Logo
Logo
Okazje

Libet: Zagospodarowanie zieleni miejskiej na przykładzie osiedla Wiśniowy Sad w Szczecinie

Osiedle Wiśniowy Sad w Szczecinie jest znakomitym przykładem realizacji, gdzie umiejętnie połączono walory funkcjonalne i estetyczne, nie zapominając przy tym otoczeniu. Sposób, w jaki udało się wpisać ten niewielki kompleks mieszkaniowy w zastany krajobraz zasługuje na uznanie. W tak zaprojektowanej przestrzeni swoje miejsce znalazły również produkty z segmentu Premium firmy Libet.

 

Planując budowę osiedla architekci postanowili wykorzystać wyjątkową lokalizację działki. Teren jest z jednej strony usytuowany w bezpośredniej bliskości centrum, z drugiej zaś graniczy z zielonymi obszarami. Z walorów tak położonej działki projektanci skorzystali podwójnie: łącząc komfort miejskiego apartamentowca, z zaletami zabudowy jednorodzinnej, właściwej spokojnym przedmieściom.

Naszym zadaniem było zaprojektowanie wysokiej jakości budynku, który spełni jednocześnie oczekiwania najbardziej wymagających klientów i zapewni przyszłym mieszkańcom kameralną przestrzeń. Jednym z aspektów, na który szczególnie zwróciliśmy uwagę w pracy nad projektem była potrzeba harmonijnego wpisania kompleksu mieszkaniowego w kontekst otoczenia. Stąd też odrzuciliśmy koncepcję klasycznego, kilkunastopiętrowego apartamentowca – mówi arch. Marta Włosek, współautorka projektu ze szczecińskiej pracowni W+architekci.

Donice z białego betonu Płyta Maxima Płyty Maxima donice Stampo

Jego forma nie tylko zdominowałby zastaną architekturę, ale kolidowałaby z krajobrazem. Zdecydowaliśmy się na mniejszą formę, która w naturalny sposób wpisała się w krajobraz, wykorzystując przy tym naturalny kształt terenu i kąt nachylenia działki. Koncepcja, poza walorami estetycznymi, pozwoliła na stworzenie intymnych, a co za tym idzie komfortowych warunków dla przyszłych mieszkańców – dodaje architektka.

Na kompleks mieszkaniowy Wiśniowy Sad składają się trzy niewysokie budynki, o prostych liniach. Trzykondygnacyjne domy usytuowane zostały wokół przestronnego, wspólnego dziedzińca o nieco wydłużonym kształcie. Mimo znacznej powierzchni, wynoszącej ponad 800 m2, projektantom udało się zachować klimat prawdziwego patio. Efekt ten uzyskano poprzez podzielenie przestrzeni dziedzińca na strefy o różnorodnych funkcjach.

Granice wyznaczają donice Libet Stampo (wykonano ich ponad 140, w kilku różnych rozmiarach), które podkreślają jednocześnie obszary zieleni i porządkują przestrzeń. Z kolei realizacja nawierzchni wokół osiedla Wiśniowy Sad idealnie wpisała się w aktualne trendy wzornicze w dziedzinie aranżacji małej architektury. W dużym stopniu kształtują je zresztą sami projektanci, którzy poszukują prostych, ale oryginalnych form.

Obserwujemy powrót do geometrycznych kształtów, uznaniem cieszą się nowe, szlachetne odcienie szarości. Poszukiwane są także większe formaty kostek brukowych, płyt tarasowych czy elementów przestrzennych z białego betonu architektonicznego - zauważa arch. Dawid Kuptz, Koordynator ds. rozwoju rynku firmy Libet. W Wiśniowym Sadzie architekci postawili na duże płyty Maxima z kolekcji Libet Impressio, zabezpieczone systemem ochrony nawierzchni ALS (Anty Liquid System).

kostki brukowe libet

Dodatkowo, aby ograniczyć konieczność wykonywania częstych prac porządkowych (nawierzchnie o znacznej intensywności użytkowania szybko się brudzą) pierwotnie wybrane płyty w kolorze grafitowym zastąpione zostały Maximą o grafitowo-szarej barwie. Produkt nie był wówczas dostępny w ofercie katalogowej i został specjalnie wyprodukowany na potrzeby tej właśnie realizacji.

Płyty ułożono z dużymi dystansami, które wypełniono grysem. Zabieg ten nie tylko podkreślił geometryczny charakter nawierzchni, ale harmonijnie wpisał się w rytm wyznaczany przez zbudowane z szeregu białych donic Libet Stampo murki. Z kolei strefy wejść do budynków podkreślono płytami Trawertyn w kolorze grigio z linii Libet Impressio. Całość kompozycji uzupełniają melanżowe i białe grysy, a monochromatyczną kolorystykę dziedzińca delikatnie przełamuje zieleń oraz ceglane fragmenty elewacji – wyjaśnia Paweł Konefał, współwłaściciel firmy Epatio ze Szczecina, Autoryzowanego Punktu Sprzedaży Libet o statusie GOLD, wykonawca inwestycji. Architektom zależało na spójnej monochromatycznej kolorystyce, ale jednocześnie niebanalnej formie zastosowanych produktów.

Szukaliśmy produktów o wysokiej estetyce i równie wysokiej jakości. Po spotkaniu z przedstawicielem firmy Libet okazało się, że ich asortyment jest dokładnie tym czego szukamy dla naszej inwestycji – mówi Marta Włosek. Sposób realizacji osiedla Wiśniowy Sad jest znakomitym dowodem na to, że oprócz kształtu i funkcjonalności samej bryły architektonicznej, o atrakcyjności i wartości inwestycji decyduje właściwy dobór materiałów wykończeniowych. Architekci i inwestorzy coraz częściej doceniają produkty o oryginalnym wzornictwie.

Wiśniowy Sad to jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji w Szczecinie. To miejsce wybraliśmy z myślą o najbardziej wymagających Klientach. Sąsiedztwo pięknego Parku im. Fryderyka Chopina, dostęp do spacerowych i rekreacyjnych terenów Lasu Arkońskiego zapewniają niepowtarzalny klimat, unikalny w skali całego miasta. Spokój wynikający z bliskości natury, łączy się z wygodnym, miejskim stylem życia – mówi Edward Osina, prezes, firmy Calbud, inwestor realizacji.

Donice Stampo i płyty Maxima Os. Wiśniowy Sad widok z góry Osiedle Wiśniowy Sad Szczecin

Inwestorzy poszukują niepowtarzalnych rozwiązań, odzwierciedlających indywidualny charakter. Potwierdzają to badania tendencji i zainteresowań wzorniczych rynku budowlanego, które na zlecenie firmy Libet, przeprowadziło Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej wspólnie z wrocławską Akademię Sztuk Pięknych (Audyt powstał w ramach projektu „Dolnośląska Sieć Wzornictwa Przemysłowego” i jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego).

Ocena aktualnej sytuacji w branży i potencjał rozwojowy w tej kategorii produktów mówią o "rosnącym zainteresowaniu produktami o oryginalnym wzornictwie, wytwarzanymi na indywidualne zamówienie" oraz "coraz większej popularności betonu architektonicznego" w nowoczesnym budownictwie zarówno indywidualnym jak i deweloperskim i miejskim. Udane projekty i ich realizacje co dzień udowadniają jak duże znaczenie ma dla nas piękniejsze otoczenie – dodaje arch. Dawid Kuptz.

Źródło: Libet

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu