Logo
Logo
Do góry

Polbruk: Dekoracyjne nawierzchnie z kolorowej kostki brukowej Carmino

Aby urozmaicić szarą monotonię nawierzchni przydomowych warto zastosować kolorowe kostki brukowe. Z pomocą w urozmaiceniu naszego otoczenia przychodzą różnobarwne brukowe elementy z linii Polbruk Carmino. Podpowiadamy, jak zastosować je w niebanalny sposób, aby nasza posesja zamieniła się w zjawiskowy zakątek.

Kolory wnoszą do każdej aranżacji odrobinę różnorodności, podkreślają piękno ogrodowych roślin i nadają charakteru całej przestrzeni. Właśnie dlatego warto pomyśleć o ożywieniu szarej, monotematycznej powierzchni i podczas projektowania wykorzystać niezwykle efektowne narzędzie, w postaci kolorowych kostek brukowych.

Kolorowa kostka brukowa - rutynie mówimy stanowcze NIE

Szara nawierzchnia zazwyczaj kojarzy nam się z codziennością miejskich terenów, chodników i ścieżek rowerowych. Coraz częściej jednak nawet na tak otwartych przestrzeniach zauważamy kolorowe mozaiki, pasy oraz barwne wzory, które nadają otoczeniu więcej uroku.

Dekoracyjne nawierzchnie z kolorowej kostki brukowej Polbruk Carmino
Małe brukowe elementy pozwalają na stworzenie unikalnych efektów kompozycyjnych nawierzchni.
Fot. Polbruk – kostka Carmino

Na polskich podwórkach w ostatnich latach również możemy dostrzec liczne zmiany. Jest to spowodowane powiększeniem oferty dekoracyjnej kostki brukowej na rynku materiałów nawierzchniowych. Doskonałym przykładem różnorodności są kostki brukowe z linii Polbruk Carmino.

W kolekcji znajdziemy bowiem dziesięć wyjątkowych odcieni, odzwierciedlających wszystkie pory roku: od szarości, brązów, czerwieni, aż po nieco bardziej egzotyczne mieszanki kolorów Indiana, Hawaii czy Latte.

Dodatkowo, wszystkie opcje dostępne są w formie gładkiej, jak i postarzanej powierzchni. Przy ich pomocy w szybki i łatwy sposób możemy stworzyć na naszym podwórku niebanalną, barwną kompozycję. Jak jednak zaprojektować swoje wymarzone otoczenie, nie powodując przy tym zamieszania i bałaganu w przestrzeni, która powinna być uporządkowana i spójna?

Przede wszystkim, w myśl zasady „Co za dużo, to niezdrowo” musimy pamiętać, że wszystko, co w nadmiarze może skutecznie zaburzyć każdą aranżację. Właśnie dlatego bezpiecznie jest kierować się regułą, aby nie łączyć więcej niż trzech odcieni kostki jednocześnie. Zbyt wiele barw może rozpraszać uwagę i zamienić naszą konfigurację w zupełny mix barw.

Równie ważny jest także dobór kolorów pod względem temperatury. Zimne barwy najlepiej będą komponowały się z zimnymi, a ciepłe z ciepłymi.

Możemy również zdecydować się na nieco odważniejsze, kontrastowe zestawienie, ale wówczas musimy szczególnie ostrożnie dobierać odcienie. Najbezpieczniej będą prezentować się: szarość z grafitem, a ciepłe, jasne, jesienne kolory z czerwienią i brązem.

Dobór kolorystyki zależy w dużej mierze również od stylu naszej okolicznej zabudowy i efektów jakie chcemy osiągnąć. Klasyczne i minimalistyczne projekty z pewnością podkreślą melanże w chłodnych odcieniach i gładkiej powierzchni. Z kolei surowy charakter rustykalnych przestrzeni skutecznie ocieplą propozycje pastelowe o postarzanej fakturze.

Dekoracyjne nawierzchnie - kształtujemy wyjątkowe krajobrazy

Kolory i faktury, to jednak nie jedyne elementy, które kształtują dane otoczenie. Równie ważne jest dostosowanie kształtów i rozmiarów materiałów nawierzchniowych do wielkości i często nieregularnego układu działki. W zależności od położenia poszczególnych jej części możemy stworzyć unikalne efekty kompozycyjne, które nadadzą przydomowej przestrzeni wyrazu i podkreślą wyjątkowy charakter każdej posesji.

Dekoracyjne nawierzchnie z kolorowej kostki brukowej Polbruk Carmino
Dzięki różnorodności kolorystycznej kostek brukowych możemy stworzyć na posesji niebanalną, barwną aranżację.
Fot. Polbruk – kostka Carmino

W zbudowaniu oryginalnego krajobrazu pomogą z pewnością małe, trapezowe kostki z kolekcji Polbruk Carmino, dostępne w pięciu praktycznych rozmiarach (7,3/5,3x9,1; 8,3/6,3x9,1; 9,3/7,3x9,1; 10,3/8,3x9,1; 11,3/9,3x9,1 cm). Tak szeroki wybór i specjalny format ułatwiają wyłożenie nawet niestandardowej nawierzchni.

Niewielkie wymiary kostek dają szerokie pole do budowy wzorów na bazie koła: łuków, okręgów oraz krętych ogrodowych ścieżek. Ciekawą i efektowną propozycją jest również kostka układana w spiralę, na większym placu przed domem lub na podjeździe.

Oryginalne i fantazyjne mozaiki możemy również budować na tarasach i w altankach, nadając przydomowym przestrzeniom niezwykłego uroku i dynamiczności.

Jeśli zatem zdecydujemy się na wybór niewielkich, trapezowych kształtów, możemy zaaranżować niemal każdy zakamarek naszej posesji. Przy zastosowaniu kostek brukowych na poszczególnych fragmentach, warto zwrócić uwagę również na ich konstrukcję i wytrzymałość.

Kostka taka, jak Polbruk Carmino, posiadająca 6 lub 8 cm grubości, bez problemu może być układana na bardziej eksploatowanych miejscach, takich jak podjazdy, schody, czy ciągi komunikacyjne, gdyż jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia, a także można dopasować grubość do przewidywanego obciążenia. Dzięki temu mamy pewność, że powierzchnia przez długie lata nie zmieni swojego wyglądu.

Kostki Polbruk Carmino, dzięki swojej różnorodności kolorystycznej i trapezowym kształtom dają szerokie pole do stworzenia niezwykle barwnych i efektownych aranżacji przydomowych przestrzeni.

Źródło: Polbruk

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu