Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021
Do góry

Święta pełne gwiazd betlejemskich - pomysły i inspiracje od florystów

Gwiazda betlejemska od lat cieszy się popularnością w czasie Bożego Narodzenia i w całej Europie uznawana jest za nieodłączny element świąt. Floryści Ilka Siedenburg oraz Björn Kroner z Niemiec stworzyli bajkowe dekoracje z gwiazdami betlejemskimi, które wprowadziły do wnętrz zabytkowej kamienicy "Haller6" w Hamburgu bajkowy klimat i magiczną atmosferę.

 

Floryści czerpali inspiracje z baśni braci Grimm - „Czerwonego Kapturka”, „Śpiącej Królewny” oraz „Królewny Śnieżki”. Autorka prac IIka Siedenburg tworząc aranżacje podkreśliła - Zależało nam na tym, aby pokazać wszechstronność gwiazd betlejemskich. Są one nieodłącznym elementem świąt i piękną dekoracją, ale wielu osobom brakuje pomysłów na ich zaaranżowanie.

Dekoracje można było podziwiać w zabytkowej kamienicy "Haller6" w Hamburgu.

Czerwony Kapturek i las pełen czerwonych gwiazd betlejemskich

2014-poinsecja-czerwony-kapturek

Czerwone gwiazdy betlejemskie cieszą się największym powodzeniem, a w połączeniu z zielonymi dodatkami tworzą tradycyjne dekoracje.

W tym przypadku gwiazdy osadzono w leśnej scenerii i zestawiono je z licznymi naturalnymi elementami – soczystym zielonym mchem, gałązkami jodły oraz szyszkami.

Czerwone gwiazdy betlejemskie wykorzystano do wieńców adwentowych, stroików bożonarodzeniowych oraz do przystrojenia choinki.

Miłośnikom kreatywnych rozwiązań z pewnością przypadną do gustu „gwiaździste” dekoracje radośnie lewitujące przy suficie.

Święta pełne gwiazd betlejemskich
Święta pełne gwiazd betlejemskich
Święta pełne gwiazd betlejemskich
Święta pełne gwiazd betlejemskich

Wystawna kolacja u Królewny Śnieżki


Święta pełne gwiazd betlejemskich

Ilka Siedenburg oraz Björn Kroner proponują aranżacje świątecznego stołu z różnokolorowymi poinsecjami. Kremowe, nakrapiane oraz czerwone gwiazdy zestawili z modnymi w tym sezonie miedzianymi dodatkami. Połączenie tych kolorów pasuje do nowoczesnych i jasnych wnętrz.

Gwiazdy betlejemskie ustawili wzdłuż stołu i stworzyli razem z innymi dekoracyjnymi akcentami miły dla oka bieżnik. Należy pamiętać, aby kompozycja nie zasłaniała osób siedzących naprzeciwko siebie.

Dlatego warto przy takich dekoracjach użyć ciętych gwiazd betlejemskich i wstawić je do eleganckich kryształowych wazoników lub kieliszków. Świeczki w miedzianych lub przeźroczystych świecznikach dodadzą uroku kompozycji, a przy odświętnej kolacji stworzą magiczny nastrój.

Święta pełne gwiazd betlejemskich
Święta pełne gwiazd betlejemskich
Święta pełne gwiazd betlejemskich
Święta pełne gwiazd betlejemskich

Delikatna jak królewna… Śpiąca Królewna


Święta pełne gwiazd betlejemskich

Gwiazda betlejemska, choć najczęściej kojarzona jest z kolorem czerwonym, pięknie prezentuje się również w wersji różowej. Pasuje do nowoczesnych wnętrz oraz wprowadza świeży i zarazem romantyczny nastrój. W pokoju stylizowanym na komnatę Śpiącej Królewny floryści zaproponowali dekorację w postaci trójwymiarowego wezgłowia oraz dywanu.

Taki żywy obraz wypełniony bujnie kwitnącymi gwiazdami betlejemskimi można również powiesić wysoko na ścianie i przykuć uwagę miłośników oryginalnych rozwiązań.

Różowe oraz kremowe gwiazdy betlejemskie tworzą niezwykle zgrany duet. Oba kolory wspaniale wyglądają w białych wazonach czy naczyniach.

Chcąc zwiększyć objętość aranżacji floryści przystroili je wybielonymi gałązkami. Przygotowali również oryginalną kulę, ułożoną z plastikowych kubeczków, która pełniła funkcję naczynia dla ciętych poinsecji. Blasku kompozycji nadały malutkie migoczące lampkami.

Święta pełne gwiazd betlejemskich Święta pełne gwiazd betlejemskich Święta pełne gwiazd betlejemskich

W przypadku wykorzystania ciętej gwiazdy betlejemskiej należy pamiętać, aby po przycięciu łodygi zanurzyć ją w gorącej (ok. 60 °C), a następnie wstawić do chłodnej wody. Dzięki temu zabiegowi powstrzymamy wypływanie białego soku i przedłużymy żywotność rośliny.

Powiązane artykuły
Warto przeczytać
RENOWACJA
Na czasie
RENOWACJA
Zobacz więcej
 
Twoja strona ogrodu