Logo
Logo
Do góry

Kwazar: Jesienny przewodnik ogrodnika - porady i opryskiwacze

Nadszedł czas pożegnania z latem. Jesień kończy sezon w ogrodzie, jednak nie zwalnia nas z prac, jakie musimy w nim wykonywać. Co więcej, jest to pora, od której zależy wygląd naszej działki w następnym roku. Przeanalizujmy krok po kroku, jakie prace należy wykonać teraz, aby cieszyć się pięknym ogrodem na wiosnę i lato.

Porady ogrodnicze na jesień w 5 krokach

Po pierwsze – sadź!

Narcyzy, krokusy, tulipany i hiacynty - ozdabiają ogród i zachwycają szeroką gamą kolorów wczesną wiosną (zanim jeszcze na drzewach pojawią się liście). Rośliny te zimują w ziemi, dlatego by cieszyć się ich pięknem, należy posadzić je już jesienią. Warto zrobić to trzymając się kilku niezawodnych zasad. Do posadzenia wybieramy duże i zdrowe cebule, które nie mają uszkodzeń mechanicznych. Powinny być w stanie spoczynku, czyli nie mieć wyrośniętych liści oraz korzeni. Przed posadzeniem można wymoczyć cebulki w roztworze grzybobójczym. Sadzimy je piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotnej wysokości cebuli. Odległości między nimi zależą od siły wzrostu i mnożenia – mniejsze sadzimy gęściej, a większe rzadziej. Pamiętajmy, żeby przynajmniej co trzy lata zmieniać miejsce cebulek, by zapobiec wystąpieniu chorób.

Po drugie – wykopuj!

W tym okresie ważne jest także wykopywania cebulek roślin, które nie są odporne na niskie temperatury (mieczyki, lilie i dalie). Wykopując musimy zachować dużą ostrożność, by nie uszkodzić cebulek. Następnie trzeba je dokładnie oczyścić i wysuszyć. Cebulki przechowujemy w ciemnym miejscu w temperaturze ok. 5-8⁰C. Zachowanie odpowiednich warunków uchroni je przed gniciem, do którego może doprowadzić nadmiar światła i wilgoci.

Po trzecie – grab!

Kolejną jesienną pracą w ogrodzie jest wygrabianie resztek roślin - opadłych liści , chwastów, zgniłych owoców. Istotne jest, by robić to dokładnie, ponieważ często mogą w nich zimować szkodniki, grzybnia lub zarodki chorobotwórcze. Pozostałości te najlepiej spalić lub zakopać głęboko w ziemi. Ważne jest regularne grabienie, bo liście gnijąc stają się śliskie przez co mogą stwarzać niebezpieczeństwo na podjazdach, tarasach i ścieżkach. Nie usuwanie resztek roślin z murawy może przyczynić się do żółknięcia, wypadania i zanikania trawy. Liście wygrabiamy także z rabat ogrodowych. Musimy pamiętać, żeby nie uszkodzić ściółki rozłożonej pod roślinami.

Po czwarte – schowaj!

Nie możemy zapomnieć także o roślinach nieodpornych na zimno. Zazwyczaj ozdabiają balkony i tarasy. Kończąc sezon należy schować je do domu, by mogły tam przetrwać zimę. Rośliny, które znajdują się w oczkach wodnych, także wymagają przechowywania w pomieszczeniach. Gdy już je schowamy, nad taflą wody rozpinamy siatkę. Spadające z drzew liście będą zatrzymywały się na niej i nie wpadały do wody.

Po piąte – opryskaj!

Jesienią panuje wszechobecna wilgoć, która powoduje, że choroby grzybowe szybko atakują rośliny. Szczególnie wtedy, gdy nie jest jeszcze bardzo zimno. W tym okresie drzewa i kwiaty narażone są szczególnie na: mączniaka prawdziwego, szarą pleśń i plamistość liści. Dlatego bardzo ważne jest jesienne opryskiwanie roślin. Dzięki temu będą one dłużej piękne i lepiej przygotują się do zimy. Profesjonalnym sprzętem, zapewniającym pielęgnację ogrodu przez cały rok, są opryskiwacze marki Kwazar. Na dużych przestrzeniach doskonale sprawdzają Orion Super i Naptune Super.

Opryskiwacze Kwazar

Opryskiwacz Orion SuperOpryskiwacz Orion Super to ekskluzywny i jednocześnie praktyczny, niezawodny opryskiwacz ciśnieniowy. Jest niesłychanie trwały, przystosowany do najbardziej wymagających prac. Idealny do prac ochronnych i pielęgnacyjnych w sadach, szkółkach oraz uprawach. Posiada zawór bezpieczeństwa, który upuszcza nadmiar ciśnienia ze zbiornika i chroni go przed ewentualnym uszkodzeniem, oraz specjalne uszczelnienia, wzmacniające odporność urządzenia na większość chemikaliów. Wyposażone są w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 m do 1.2 m. Dostępne pojemności: 3L, 6L, 9L i 12L

Opryskiwacz plecakowy Neptune SuperOpryskiwacz plecakowy Neptune Super o pojemności 15l jest profesjonalnym urządzeniem przeznaczonym do aplikacji płynnych środków ochronnych, w tym nawozów dolistnych oraz rozpuszczalnych substancji zapewniających ochronę roślin przed chorobami, chwastami i szkodnikami. Doskonale sprawdza się w sadach, na plantacjach roślin ozdobnych, w szkółkach i na plantacjach leśnych oraz na wszelkiego rodzaju innych dużych uprawach rolno – ogrodniczych. Wygodny system nośny, podobny do tych stosowanych w plecakach turystycznych, zapewnia wysoki komfort nawet podczas wykonywania długotrwałych zabiegów. Wyposażony jest w lancę teleskopową o płynnej regulacji długości od 0.6 do 1.2 m.

Tekst: Kwazar Corporation Sp. z o.o. www.sklep.kwazar.com.pl
zdjęcie tytułowe: JoseAngel, Pixabay

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć). Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste, oprócz "płaczących" gatunków takich jak klon, grab czy brzoza (formuje się je od czerwca do września!).
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu