Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Drewnochron: Jak chronić drewniane meble ogrodowe z elementami metalu?

Ochrona drewnianych mebli ogrodowych musi uwzględniać nie tylko właściwości naturalnego surowca, ale również innych elementów, które wchodzą w ich skład. Najczęściej stosowanym materiałem dodatkowym są różnego rodzaju metale. Bardzo ważne jest zastosowanie takiego środka, który nie spowoduje ich korozji.

Kupując nowe drewniane meble ogrodowe, zazwyczaj otrzymujemy je w wersji gotowej do użytku. Ich powierzchnia zabezpieczona jest impregnatem oraz dodatkowo środkiem powierzchniowym. W sytuacji, kiedy jednak sami chcemy dokonać aplikacji preparatów ochronnych na surowe drewno bądź odnowić używane wcześniej meble, konieczny jest dobór produktu, którego właściwości nie będą miały negatywnego wpływu na użyte materiały.

Ławka drewniana po impregnacji (fot. Drewnochron)
Ławka drewniana po impregnacji (fot. Drewnochron).

Jak zabezpieczyć meble drewniane z metalowymi elementami?

Materiałami, które dobrze komponują się z drewnem, są metale. W drewnianych meblach ogrodowych najczęściej spotykamy elementy stalowe bądź żeliwne. Zastosowanie innych nie jest praktyczne, gdyż surowiec musi być stosunkowo twardy i tym samym wytrzymały, aby zapewniał właściwą stabilność konstrukcji. Wszelkiego rodzaju śruby, gwoździe, wkręty, okucia, poręcze czy stelaże są o bezpieczeństwie drewnianych mebli. O ile same w sobie są zazwyczaj prawidłowo przygotowane i odporne na działanie zmieniającej się aury, to już połączone z nimi drewno wymaga specjalnych zabiegów.

Bardzo ważne jest nałożenie na nie odpowiedniego środka powierzchniowego, przy czym należy wybrać taki, który nie spowoduje korozji elementów metalowych. Zagrożeniem dla stalowych dodatków są środki biobójcze zawarte w preparatach.

Impregnat extra marki Drewnochron (fot. Drewnochron)
Impregnat extra marki Drewnochron
(fot. Drewnochron).

Produktem zapewniającym ochronę przed insektami i mikroorganizmami atakującymi drewno, ale nie zawierającym składników agresywnie oddziałujących na metalowe elementy, jest Impregnat Extra marki Drewnochron. W jego skład wchodzą specjalnie dobrane składniki, które są bezpieczne dla wszystkich rodzajów metali. Środek chroni podłoże przed sinizną, grzybami domowymi i pleśniowymi oraz larwami, a także dorosłymi postaciami owadów.

Finalne wykończenie powierzchni


Prawidłowo zaimpregnowane drewniane meble ogrodowe z metalowymi elementami będą służyć przez długi czas ich użytkownikom. Jeżeli zastosowany został impregnat w wersji kolorowej to jest on również wystarczającą ochroną przed działaniem promieni UV, które w przeciwnym razie będą powodowały szarzenie powierzchni drewna i mogą doprowadzić do jego rozsychania.

Jeżeli chcemy wyjątkowo podkreślić wygląd i charakter mebli drewnianych wykonanych z dwóch rodzajów surowca, a także zapewnić im dodatkowe zabezpieczenie, to warto nałożyć powłokę preparatu nawierzchniowego. Może to być np. Lakierobejca Extra marki Drewnochron, która jest przeznaczona do ochronnego i dekoracyjnego malowania przedmiotów wykonanych z drewna drzew krajowych oraz z materiałów drewnopochodnych. Tworzy elastyczną warstwę, która pracuje razem z drewnem podczas zmian jego objętości, wywołanych przez różnice temperatur i wahania poziomu wilgotności powietrza. W zestawie z bezbarwnym impregnatem zapewnia wysoką ochronę przed biodegradacją oraz technicznymi szkodnikami drewna. Jest również całkowicie nieszkodliwa dla różnego rodzaju elementów metalowych.

Systemowe zabezpieczanie podłoży drewnianych, przy użyciu środka do ochrony surowego drewna oraz wyrobu nawierzchniowego umożliwia nie tylko długotrwałą ochronę naturalnego surowca, ale pozwala także na zachowanie jego dekoracyjnego wyglądu i dopasowanie do pozostałych elementów aranżacji przestrzeni wokół domu bądź w ogrodzie.

Zabezpieczenie mebli ogrodowych
Zagrożeniem dla stalowych dodatków są środki biobójcze (fot. Drewnochron).

źródło i fot.: Drewnochron


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu