Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje

Drewnochron: Jak chronić drewniane meble ogrodowe z elementami metalu?

Ochrona drewnianych mebli ogrodowych musi uwzględniać nie tylko właściwości naturalnego surowca, ale również innych elementów, które wchodzą w ich skład. Najczęściej stosowanym materiałem dodatkowym są różnego rodzaju metale. Bardzo ważne jest zastosowanie takiego środka, który nie spowoduje ich korozji.

TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
Szukasz oryginalnej rośliny do swojego ogrodu? Mamy dla Ciebie 8 roślinnych nowości, którymi warto się zainteresować. Sprawdź, co będzie modne w...

Kupując nowe drewniane meble ogrodowe, zazwyczaj otrzymujemy je w wersji gotowej do użytku. Ich powierzchnia zabezpieczona jest impregnatem oraz dodatkowo środkiem powierzchniowym. W sytuacji, kiedy jednak sami chcemy dokonać aplikacji preparatów ochronnych na surowe drewno bądź odnowić używane wcześniej meble, konieczny jest dobór produktu, którego właściwości nie będą miały negatywnego wpływu na użyte materiały.

Ławka drewniana po impregnacji (fot. Drewnochron)
Ławka drewniana po impregnacji (fot. Drewnochron).

Jak zabezpieczyć meble drewniane z metalowymi elementami?

Materiałami, które dobrze komponują się z drewnem, są metale. W drewnianych meblach ogrodowych najczęściej spotykamy elementy stalowe bądź żeliwne. Zastosowanie innych nie jest praktyczne, gdyż surowiec musi być stosunkowo twardy i tym samym wytrzymały, aby zapewniał właściwą stabilność konstrukcji. Wszelkiego rodzaju śruby, gwoździe, wkręty, okucia, poręcze czy stelaże są o bezpieczeństwie drewnianych mebli. O ile same w sobie są zazwyczaj prawidłowo przygotowane i odporne na działanie zmieniającej się aury, to już połączone z nimi drewno wymaga specjalnych zabiegów.

Bardzo ważne jest nałożenie na nie odpowiedniego środka powierzchniowego, przy czym należy wybrać taki, który nie spowoduje korozji elementów metalowych. Zagrożeniem dla stalowych dodatków są środki biobójcze zawarte w preparatach.

Impregnat extra marki Drewnochron (fot. Drewnochron)
Impregnat extra marki Drewnochron
(fot. Drewnochron).

Produktem zapewniającym ochronę przed insektami i mikroorganizmami atakującymi drewno, ale nie zawierającym składników agresywnie oddziałujących na metalowe elementy, jest Impregnat Extra marki Drewnochron. W jego skład wchodzą specjalnie dobrane składniki, które są bezpieczne dla wszystkich rodzajów metali. Środek chroni podłoże przed sinizną, grzybami domowymi i pleśniowymi oraz larwami, a także dorosłymi postaciami owadów.

Finalne wykończenie powierzchni

Prawidłowo zaimpregnowane drewniane meble ogrodowe z metalowymi elementami będą służyć przez długi czas ich użytkownikom. Jeżeli zastosowany został impregnat w wersji kolorowej to jest on również wystarczającą ochroną przed działaniem promieni UV, które w przeciwnym razie będą powodowały szarzenie powierzchni drewna i mogą doprowadzić do jego rozsychania.

Jeżeli chcemy wyjątkowo podkreślić wygląd i charakter mebli drewnianych wykonanych z dwóch rodzajów surowca, a także zapewnić im dodatkowe zabezpieczenie, to warto nałożyć powłokę preparatu nawierzchniowego. Może to być np. Lakierobejca Extra marki Drewnochron, która jest przeznaczona do ochronnego i dekoracyjnego malowania przedmiotów wykonanych z drewna drzew krajowych oraz z materiałów drewnopochodnych. Tworzy elastyczną warstwę, która pracuje razem z drewnem podczas zmian jego objętości, wywołanych przez różnice temperatur i wahania poziomu wilgotności powietrza. W zestawie z bezbarwnym impregnatem zapewnia wysoką ochronę przed biodegradacją oraz technicznymi szkodnikami drewna. Jest również całkowicie nieszkodliwa dla różnego rodzaju elementów metalowych.

Systemowe zabezpieczanie podłoży drewnianych, przy użyciu środka do ochrony surowego drewna oraz wyrobu nawierzchniowego umożliwia nie tylko długotrwałą ochronę naturalnego surowca, ale pozwala także na zachowanie jego dekoracyjnego wyglądu i dopasowanie do pozostałych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu bądź w ogrodzie.

Zabezpieczenie mebli ogrodowych
Zagrożeniem dla stalowych dodatków są środki biobójcze (fot. Drewnochron).

źródło i fot.: Drewnochron

Warto przeczytać
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT