Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Florovit: Nawozy do trawników

Podstawą pielęgnacji trawnika jest jego nawożenie czyli dostarczanie mu niezbędnych składników pokarmowych i mikroelementów w odpowiednich dawkach. Dzięki temu murawa będzie dobrze wybarwiona, gęsta i wytrzymała.

  florovit pro natura do trawników
 

Florovit pro natura nawóz organiczno-mineralny do trawników.

Wieloskładnikowy, doglebowy nawóz organiczno-mineralny, przeznaczony do zakładania trawników, jak również do dokarmiania trawników już rosnących.

Kiedy stosować nawozy?

Przed założeniem trawnika

Nawożenie trawnika to obok aeracji, wertykulacji, nawadniania i koszenia jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dostarczanie składników pokarmowych należy rozpocząć już na etapie przygotowania podłoża pod zasiew. Jeśli mamy taką możliwość to najlepiej najpierw przebadać próbkę gleby w stacji chemiczno-rolnej, by ustalić jej zasobność oraz odczyn pH. W innym przypadku przyjmujemy, że mamy glebę średnio bogatą w składniki pokarmowe i zaczynamy nawożenie od bardzo niewielkich dawek.

Przed planowanym zasiewem zasilamy glebę odpowiednią dawką nawozu wieloskładnikowego np. Florovit „Mistrzowski trawnik”, bądź organiczno-mineralnym: Florovit pro natura do trawników. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zastosowanie nawozu długodziałającego np. Florovit 100 dni do trawników, dzięki czemu kolejne nawożenie będzie potrzebne dopiero za 3 miesiące. Należy pamiętać o stosowaniu dawek zalecanych przez producenta na opakowaniu.

W sezonie

Trawa, która nie jest prawidłowo zasilana nawozami, jest zdecydowanie słabsza od konkurujących z nią chwastów.

Tylko dostarczanie jej niezbędnych składników pokarmowych takich jak azot, fosfor, potas oraz mikroelementów umożliwia jej prawidłowy rozwój i zagęszczanie się. Dobrze odżywiona trawa powinna swoim wyglądem przypominać piękny, soczyście zielony dywan.

Zazwyczaj nawożenie wykonujemy co 3 tygodnie, najlepiej używając do tego celu np. Florovit „Mistrzowski trawnik”. Przed zabiegiem trawę należy wygrabić. Warto również przeprowadzić jej aerację, czyli napowietrzenie. Ułatwi to przedostanie się składników pokarmowych do korzeni. Nawóz wysiewamy na suchy trawnik. Na mniejszych obszarach możemy rozsiewać go ręcznie stosując metodę „na krzyż”. Na większych powierzchniach wygodniej jest zastosować specjalny rozsiewacz.

Należy pamiętać, że trawnik możemy zasilać nawozami z wysoką zawartością azotu jedynie do końca sierpnia. Później należy stosować specjalnie opracowane produkty jesienne, zawierające mniej azotu, a więcej potasu, np.: Florovit na jesień do trawników. Bez względu na rodzaj nawozu po każdym nawożeniu trawnik należy obficie nawodnić chyba, że spodziewamy się opadów deszczu.

Florovit_mistrzowski trawnik karton_1kg

Florovit gran do trawników jesienny 3 kg

Florovit "Mistrzowski trawnik" nawóz do trawników

Intensywnie rosnąca trawa, wielokrotnie koszona w ciągu roku, pobiera z gleby duże ilości składników pokarmowych. Dlatego do uzyskania trwałej, zwartej darni i pięknej zieleni traw niezbędne jest ich systematyczne nawożenie od wczesnej wiosny do jesieni. Florovit do trawników z mchem (duża zawartość żelaza) dostosowany jest do wymagań pokarmowych wszystkich gatunków traw, szczególnie do trawników ozdobnych i reprezentacyjnych. 1 kg wystarcza na 30 m2.

Florovit na jesień do trawników

Nawóz o niskiej zawartości azotu podany jesienią nie pobudza trawy do intensywnego wzrostu, natomiast przedłuża wegetację roślin i wpływa na ładny wygląd trawnika do późnej jesieni. Wysoka zawartość potasu i żelaza zwiększa odporność na choroby oraz przyczynia się do lepszego przezimowania. 1 kg wystarcza na 30 m2.

Raz na długi czas

Jeśli chcemy się cieszyć pięknym trawnikiem, a nie mamy zbyt wiele czasu na jego pielęgnację to warto zastosować nawozy o przedłużonym działaniu, np. Florovit długodziałający nawóz do trawników 100 dni. Dzięki powolnemu procesowi uwalniania azotu zapewnia on ciągłe odżywianie trawy przez okres 3 miesięcy. Dodatkowo zawartość magnezu sprawia, że trawa jest intensywniej wybarwiona i odporna na suszę.

Kolejnym produktem wartym polecenia osobom zapracowanym jest Florovit długodziałający „mniej koszenia”, który gwarantuje zrównoważony wzrost i zapobiega nadmiernym przyrostom traw. Dzięki temu możemy kosić nawet dwa razy rzadziej niż normalnie. W odróżnieniu od zwykłych nawozów, środki długodziałające wystarczy stosować 1-2 razy w sezonie.

Florovit długodziałający nawóz do trawników z magnezem

Florovit - długodziałający nawóz do trawników mniej koszenia

Florovit długodziałający nawóz do trawników 100 dni

Wysokiej jakości produkt o wydłużonym okresie działania w formie mikrogranulatu – nawozisz rzadziej, a trawa ma zapewnione ciągłe odżywianie w odpowiednich dawkach. Preparat gwarantuje zrównoważony wzrost trawy oraz gęstą i zwartą darń. Dodatkowo zawartość magnezu sprawia, że trawa jest bardziej zielona i odporna. Nawóz przeznaczony do wszystkich rodzajów trawników - ozdobnych oraz intensywnie użytkowanych. Idealny zarówno do zakładania trawników, jak i trawników wieloletnich. 4 kg wystarcza na 200 m2 trawnika.

Florovit - długodziałający nawóz do trawników „mniej koszenia”

Wysokiej jakości produkt o wydłużonym okresie działania – nawozisz rzadziej, a trawa ma zapewnione ciągłe odżywianie w odpowiednich dawkach. Preparat gwarantuje zrównoważony wzrost i zapobiega nadmiernym przyrostom traw – dzięki temu kosisz średnio 2 razy rzadziej. Dodatkowo wysoka zawartość potasu sprawia, że trawa lepiej wykorzystuje wodę i jest odporniejsza na suszę. Nawóz przeznaczony jest do wszystkich rodzajów zadbanych trawników wieloletnich, ozdobnych oraz intensywnie użytkowanych. 4 kg wystarcza na 200 m2 trawnika.

Do zwalczania mchu

Trawnik rośnie najlepiej na glebie o odczynie lekko kwaśnym o pH od 5,5 do 6,5. Przy zbyt niskiej wartości pH, czyli niedoborze wapnia źdźbła trawy są słabe, wiotkie i rzadko rosnące.

Takie warunki sprzyjają również niepożądanemu rozrostowi mchu. Dodatkowo przy zbyt kwaśnym odczynie podłoża fosfor, który jest jednym z podstawowych składników pokarmowych przechodzi w związki trudno przyswajalne dla roślin. W takiej sytuacji należy wykonać zabieg wapnowania, który zobojętni podłoże, poprawi jego strukturę oraz wpłynie na lepsze przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. Do tego celu najlepiej zastosować Florovit wapno do trawników z mchem. Uwaga - w żadnym wypadku nie należy używać wapna budowlanego.

Jeśli trawnik jest miękki i gąbczasty, prawdopodobnie pełno jest w nim niepożądanych mchów. Warto wtedy sięgnąć po specjalny nawóz z dużą zawartością żelaza (Fe), np. Florovit interwencyjny nawóz do trawników, który działa już w ciągu 48 godzin. Tylko soczyście zielony i gęsty trawnik może być wizytówką naszego ogrodu. Warto więc o niego odpowiednio dbać, regularnie go podlewając, kosząc, a przede wszystkim dostarczając mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych i mikroelementów.

Florovit wapno do trawników z mchem 10 kg

Florovit interwencyjny nawóz do trawników - anty mech

Florovit wapno do trawników z mchem

Wapno przeznaczone jest do stosowania na wszystkich rodzajach trawników, zarówno ozdobnych, jak i intensywnie użytkowanych. Zabieg wapnowania doprowadza do optymalnego dla roślin odczynu podłoża (odkwasza glebę), dzięki czemu efektywnie wypiera mech oraz przeciwdziała jego pojawianiu się. Produkt szybko rozpada się pod wpływem wody, można go z powodzeniem stosować zarówno do zakładania trawników, jak i do trawników wieloletnich. 1 kg wystarcza na 5 m2.

Florovit interwencyjny nawóz do trawników – anty mech

Wysoce skuteczny i wydajny nawóz mikroelementowy przeznaczony do wszystkich rodzajów trawników wieloletnich, na których występuje mech. Stosowanie nawozu umożliwia utrzymanie soczyście wybarwionej gęstej i zwartej darni trawnika bez mchu. Wygodny w stosowaniu dzięki możliwości aplikacji zarówno posypowo, jak i w postaci roztworu do podlewania. Efekt działania jest widoczny już po 48 godzinach od zastosowania. 4 kg wystarcza na 200 m2 trawnika.

2014-04-09
Źródło: GRUPA INCO S.A., zdjęcie tytułowe: Colin Brough, Freeimages

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (3)
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!