Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Uwaga na przymrozki!

W prognozach na początek przyszłego tygodnia (15-17.06.2014) pojawiły się nocne i poranne spadki temperatury w pobliże zera. Czy to może oznaczać nadzwyczaj późne przymrozki i zagrożenie dla upraw?

W nocy z niedzieli na poniedziałek (15/16.06 2014) oraz w poniedziałek (16.06 2014) rano spodziewamy się znacznych spadków temperatury przy napływie powietrza pochodzenia arktycznego. Wychłodzeniu gruntu będzie sprzyjać również niewielkie zachmurzenie.

Na przeważającym obszarze Polski temperatura spadnie do 5-7 stopni. Najzimniej będzie na zachodzie, północy i w centrum kraju, gdzie spodziewamy się zaledwie 3-5 stopni, a lokalnie na obszarach o specyficznym ukształtowaniu terenu do 2-3 stopni.


W Wielkopolsce, na Kujawach, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie przy gruncie możliwe są spadki temperatury w pobliże zera. Okres zagrożenia niskimi temperaturami, mogącymi powodować szkody w uprawach, potrwa od niedzieli do wtorku (15-17.06 2014).


W Polsce przymrozki przy gruncie mogą występować przez cały rok, w szczególności między październikiem a majem. Jednak od czasu do czasu przy sprzyjającym ku temu napływie mas pochodzenia arktycznego, zdarza się, że mamy z nimi do czynienia również w czerwcu. Im później nadchodzą spadki temperatury w pobliże zera, tym są one groźniejsze dla upraw.

Najniższa temperatura odnotowana w okresie powojennym w czerwcu, to minus 3 stopnie. Taki przymrozek panował na wschodnim Pomorzu 5 czerwca 1951 roku. W Warszawie minimalna temperatura czerwca to zaledwie 1,8 stopnia, w dodatku może ona występować aż do połowy miesiąca. Tak właśnie było w 2002 roku, gdy odnotowano ją 16 czerwca. Przy gruncie panował lekki przymrozek, który okazał się zabójczy dla mniej odpornych upraw.


We Wrocławiu czerwiec bywa jeszcze zimniejszy. Rekord to 0,2 stopnia. Co więcej, ledwie 2 stopnie mogą się tam pojawić nawet 18 czerwca, co ostatnio miało miejsce w 1994 roku. Kraków jest jednym z nielicznych miast wojewódzkich w których w czerwcu odnotowano ujemną temperaturę na standardowej wysokości 2 metrów. 4 czerwca 1975 roku były tam minus 2 stopnie. Bardzo niskie temperatury rzędu 3 stopni, mogą się tam pojawić nawet w ostatnich dniach czerwca.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda
zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu