Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Polbruk: Dekoracyjne nawierzchnie z kolorowej kostki brukowej Carmino

Aby urozmaicić szarą monotonię nawierzchni przydomowych warto zastosować kolorowe kostki brukowe. Z pomocą w urozmaiceniu naszego otoczenia przychodzą różnobarwne brukowe elementy z linii Polbruk Carmino. Podpowiadamy, jak zastosować je w niebanalny sposób, aby nasza posesja zamieniła się w zjawiskowy zakątek.

Kolory wnoszą do każdej aranżacji odrobinę różnorodności, podkreślają piękno ogrodowych roślin i nadają charakteru całej przestrzeni. Właśnie dlatego warto pomyśleć o ożywieniu szarej, monotematycznej powierzchni i podczas projektowania wykorzystać niezwykle efektowne narzędzie, w postaci kolorowych kostek brukowych.

Kolorowa kostka brukowa - rutynie mówimy stanowcze NIE

Szara nawierzchnia zazwyczaj kojarzy nam się z codziennością miejskich terenów, chodników i ścieżek rowerowych. Coraz częściej jednak nawet na tak otwartych przestrzeniach zauważamy kolorowe mozaiki, pasy oraz barwne wzory, które nadają otoczeniu więcej uroku.

Dekoracyjne nawierzchnie z kolorowej kostki brukowej Polbruk Carmino
Małe brukowe elementy pozwalają na stworzenie unikalnych efektów kompozycyjnych nawierzchni.
Fot. Polbruk – kostka Carmino

Na polskich podwórkach w ostatnich latach również możemy dostrzec liczne zmiany. Jest to spowodowane powiększeniem oferty dekoracyjnej kostki brukowej na rynku materiałów nawierzchniowych. Doskonałym przykładem różnorodności są kostki brukowe z linii Polbruk Carmino.

W kolekcji znajdziemy bowiem dziesięć wyjątkowych odcieni, odzwierciedlających wszystkie pory roku: od szarości, brązów, czerwieni, aż po nieco bardziej egzotyczne mieszanki kolorów Indiana, Hawaii czy Latte.


Dodatkowo, wszystkie opcje dostępne są w formie gładkiej, jak i postarzanej powierzchni. Przy ich pomocy w szybki i łatwy sposób możemy stworzyć na naszym podwórku niebanalną, barwną kompozycję. Jak jednak zaprojektować swoje wymarzone otoczenie, nie powodując przy tym zamieszania i bałaganu w przestrzeni, która powinna być uporządkowana i spójna?

Przede wszystkim, w myśl zasady „Co za dużo, to niezdrowo” musimy pamiętać, że wszystko, co w nadmiarze może skutecznie zaburzyć każdą aranżację. Właśnie dlatego bezpiecznie jest kierować się regułą, aby nie łączyć więcej niż trzech odcieni kostki jednocześnie. Zbyt wiele barw może rozpraszać uwagę i zamienić naszą konfigurację w zupełny mix barw.

Równie ważny jest także dobór kolorów pod względem temperatury. Zimne barwy najlepiej będą komponowały się z zimnymi, a ciepłe z ciepłymi.

Możemy również zdecydować się na nieco odważniejsze, kontrastowe zestawienie, ale wówczas musimy szczególnie ostrożnie dobierać odcienie. Najbezpieczniej będą prezentować się: szarość z grafitem, a ciepłe, jasne, jesienne kolory z czerwienią i brązem.

Dobór kolorystyki zależy w dużej mierze również od stylu naszej okolicznej zabudowy i efektów jakie chcemy osiągnąć. Klasyczne i minimalistyczne projekty z pewnością podkreślą melanże w chłodnych odcieniach i gładkiej powierzchni. Z kolei surowy charakter rustykalnych przestrzeni skutecznie ocieplą propozycje pastelowe o postarzanej fakturze.

Dekoracyjne nawierzchnie - kształtujemy wyjątkowe krajobrazy


Kolory i faktury, to jednak nie jedyne elementy, które kształtują dane otoczenie. Równie ważne jest dostosowanie kształtów i rozmiarów materiałów nawierzchniowych do wielkości i często nieregularnego układu działki. W zależności od położenia poszczególnych jej części możemy stworzyć unikalne efekty kompozycyjne, które nadadzą przydomowej przestrzeni wyrazu i podkreślą wyjątkowy charakter każdej posesji.

Dekoracyjne nawierzchnie z kolorowej kostki brukowej Polbruk Carmino
Dzięki różnorodności kolorystycznej kostek brukowych możemy stworzyć na posesji niebanalną, barwną aranżację.
Fot. Polbruk – kostka Carmino

W zbudowaniu oryginalnego krajobrazu pomogą z pewnością małe, trapezowe kostki z kolekcji Polbruk Carmino, dostępne w pięciu praktycznych rozmiarach (7,3/5,3x9,1; 8,3/6,3x9,1; 9,3/7,3x9,1; 10,3/8,3x9,1; 11,3/9,3x9,1 cm). Tak szeroki wybór i specjalny format ułatwiają wyłożenie nawet niestandardowej nawierzchni.

Niewielkie wymiary kostek dają szerokie pole do budowy wzorów na bazie koła: łuków, okręgów oraz krętych ogrodowych ścieżek. Ciekawą i efektowną propozycją jest również kostka układana w spiralę, na większym placu przed domem lub na podjeździe.

Oryginalne i fantazyjne mozaiki możemy również budować na tarasach i w altankach, nadając przydomowym przestrzeniom niezwykłego uroku i dynamiczności.

Jeśli zatem zdecydujemy się na wybór niewielkich, trapezowych kształtów, możemy zaaranżować niemal każdy zakamarek naszej posesji. Przy zastosowaniu kostek brukowych na poszczególnych fragmentach, warto zwrócić uwagę również na ich konstrukcję i wytrzymałość.


Kostka taka, jak Polbruk Carmino, posiadająca 6 lub 8 cm grubości, bez problemu może być układana na bardziej eksploatowanych miejscach, takich jak podjazdy, schody, czy ciągi komunikacyjne, gdyż jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia, a także można dopasować grubość do przewidywanego obciążenia. Dzięki temu mamy pewność, że powierzchnia przez długie lata nie zmieni swojego wyglądu.

Kostki Polbruk Carmino, dzięki swojej różnorodności kolorystycznej i trapezowym kształtom dają szerokie pole do stworzenia niezwykle barwnych i efektownych aranżacji przydomowych przestrzeni.

Źródło: Polbruk


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Twoja strona ogrodu