony Betafence ozdabiają front domu pani Marianny Kowal ze Szczyrku. Konstrukcja podpiera skarpę, osłania garaż i beton z elewacji. Do wypełnienia gabionów posłużył lokalny biały piaskowiec, doskonale komponując się z otoczeniem i zakopiańską architekturą budynku. O szczegółach realizacji opowiada zauroczona właścicielka.

Dom z gabionami

Gabiony to doskonale proste inżyniersko rozwiązanie. Jestem nimi zafascynowana, od kiedy poznałam ich możliwości. – mówi Marianna Kowal z firmy Siatex. – Gabiony stawialiśmy już wcześniej samodzielnie na terenie firmy i w prywatnym ogrodzie, znane są więc mi od wielu lat. Ale projekt i wykonanie okładziny na domu w Szczyrku był dla nas nowatorski.

Dom pani Marianny jest położony na skarpie, dlatego osadzony został we wnęce betonowej ściany oporowej. Właścicielka postanowiła zasłonić ją gabionem, który rozciągnęła dodatkowo na ściany garażu i przy schodach, prowadzących do wejścia domu.

Zakopiańska architektura charakteryzuje się drewnianymi, zdobionymi domami oraz kamienną elewacją, czyli materiałami występującymi w okolicy. Nie inaczej jest tutaj. Do wypełnienia koszy gabionowych został wykorzystany lokalny biały piaskowiec.

Dom z gabionami Betafence

Przebieg montażu z niespodziankami

Gabiony to konstrukcje inżynieryjne, a te zwykle napotykają niespodziewane trudności. Podobnie było w tym wypadku. Trudność sprawiły detale, które wymagały znaczącego nakładu pracy – większego niż początkowo szacowano.

Skomplikowanym zadaniem okazało się obmyślenie sposobu mocowania siatek z profilem startowym, mocowanym do muru z betonu. Konieczne było zachowanie formy i odpowiedniego rozłożenia ciężaru, więc kamienie układano warstwami w kolejnych koszach. Kolejną trudnością był fakt, że ściana oporowa nie w każdym miejscu zachowywała idealny pion. Różnice trzeba było wyrównać kamieniem o odpowiedniej grubości.

Wyzwaniem okazało się również samo rozłożenie płaskich kamieni w koszach tak, żeby razem tworzyły zwartą powierzchnię przypominającą mur. Z tym wszystkim zmierzyło się zaledwie dwóch konstruktorów – właściciel domu i współwłaścicielka firmy Siatek.

Dom z gabionami Betafence Dom z gabionami Betafence
Dom z gabionami Betafence

Efekt końcowy

Wielka satysfakcja – tak można najkrócej opisać wrażenia właścicielki domu. – Moja ocena tego projektu może nie być obiektywna, gdyż jestem miłośniczką gabionów i cały kamień układałam własnoręcznie. Gabionowe fasady polecam innym z pełnym przekonaniem. – zachęca pani Marianna.

Pochodzenie kamienia

Biały piaskowiec z dodatkiem kwarcu pochodzi z masywu Skrzycznego. Bliskie położenie surowca mocno wpłynęło na cenę wypełnienia, szczególnie na koszt logistyki.

Dom z gabionami Betafence

 

Źródło: Betafence

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu