Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Betafence: Dom z gabionami - zdjęcia z realizacji

Gabiony Betafence ozdabiają front domu pani Marianny Kowal ze Szczyrku. Konstrukcja podpiera skarpę, osłania garaż i beton z elewacji. Do wypełnienia gabionów posłużył lokalny biały piaskowiec, doskonale komponując się z otoczeniem i zakopiańską architekturą budynku. O szczegółach realizacji opowiada zauroczona właścicielka.

Dom z gabionami

Gabiony to doskonale proste inżyniersko rozwiązanie. Jestem nimi zafascynowana, od kiedy poznałam ich możliwości. – mówi Marianna Kowal z firmy Siatex. – Gabiony stawialiśmy już wcześniej samodzielnie na terenie firmy i w prywatnym ogrodzie, znane są więc mi od wielu lat. Ale projekt i wykonanie okładziny na domu w Szczyrku był dla nas nowatorski.

Dom pani Marianny jest położony na skarpie, dlatego osadzony został we wnęce betonowej ściany oporowej. Właścicielka postanowiła zasłonić ją gabionem, który rozciągnęła dodatkowo na ściany garażu i przy schodach, prowadzących do wejścia domu.

Zakopiańska architektura charakteryzuje się drewnianymi, zdobionymi domami oraz kamienną elewacją, czyli materiałami występującymi w okolicy. Nie inaczej jest tutaj. Do wypełnienia koszy gabionowych został wykorzystany lokalny biały piaskowiec.

Dom z gabionami Betafence

Przebieg montażu z niespodziankami

Gabiony to konstrukcje inżynieryjne, a te zwykle napotykają niespodziewane trudności. Podobnie było w tym wypadku. Trudność sprawiły detale, które wymagały znaczącego nakładu pracy – większego niż początkowo szacowano.

Skomplikowanym zadaniem okazało się obmyślenie sposobu mocowania siatek z profilem startowym, mocowanym do muru z betonu. Konieczne było zachowanie formy i odpowiedniego rozłożenia ciężaru, więc kamienie układano warstwami w kolejnych koszach. Kolejną trudnością był fakt, że ściana oporowa nie w każdym miejscu zachowywała idealny pion. Różnice trzeba było wyrównać kamieniem o odpowiedniej grubości.

Wyzwaniem okazało się również samo rozłożenie płaskich kamieni w koszach tak, żeby razem tworzyły zwartą powierzchnię przypominającą mur. Z tym wszystkim zmierzyło się zaledwie dwóch konstruktorów – właściciel domu i współwłaścicielka firmy Siatek.

Dom z gabionami Betafence Dom z gabionami Betafence
Dom z gabionami Betafence

Efekt końcowy

Wielka satysfakcja – tak można najkrócej opisać wrażenia właścicielki domu. – Moja ocena tego projektu może nie być obiektywna, gdyż jestem miłośniczką gabionów i cały kamień układałam własnoręcznie. Gabionowe fasady polecam innym z pełnym przekonaniem. – zachęca pani Marianna.

Pochodzenie kamienia

Biały piaskowiec z dodatkiem kwarcu pochodzi z masywu Skrzycznego. Bliskie położenie surowca mocno wpłynęło na cenę wypełnienia, szczególnie na koszt logistyki.

Dom z gabionami Betafence

 

Źródło: Betafence

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
SIEJ I SADŹ!
Na czasie
SIEJ I SADŹ!
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!