Logo
Logo
Do góry

Libet: Nowy Ogród Wystawowy w Libiążu

To już drugi Ogród Wystawowy Libet Design w Polsce. Zaaranżowany na terenie zakładu produkcyjnego w Libiążu otworzył swe podwoje 27 czerwca 2014 roku. Na ponad 1,5 tys. mkw. powierzchni prezentowany jest niemal cały asortyment firmy Libet, jak również przekrój możliwości aranżacyjnych i funkcjonalnych, jakie dają kostki brukowe i płyty tarasowe.

Pierwszy Ogród Wystawowy Libet Design został udostępniony do zwiedzania jesienią 2012 roku w Łodzi. Zaproponowana w nim forma ekspozycji produktów nawierzchniowych spotkała się z zainteresowaniem klientów, a wciąż napływające pozytywne opinie skłoniły firmę Libet do kolejnych tego typu inicjatyw. Od 27 czerwca br. na terenie zakładu produkcyjnego w Libiążu (woj. małopolskie) czynny jest drugi Ogród Wystawowy Libet Design.

- Ogród w Libiążu realizuje te same cele i zadania, jednak pomysł aranżacyjny jest zupełnie inny niż w przypadku łódzkiej wystawy – mówi Joanna Skrzypek, kierownik działu projektowego w firmie Libet. - Tym razem pokazujemy przede wszystkim ogromne możliwości materiałów nawierzchniowych w tworzeniu małej architektury ogrodowej. Mniej jest tutaj powierzchni płaskich, za to wiele modułów i elementów przestrzennych.

Ogród Wystawowy w Libiążu obejmuje obszar 1,5 tys. mkw., z czego aż 1,2 tys. mkw. zajmują nawierzchnie brukowane i mała architektura. Na pozostałej powierzchni zasiana została soczyście zielona trawa, która w naturalny sposób komponuje się i podkreśla barwy oraz faktury kostek brukowych i płyt.

Ogród Wystawowy Libet Design w Libiążu Ogród Wystawowy Libet Design w Libiążu

Aranżacja ogrodu stanowi spójną całość, w której wszystkie elementy w efektowny i płynny sposób się przenikają. Osią kompozycyjną jest tzw. sucha rzeczka, której linię brzegową imitują elementy uzupełniające Libet Completto – palisady i stopnie Split w odcieniu pastello, a dno wypełniają otoczaki Libet Patio.

Rzeczka swobodnie wije się po ogrodzie, jakby mimochodem wyznaczając jego dwie strefy kolorystyczne: chłodną – nowoczesną, utrzymaną w szarych tonacjach, oraz ciepłą – rustykalną, w odcieniach beży i brązów. W strefie rustykalnej użyte zostały obijane kostki z linii Libet Decco Antico, o postarzanej powierzchni i lekko chropowatej fakturze, oraz elementy splitowane – cegły i palisady Libet Completto, które są nieregularnym, porowatym materiałem o fakturze kamienia łupanego.

Zaprojektowane z nich nawierzchnie i elementy przestrzenne wpisują się trochę w klimat rozgrzanych południowym słońcem włoskich pejzaży, a trochę w nastrój powieści „Alicja w Krainie Czarów”. Wśród materiałów wykorzystanych w nowoczesnej części ogrodu, obok dobrze znanych już produktów z linii Libet Impressio, znalazły się tegoroczne nowości, m.in. płyty Maxima Trio oraz linia Libet Stampo, czyli formy z betonu architektonicznego, takie jak: kule, piłki golfowe, donice i sześciany, jak również materiały elewacyjne Libet Fassade.

Ogród Wystawowy Libet Design w Libiążu
Ogród Wystawowy Libet Design w Libiążu

 

- Kostki brukowe świetnie nadają się do tworzenia różnorodnych, czasem nawet zaskakujących elementów małej architektury, ale również np. do okładania elewacji – mówi Joanna Skrzypek. – Dobrze to widać właśnie w ogrodzie w Libiążu, gdzie zbudowaliśmy naprawdę wiele niestandardowych modułów, które są atrakcyjne wizualnie, użyteczne i niesamowicie praktyczne.

Wrażenie robi np. liczba i wygląd siedzisk i ławeczek, stworzonych niekiedy w zaskakujących miejscach. Do tego różne układy stopni podwyższających teren, murki, mury i ogrodzenie z wejściem wykończonym łukiem, różnorodne formy kwietników itp. Osobną kategorię stanowią tzw. letnie wnętrza, np. letnia kuchnia czy chłodna piwniczka, oraz profesjonalne stanowiska np. do grillowania. Również same brukowane nawierzchnie przyciągają uwagę i budzą żywe zainteresowanie. Efektowne, wymyślne wzory inspirowane fraktalami obok prostych układów, miksowanie formatów i zestawień kolorystycznych – to wszystko sprawia, że zwiedzanie ogrodu jest czystą przyjemnością i doświadczeniem estetycznym.

Autorkami wszystkich pomysłów i aranżacji w Ogrodzie Wystawowym Libet Design w Libiążu są Joanna Skrzypek, Katarzyna Wierzbicka-Milczarczyk oraz Martyna Purska z działu projektowego firmy Libet.

Ogrody Wystawowe Libet Design są niestandardową formą prezentacji materiałów nawierzchniowych producenta. Stwarzają one zupełnie inne warunki wizualnego odbioru produktów, niż gdy ogląda się je na kartkach katalogów, ulotek, w internecie czy nawet na ekspozytorach. Taka wystawa kostek brukowych i płyt tarasowych w naturalnych okolicznościach i oświetleniu daje klientowi rzeczywisty obraz jak będą one wyglądały np. w jego ogrodzie.

Poza tym przyszły użytkownik można nie tylko zobaczyć efekt finalny, ale również przejść się po nim, sprawdzić sposób ułożenia, dotknąć. Może również w jednym miejscu porównać ze sobą kilka nawierzchni ułożonych z różnych kostek lub płyt.

Ogród Wystawowy Libet Design w Libiążu
Ogród Wystawowy Libet Design w Libiążu

Prezentowane w ogrodzie wystawowym projekty nawierzchni i rozwiązania zaprojektowane przez profesjonalnych architektów krajobrazu, są doskonałym źródłem inspiracji i bodźcem do tworzenia i realizowania indywidualnych pomysłów.

To z jednej strony gotowe propozycje, które można zaadoptować do własnych potrzeb, z drugiej podpowiedź i niemal instrukcja co jest modne, jakie zestawienia produktów dobrze komponują się z innymi, jak dobierać i miksować kolorystykę, co do siebie pasuje i wygląda atrakcyjnie. Dlatego w Ogrodach Wystawowych Libet Design każdy znajdzie coś interesującego dla siebie i swojej posesji.

Ogród wystawowy w Libiążu jest również miejscem szkoleń dla partnerów oraz wykonawców współpracujących z firmą Libet. Spotykają się tu i wymieniają zawodowe doświadczenia zarówno projektanci i wykonawcy, jak też klienci.

Źródło: Libet


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu