Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Uwaga na przymrozki!

W prognozach na początek przyszłego tygodnia (15-17.06.2014) pojawiły się nocne i poranne spadki temperatury w pobliże zera. Czy to może oznaczać nadzwyczaj późne przymrozki i zagrożenie dla upraw?

W nocy z niedzieli na poniedziałek (15/16.06 2014) oraz w poniedziałek (16.06 2014) rano spodziewamy się znacznych spadków temperatury przy napływie powietrza pochodzenia arktycznego. Wychłodzeniu gruntu będzie sprzyjać również niewielkie zachmurzenie.

Na przeważającym obszarze Polski temperatura spadnie do 5-7 stopni. Najzimniej będzie na zachodzie, północy i w centrum kraju, gdzie spodziewamy się zaledwie 3-5 stopni, a lokalnie na obszarach o specyficznym ukształtowaniu terenu do 2-3 stopni.


W Wielkopolsce, na Kujawach, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie przy gruncie możliwe są spadki temperatury w pobliże zera. Okres zagrożenia niskimi temperaturami, mogącymi powodować szkody w uprawach, potrwa od niedzieli do wtorku (15-17.06 2014).


W Polsce przymrozki przy gruncie mogą występować przez cały rok, w szczególności między październikiem a majem. Jednak od czasu do czasu przy sprzyjającym ku temu napływie mas pochodzenia arktycznego, zdarza się, że mamy z nimi do czynienia również w czerwcu. Im później nadchodzą spadki temperatury w pobliże zera, tym są one groźniejsze dla upraw.

Najniższa temperatura odnotowana w okresie powojennym w czerwcu, to minus 3 stopnie. Taki przymrozek panował na wschodnim Pomorzu 5 czerwca 1951 roku. W Warszawie minimalna temperatura czerwca to zaledwie 1,8 stopnia, w dodatku może ona występować aż do połowy miesiąca. Tak właśnie było w 2002 roku, gdy odnotowano ją 16 czerwca. Przy gruncie panował lekki przymrozek, który okazał się zabójczy dla mniej odpornych upraw.

We Wrocławiu czerwiec bywa jeszcze zimniejszy. Rekord to 0,2 stopnia. Co więcej, ledwie 2 stopnie mogą się tam pojawić nawet 18 czerwca, co ostatnio miało miejsce w 1994 roku. Kraków jest jednym z nielicznych miast wojewódzkich w których w czerwcu odnotowano ujemną temperaturę na standardowej wysokości 2 metrów. 4 czerwca 1975 roku były tam minus 2 stopnie. Bardzo niskie temperatury rzędu 3 stopni, mogą się tam pojawić nawet w ostatnich dniach czerwca.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda
zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu