Logo
Logo
Do góry

Warsztaty z Mają Popielarską: Zasady przyjaciół pszczół

Spotkanie z Mają Popielarską w ramach programu - Z Kujawskim pomagamy pszczołom 2014, odbyło się 19 maja w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie. Była to już druga edycja warsztatów ogrodniczych, ich celem było pokazanie jak ekologicznie dbać o swój ogród, nie szkodząc przy tym zapylaczom. Poznaj zasady przyjaciół pszczół!

1. Wiosną nie wypalam traw i nie spalam suchych łodygi kwiatów zeszłorocznych roślin

Wypalanie traw na wiosnę jest jednym z głównych zagrożeń dla wielu gatunków owadów, w tym i pszczół dziko żyjących. Warto pamiętać, żeby nie wypalać wiosną suchych fragmentów zeszłorocznych roślin ozdobnych – lepiej wyrzucić je na kompost.

2. Sadzę tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych

Obce, inwazyjne gatunki roślin zagrażają nie tylko naszej rodzimej florze, konkurując z nią o światło, wodę i substancje pokarmowe, ale są także niebezpieczne dla całych ekosystemów, w tym również dla pszczół. Przykłady: nawłoć (kanadyjska i późna), barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego, niecierpek(drobno kwiatowy, gruczołowaty, irga błyszcząca, świdośliwka kłosowa), róża pomarszczona, rdestowiec (ostrokończysty, sachaliński i czeski), robinia akacjowa, klon jesionolistny, rudbekia naga, kolczurka klapowana, czeremcha amerykańska.

3. Pozostawiam w ogrodzie „półdziki” zakątek

Jeśli jakąś niewielką część ogrodu pozostawimy nieprzekopaną przez 2-3 lata, a wśród porastających ją roślin znajdzie się też trochę tzw. „chwastów” (np. mniszek lekarski, koniczyna) zapewnimy tym samym pszczołom źródło cennego pokarmu. Jest to doskonałe miejsce na założenie gniazd dla wielu gatunków pszczół gniazdujących w ziemi.

4. Stosuję naturalne nawozy i środki ochrony roślin

Związki chemiczne zawarte w sztucznych nawozach przechodzą do nektaru i pyłku kwiatów, więc pszczoły zjadając je, narażają się na ich szkodliwe działanie. Chemiczne środki ochrony roślin mogą powodować choroby, a nawet śmierć odwiedzających te rośliny pszczół. W związku z tym, do nawożenia i ochrony uprawianych roślin przed chorobami i szkodnikami powinniśmy używać przyjaznych pszczołom środków naturalnych. Dowiedz się więcej

5. Zwiększam szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd

Jednym z czynników ograniczających liczebność populacji pszczół dziko żyjących jest mała dostępność odpowiednich miejsc do gniazdowania w mocno zmienionym przez człowieka środowisku. Możemy ułatwić pszczołom znalezienie wymarzonego domu, budując i rozmieszczając w ogrodzie lub na balkonie specjalne sztuczne gniazda. Dowiedz się więcej

Rozkwitnięte dalie idealne do balkonowych kompozycji kwiatowych i do sadzenia w ogrodzie
Rozkwitnięte dalie idealne do balkonowych kompozycji kwiatowych i do sadzenia w ogrodzie.
Kwiaty i zioła przyjazne pszczołom
Kwiaty i zioła przyjazne pszczołom.
Naturalne nawozy i napryski do ogrodu (napar z czosnku i cebuli, gnojówka z pokrzywy)
Naturalne nawozy i środki ochrony roślin do ogrodu (napar z czosnku i cebuli, gnojówka z pokrzywy).
Skrzynie na kompozycje kwiatowe przyjazne pszczołom
Skrzynie na kompozycje kwiatowe przyjazne pszczołom.
Domek dla pszczół
Domek dla pszczół.
Domek dla pszczół i kwiaty przyjazne pszczołom
Domek dla pszczół i kwiaty przyjazne pszczołom - kompozycja idealna na balkon.
Źródło: Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”
zkujawskimpomagamypszczolom_logo

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualnymi poradami ogrodniczymi i nowościami zapisz się do naszego newslettera!


Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (2)
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu