Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Polbruk: Nowy ogród wystawowy w Niepołomicach

Ogrody wystawowe firmy Polbruk na stałe wtopiły się w krajobraz polskich miast, stając się nie tylko ciekawym sposobem na ekspozycję oferowanych produktów, ale również atrakcyjnym elementem aranżacyjnym najbliższej przestrzeni. Najnowszym ogrodem wystawowym jest bazujący na planie szachownicy ogród modułowy zlokalizowany w Niepołomicach.

Ogród na opak

Zakłady produkcyjne często kojarzą się z mało atrakcyjnym wizualnie otoczeniem, które, ograniczając się do roli użytkowej, rezygnuje całkowicie z motywów dekoracyjnych. Wyjątek w tej kwestii stanowią rozmieszczone na terenie całej Polski oddziały firmy Polbruk, które sukcesywnie urozmaicają swoje najbliższe sąsiedztwo wymyślnymi kompozycjami roślinno-betonowymi.

Pomysł tworzenia ogrodów wystawowych, który zrodził się kilka lat temu wśród projektantów firmy Polbruk, pozwala wykorzystać szereg ciekawych wizualnie i dalekich od rutyny sposobów na przedstawienie wybranych elementów brukowych. Kolejnym miejscem na ogrodowej mapie Polbruk są Niepołomice.

Niepołomice, nie od dziś z rozmysłem wzbogacają swój krajobraz dzięki wykorzystaniu efektownych i wytrzymałych produktów brukowych. Miasto po raz pierwszy zaufało produktom firmy Polbruk decydując się na wykorzystanie kostki brukowej Polbruk Granito w roli głównego materiału wykończeniowego dla najsłynniejszej w okolicy trasy spacerowej.

Tym razem wybrane elementy brukowe staną się podstawą realizacji złożonego projektu ogrodu modułowego, wykreowanego na potrzeby niepołomickiego zakładu produkcyjnego firmy Polbruk.


Projekt ogrodu, opracowany przez Głównego Projektanta Polbruk Wojciecha Średniawę, cechuje się nowatorskim odwróceniem klasycznych motywów, typowych dla przydomowych ogrodów.

Roślinność, stanowiąca punkt centralny tradycyjnych aranżacji, tutaj ograniczona została do minimum przybierając formę wąskich przesmyków pomiędzy brukowanymi polami. Natomiast na pierwszy plan wysunięto bogactwo form i kształtów elementów brukowych, obecnych w ofercie produktowej firmy Polbruk.

Nowy ogród wystawowy firmy Polbruk w Niepołomicach
Nowy ogród wystawowy firmy Polbruk w Niepołomicach
Nowy ogród wystawowy firmy Polbruk w Niepołomicach

Nawierzchniowe roszady

Obowiązujące obecnie w świecie architektury trendy niezmiennie dążą do harmonijnego zespolenia estetyki z funkcjonalizmem. Takiej zasadzie hołduje również projekt nowego ogrodu wystawowego Polbruk.

Koncepcja ogrodu zbudowana została w oparciu o plan szachownicy, której poszczególne pola wypełnione zostaną różnymi elementami brukowymi firmy Polbruk. Znajdą się wśród nich przede wszystkim kultowe linie, takie jak Polbruk Plaza, Polbruk Avanti oraz Polbruk Petra.

Dodatkowo, odwiedzający będą mieli okazję po raz pierwszy podziwiać na nawierzchni najnowszą propozycję firmy – wyprodukowana metodą Wet Cast kolekcję Polbruk Linea o fakturze trawertynu.


Przykuwającym wzrok elementem staną się prostopadłe względem siebie osie, wytyczone najnowszą kostką Polbruk Urbanika w rozmiarze 60 x 20 cm, za pomocą której na rozległej płaszczyźnie wokół zakładu wyrysowana zostanie geometryczna siatka.

Mnogość krawędzi, które są nieodłączną konsekwencją tego geometrycznego projektu, stworzy zarazem wiele okazji do zaprezentowania licznych rozwiązań z zakresu elementów wykończeniowych.

Do tego zadania wytypowano szereg niezawodnych produktów firmy Polbruk, przede wszystkim najpopularniejsze modele obrzeży (Polbruk Canto, Polburk Canto Trapez, Polbruk Modern, Polbruk Palinea), a także system ogrodzeniowy Polbruk Antara, który tym razem posłuży jako budulec niewysokich murków działowych.

Do ogrodu przylegać będzie również rozległy parking, zaaranżowany w zgodzie z minimalistycznym wydźwiękiem całego otoczenia zakładu. Jego głównym budulcem staną się ażurowe elementy nawierzchniowe z kolekcji Polbruk Ekol.

Niepołomicki ogród już za kilka miesięcy zostanie oddany do użytku, a zwiedzający będą mogli podziwiać produkty Polbruk w nietypowym otoczeniu i dokonać również wyboru kostki, która wypełni przestrzeń wokół ich domu na przyszłe lata.


Źródło: Polbruk


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu