Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje

Iglaki Agro: Drzewa i krzewy w ogrodzie? Tylko ze szkółki!

Zakładając ogród musimy dobrze zaplanować wybór jego najważniejszego elementu – roślin. Sadząc drzewa i krzewy musimy dokładnie sprawdzić ich pochodzenie, które świadczy o zdrowiu i sile roślin. W jaki sposób możemy uzyskać takie informacje od sprzedawcy?

TEMAT NA CZASIE
TOP 20 najpopularniejszych roślin doniczkowych | Kwiatowe trendy na 2022 rok
TEMAT NA CZASIE
TOP 20 najpopularniejszych roślin doniczkowych | Kwiatowe trendy na 2022 rok
Kochasz rośliny doniczkowe? Szukasz idealnego sposobu, by zmienić wystrój domu i jednocześnie wprowadzić życie do swojego wnętrza? Wraz z ekspertami...

Wybieramy zdrowe rośliny do ogrodu

Planując zagospodarowanie nowego lub modernizowanego ogrodu zawsze najwięcej uwagi poświęcamy roślinom. Chcemy, żeby każdy krzew, drzewko czy kwietnik prezentował zdrowe i bujnie rozwijające się okazy. Czasem jednak trudno nam ocenić czy kupowane sadzonki spełnią nasze wyobrażenia o przyszłej roślinie. Właśnie dlatego zawsze przy wyborze roślin do ogrodu powinniśmy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami i musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Po pierwsze, musimy zastanowić się ile czasu będziemy mogli poświęcić na pielęgnację ogrodu. Przy sporego rozmiaru działce w domu osoby pracującej przez cały tydzień trudno właściwie wyhodować rośliny wymagające. Regularne wykopywanie, przesadzanie, intensywne nawadnianie czy nawożenie lub przycinanie to czynności, które zawsze musimy mieć na uwadze przy pielęgnacji.

W naszym klimacie należy również zwrócić uwagę na odporność roślin na mróz. Bezpieczniej wybierać takie, które lepiej znoszą mrozy. Mimo to, niektóre gatunki dobrze rozwijające się w południowo-zachodniej części kraju będą wymagały przykrycia zimą w regionach północno-wschodnich.

W zagospodarowaniu pustej działki pomogą nam krzewy i drzewa, które w kilka lat stanowić będą o strukturze całego ogrodu. Co ważne, drzewa i niektóre gatunki krzewów nie wymagają zbyt wiele uwagi po zasadzeniu. Podobnie możemy wykorzystać rośliny okrywowe, które z powodzeniem zastąpią trudny w utrzymaniu trawnik. Niezależnie jednak od wybieranego rodzaju czy gatunku roślin musimy zawsze wybierać zdrowe okazy.

- Poszukując zdrowych okazów roślin musimy zawsze zasięgnąć informacji. Tutaj z pomocą przyjdą pracownicy szkółek, w których każdy klient może dowiedzieć się o gwarancjach jakości oferowanych drzewek i krzewów, za którą odpowiada producent. Chodzi tu o takie elementy jak historia roślny, sposób uprawy, ochrony przed chorobami i szkodnikami. Dodatkowo możemy zasięgnąć natychmiastowej porady z zakresu uprawy i pielęgnacji konkretnego gatunku w miejscu jego dojrzewania – mów Andrzej Krzysiak ze szkółki Iglaki Agro.

Jakie rośliny kupować?

Nigdy nie możemy wybierać roślin, na których liściach zauważymy plamy, przebarwienia, nalot lub zdeformowany kształt. Wybierając drzewka i krzewy sprawdźmy czy kora się nie łuszczy, pęka lub posiada przebarwienia.

Zawsze sprawdzajmy też czy roślina nie jest przesuszona. Podczas zakupów latem wystarczy poszukać zwiędłych liści. W pozostałe pory roku dotknijmy ziemi w doniczce. Jeżeli jest całkiem sucha najlepiej wybrać nie tylko inny okaz ale również sklep.

O wyborze wieku rośliny powinny decydować nasze oczekiwania wobec kształtowania się ogrodu i budżet. Sami musimy zadecydować, czy wolimy kupić mniejsze i tańsze rośliny, które będą potrzebowały czasu i więcej pielęgnacji do pełnego rozrostu i rozkwitu, czy też wolimy starsze, dojrzałe okazy które wystarczy zasadzić by cieszyć się nowym elementem ogrodu.

Drzewa i krzewy w ogrodzie? Tylko ze szkółki!
Nie kupujmy roślin w dowolnym miejscu ale wybierajmy sprawdzone branżowe sklepy albo bezpośrednio szkółki hodowlane, fot. Iglaki Agro
Drzewa i krzewy w ogrodzie? Tylko ze szkółki!

Gdzie kupić rośliny?

Gdzie w takim razie powinniśmy zacząć zakupy? Obecnie rośliny możemy kupić niemal wszędzie. Oprócz sklepów ogrodniczych i szkółek są one oferowane w marketach budowlanych oraz w super i hipermarketach. Nie każde z tych miejsc będzie jednak słusznym wyborem.

Robiąc zakupy w markecie budowlanym musimy liczyć się z faktem, że prawdopodobnie roślina jest długotrwale przechowywana w niewłaściwych dla siebie warunkach. Jej kondycja może więc być niezadowalająca, co poskutkuje jej rychłym zmarnieniem. Niewłaściwe warunki posiadają również rośliny sprzedawane w małych sklepach ogrodniczych.

Inaczej jest w przypadku zakupów roślin ze szkółki. W nich przechowywanie roślin jest dostosowane do pory roku i gatunku roślin. W najlepszych szkółkach możemy również uzyskać gwarancję na zakupione rośliny, o czym nie może być mowy w większości sklepów czy marketów. W przypadku dużych zamówień szkółka może przynieść również oszczędność. Przy większych zakupach często oferowane są rabaty dla klienta. Nie oznacza to jednak, że w szkółce zrobimy tylko hurtowe zakupy.

- Czasem wśród klientów, szczególnie z miast, panuje przekonanie, że szkółki zarezerwowane są wyłącznie dla dużych zakupów. Tymczasem coraz więcej szkółek ma w ofercie zarówno zakupy hurtowe jak i detaliczne. Warto więc wziąć pod uwagę takie źródło pochodzenia roślin – dodaje Andrzej Krzysiak z Iglaki Agro.

W szkółce otrzymamy też komplet informacji na temat pochodzenia i sposobu uprawy drzewek i krzewów. Zawsze możemy też liczyć na fachową pomoc personelu, który na co dzień zajmuje się tymi samymi roślinami. Ważne też, że wybierając zakupy w szkółce wybieramy rośliny bezpośrednio od producenta i pomijamy wszystkie ogniwa łańcucha pośredników, którzy w różny sposób mogli transportować lub przechowywać je w różny sposób.

Na miejscu lub z domu

Zakupy w szkółce dla mieszkańców miast oznaczając zwykle wycieczkę. Czasem możemy jednak spotkać hodowle, które oferują zakupy przez Internet. Decydując się na określony sposób zakupy musimy zastanowić się, czy bardziej zależy nam na wygodzie zakupów z domu, czy zaletach bezpośredniego kontaktu z rośliną i sprzedawcami.

Wybierając zakupy przez internet nie mamy możliwości obejrzenia okazu na żywo przed zakupem. Mimo to wciąż możemy zachować wspominane gwarancje pochodzenia i jakości drzewka czy krzewu bez konieczności dojazdu do szkółki. Zakupy przez Internet pozwalają również na uzyskanie dostępu do rzadkich okazów, które mogą być niedostępne w naszej bezpośredniej okolicy. Cena w przypadku e-zakupów również będzie zwykle mniejsza niż na miejscu. Do niej doliczyć jednak musimy koszty wysyłki.

- Kupując rośliny przez Internet powinniśmy zawsze sprawdzić wilgotność podłoża krzewu czy drzewa. Długi transport może oznaczać, że roślina wymaga nawodnienia – radzi Andrzej Krzysiak z Iglaki Agro.

Rośliny kupowane u producenta to bezpieczne rozwiązanie gwarantujące sprawdzone pochodzenie i zdrowie roślin. Warto więc rozważyć możliwość sprowadzenia drzewek i krzewów ze szkółki do planowanego przez nas nowego lub rozwijanego ogrodu, dzięki czemu zamiast walki z chorobami i utrzymaniem roślin zajmiemy się przyjemną pielęgnacją i hodowlą.

Źródło: Iglaki Agro

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT