Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie kształci specjalistów ochrony roślin

Studia z zakresu nowoczesnej ochrony roślin i kontroli fitosanitarnej otwiera Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Mają one przygotować fachowców spełniających wymogi dyrektywy unijnej dotyczącej różnych metod ochrony roślin i szkoleń rolników w tym zakresie.

Studia stacjonarne drugiego stopnia (magisterskie) z zakresu ochrony roślin i kontroli fitosanitarnej rozpoczną się w marcu, w drugim semestrze 2012/13. Mogą się na nie zgłaszać absolwenci studiów inżynierskich z dziedzin związanych uprawą i ochroną roślin, np. sadownictwa.

Studia kończą się nadaniem tytułu magistra inżyniera. Limit miejsc wynosi 30 - poinformowała specjalista ds. promocji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Agnieszka Wasilak.

Program studiów obejmuje diagnozowanie i zwalczanie chorób i szkodników roślin, chwastów, ale też problematykę zrównoważonego stosowania pestycydów, zasady i sposoby zapobiegania obniżaniu plonów, zabezpieczenia ziemiopłodów w magazynach.

Studenci będą też uczyć się opracowywania programów ochrony upraw oraz zasad kontroli sanitarnej surowców i produktów roślinnych. Studia obejmują również zagadnienia obrotu roślinami i produktami roślinnymi podlegającego kontroli fitosanitarnej, której celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu i przenoszeniu się szkodników i patogenów roślin przez granice państwowe.

W programie studiów są praktyki w placówkach krajowych i zagranicznych, m.in. w instytutach rolniczych, prywatnych firmach zajmujących się doradztwem i zabiegami ochrony roślin, ośrodkach doradztwa rolniczego, laboratoriach kwarantannowych, punktach kontroli fitosanitarnej na przejściach granicznych, gospodarstwach rolniczych i nadleśnictwach.

Studia na kierunku ochrona roślin i kontrola fitosanitarna są odpowiedzią na potrzeby – zgłaszane przez Ministerstwo Rolnictwa oraz Komitet Ochrony Roślin PAN - związane z dyrektywą unijną z 2009 r. ustanawiającą ramy wspólnotowego działania na rzecz zrównoważonego stosowania pestycydów.

Wprowadza ona obowiązek stosowania zintegrowanych zasad ochrony roślin, czyli umiejętnego łączenia wszystkich zabiegów tej ochrony – m.in. profilaktycznych (np. hodowli odmian odpornych), mechanicznych (np. niszczenia i usuwania szkodników) biologicznych, chemicznych, fizycznych (np. niszczenia szkodników w niskiej temperaturze).

Dyrektywa ta nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek zapewnienia, że ogólne zasady integrowanej ochrony roślin zostaną wdrożone do 1 stycznia 2014 roku. Zgodnie z dyrektywą, państwa UE mają też obowiązek zapewnienia rolnikom odpowiednich usług doradczych w tym zakresie.

Specjaliści nowoczesnej ochrony roślin przez najbliższe lata będą jednymi z najbardziej poszukiwanych na rynku - powiedziała kierownik Katedry Entomologii Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Bożena Łagowska.

Absolwenci studiów z ochrony roślin i kontroli fitosanitarnej będą mogli pracować jako doradcy z zakresu integrowanej ochrony roślin w placówkach Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ośrodkach Doradztwa Rolniczego, służbie celnej oraz laboratoriach fito- i entomologicznych. Nabędą też uprawnienia do obrotu i stosowania środków ochrony roślin. Będą też mogli prowadzić szkolenia nt. strategii i technik integrowanej ochrony roślin oraz biologicznych metod zwalczania organizmów.

Uniwersytet Przyrodniczy planuje od października 2013 r. uruchomić również niestacjonarne magisterskie studia z ochrony roślin i kontroli fitosanitarnej. Uczelnia prowadzi już (od października 2012 r.) stacjonarne studia inżynierskie w tej dziedzinie – na pierwszy rok przyjęto 60 osób.

PAP - Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Fot. Fotolia


Warto przeczytać

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Twoja strona ogrodu