Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
Do góry

Polbruk: Nowy ogród wystawowy w Niepołomicach

Ogrody wystawowe firmy Polbruk na stałe wtopiły się w krajobraz polskich miast, stając się nie tylko ciekawym sposobem na ekspozycję oferowanych produktów, ale również atrakcyjnym elementem aranżacyjnym najbliższej przestrzeni. Najnowszym ogrodem wystawowym jest bazujący na planie szachownicy ogród modułowy zlokalizowany w Niepołomicach.

Ogród na opak

Zakłady produkcyjne często kojarzą się z mało atrakcyjnym wizualnie otoczeniem, które, ograniczając się do roli użytkowej, rezygnuje całkowicie z motywów dekoracyjnych. Wyjątek w tej kwestii stanowią rozmieszczone na terenie całej Polski oddziały firmy Polbruk, które sukcesywnie urozmaicają swoje najbliższe sąsiedztwo wymyślnymi kompozycjami roślinno-betonowymi.

Pomysł tworzenia ogrodów wystawowych, który zrodził się kilka lat temu wśród projektantów firmy Polbruk, pozwala wykorzystać szereg ciekawych wizualnie i dalekich od rutyny sposobów na przedstawienie wybranych elementów brukowych. Kolejnym miejscem na ogrodowej mapie Polbruk są Niepołomice.

Niepołomice, nie od dziś z rozmysłem wzbogacają swój krajobraz dzięki wykorzystaniu efektownych i wytrzymałych produktów brukowych. Miasto po raz pierwszy zaufało produktom firmy Polbruk decydując się na wykorzystanie kostki brukowej Polbruk Granito w roli głównego materiału wykończeniowego dla najsłynniejszej w okolicy trasy spacerowej.

Tym razem wybrane elementy brukowe staną się podstawą realizacji złożonego projektu ogrodu modułowego, wykreowanego na potrzeby niepołomickiego zakładu produkcyjnego firmy Polbruk.

Projekt ogrodu, opracowany przez Głównego Projektanta Polbruk Wojciecha Średniawę, cechuje się nowatorskim odwróceniem klasycznych motywów, typowych dla przydomowych ogrodów.

Roślinność, stanowiąca punkt centralny tradycyjnych aranżacji, tutaj ograniczona została do minimum przybierając formę wąskich przesmyków pomiędzy brukowanymi polami. Natomiast na pierwszy plan wysunięto bogactwo form i kształtów elementów brukowych, obecnych w ofercie produktowej firmy Polbruk.

Nowy ogród wystawowy firmy Polbruk w Niepołomicach
Nowy ogród wystawowy firmy Polbruk w Niepołomicach
Nowy ogród wystawowy firmy Polbruk w Niepołomicach

Nawierzchniowe roszady

Obowiązujące obecnie w świecie architektury trendy niezmiennie dążą do harmonijnego zespolenia estetyki z funkcjonalizmem. Takiej zasadzie hołduje również projekt nowego ogrodu wystawowego Polbruk.

Koncepcja ogrodu zbudowana została w oparciu o plan szachownicy, której poszczególne pola wypełnione zostaną różnymi elementami brukowymi firmy Polbruk. Znajdą się wśród nich przede wszystkim kultowe linie, takie jak Polbruk Plaza, Polbruk Avanti oraz Polbruk Petra.

Dodatkowo, odwiedzający będą mieli okazję po raz pierwszy podziwiać na nawierzchni najnowszą propozycję firmy – wyprodukowana metodą Wet Cast kolekcję Polbruk Linea o fakturze trawertynu.

Przykuwającym wzrok elementem staną się prostopadłe względem siebie osie, wytyczone najnowszą kostką Polbruk Urbanika w rozmiarze 60 x 20 cm, za pomocą której na rozległej płaszczyźnie wokół zakładu wyrysowana zostanie geometryczna siatka.

Mnogość krawędzi, które są nieodłączną konsekwencją tego geometrycznego projektu, stworzy zarazem wiele okazji do zaprezentowania licznych rozwiązań z zakresu elementów wykończeniowych.

Do tego zadania wytypowano szereg niezawodnych produktów firmy Polbruk, przede wszystkim najpopularniejsze modele obrzeży (Polbruk Canto, Polburk Canto Trapez, Polbruk Modern, Polbruk Palinea), a także system ogrodzeniowy Polbruk Antara, który tym razem posłuży jako budulec niewysokich murków działowych.

Do ogrodu przylegać będzie również rozległy parking, zaaranżowany w zgodzie z minimalistycznym wydźwiękiem całego otoczenia zakładu. Jego głównym budulcem staną się ażurowe elementy nawierzchniowe z kolekcji Polbruk Ekol.

Niepołomicki ogród już za kilka miesięcy zostanie oddany do użytku, a zwiedzający będą mogli podziwiać produkty Polbruk w nietypowym otoczeniu i dokonać również wyboru kostki, która wypełni przestrzeń wokół ich domu na przyszłe lata.

Źródło: Polbruk


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu